Main menu

150958 3131cНаразі виникає багато питань з приводу законності вручення повісток про призов до військової служби на блок-постах, загалом процедури мобілізації під час воєнного стану, зокрема мобілізації при переїзді в більш безпечні регіони. Пояснення ми отримали у правозахисниці, завідувачки сектору Бахмутського бюро правової допомоги Краматорського МЦ з надання вторинної безоплатної допомоги Оксани Судак.

24 лютого Російська Федерація здійснила відкриту агресію проти України.

Відповідно до Конституції України захист Вітчизни є обов'язком  кожного громадянина. Зробити свій внесок щодо збереження територіальної цілісності та незалежності держави, мирного життя є і справою честі українців.

У зв'язку з військовою агресією РФ проти України на підставі Указу Президента України №69/2022 “Про загальну мобілізацію” в державі оголошено та проводиться загальна мобілізація протягом 90 діб.

В мобілізаційних планах вказані обсяги призову військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань України.

Обов’язки громадян під час оголошеної мобілізації

Під час мобілізації громадяни зобов’язані з’явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Надавати громадянам повістки до військкомату мають право представники місцевих органів виконавчої влади (обласні, районні адміністрації), місцевого самоврядування (сільські, селищні, міські ради) і роботодавці (п. 8 Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» №69/2022 від 24 лютого 2022 року). Доказом отримання громадянином повістки є його власноручний підпис на бланку повістки.

Переселення не звільняє від мобілізації

 У зв’язку з активними бойовими діями з боку окупанта сотні українців, частина з них – військовозобов’язані призовного віку 18-60 років, змушені були рятувати свої сім’ї та переміщатись в безпечні місця.

Чоловіки призовного віку для отримання статусу внутрішньо переміщеної особи зобов’язані стати на військовій облік у Територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки та відповідно до загальної мобілізації вони можуть бути призвані до війська (ч. 1 ст.37 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу»).

«Вручення повісток на блок-постах не передбачено чинним законодавством України. Натомість, під час реєстрації внутрішньо переміщена особа зобов’язана стати на військовий облік. Повістку їй може вручити уповноважена особа органу місцевого самоврядування за місцем реєстрації внутрішнього переміщення особи. Повістка обов’язково повинна містити підпис керівника ТЦК, мокру печатку, та бути видана на ім’я конкретної особи», - підсумовує Оксана Судак.

Нагадуємо, шо ухилення резервістів від призову в особливий період під час мобілізації - карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років (ст. 336 Кримінального кодексу України).