На честь річниці визволення Бахмута від російських окупантів директор краєзнавчого музею міста Олена Смірнова опублікувала на своїй сторінці у Facebook фото з виставки «Нескорені».
Фото Олена Смирнова.
Експозиція створена у 2016 році з предметів, що брали участь у військових діях. Кожен з них несе історичну цінність. Також Смірнова показала картину Сергія Садчикова – бахмутського художника, який зобразив події 2014 року у картині «Гаряче літо 2014. Графічна серія». 72-річний митець покинув рідне місто ще на початку квітня, і був вимушений залишити вдома усі картини, створені протягом життя.
Бахмутський краєзнавчий музей у Facebook
Крім того, з 2019 року на території Бахмутського краєзнавчого музею розташовувалась ще одна виставка на тему сучасної історії міста під назвою «Ті, хто тримає небо». Серед експонатів – замальовки облич місцевих героїв, які віддали своє життя за свободу Бахмута. Наразі портрети оцифровані, місце їх розташування ретельно приховують. Ознайомитися з експонатами поки що можна у відповідній спільноті.
“Ті, хто тримає небо. Віртуальний музей Бахмута” у Facebook
“Ті, хто тримає небо. Віртуальний музей Бахмута” у Facebook
Редакція «Бахмут IN.UA» розпитала Олену Смірнову про події шестирічної давнини, коли виставка з принесених жителями міста предметів, які стали «свідками» окупації, лише формувалася. Також ми поцікавились у неї, як відбувалася евакуація експонатів.
Фото Олена Смирнова
Олена Смірнова. Інформаційна стрічка про події окупації так зв. ДНР та визволення міста 2014 р. Одна з ініціаторок Гаяне Авакян.
«З 2018 року Бахмутський краєзнавчий музей знаходиться на реконструкції, експозиції розібрано (перекриття між 1 та 2 поверхом, дах, інженерні мережі були зроблені за 2 роки). Експонати оцифровані, на базі матеріалів експозиції «Нескорені» проводились тимчасові виставки, створено онлайн матеріали, виїзні виставки, – розповіла очільниця музею про стан експозиції до початку повномасштабного вторгнення росії.
Фото з відкритих джерел.
На питання про труднощі під час евакуації виставки та, власне, самого музею, Смірнова відреагувала категорично. За її словами, останнім часом будь-яке розголошення такої інформації нерідко призводить до знищення музейних цінностей.
«Евакуацію музею обговорювати не можна згідно з інструкцією – як, куди й ким евакуюється колекція відомо міському та обласному управлінню культури, існують розпорядчі документи Міністерства культури, в тому числі накази. Страшні факти пограбувань, знищення та мародерства країни-агресора доводять, що чим ретельніше виконуються накази та інструкції, тим безпечніше музейникам і експонатам. Дуже прошу цю тему не підіймати, а вірити професіоналам, які гідно виконують свої професійні та громадські обов’язки», – запевнила вона.
Смірнова додала, що наразі більшість експонатів можна побачити тільки в архівному відео «Бахмут IN.UA» за 2018 рік. Зокрема, у репортажі того часу збереглись й кадри з відкриття виставки «Нескорені».