Main menu

IMG 0681 cb9abЩоб оперативніше отримувати результати щодо захворюваності на коронавірус, майже рік тому на базі Багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування впровадили дослідження методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Чому підтвердження коронавірусу таким методом не варто ставити під сумнів і як правильно здавати аналіз – читайте в матеріалі.

При діагностиці ковіду активно використовують як експрес-тести так і ПЛР – дослідження.  Їх призначають в амбулаторії і на виїзних прийомах за перших ознак ГРВІ, особливо якщо був контакт з хворим чи є підозра на COVID. Швидкі тести в громаду розподіляє обласний департамент охорони здоров’я. Лякарі кажуть, що працювати з ними дуже зручно, але тестів не вистачає.

«Експрес-тести дуже рятують. Береться мазок із далеких відділів носа. Цей слиз змішується з реагентом, буквально через 15 хвилин визначається чи є у пацієнта вірус ковіда. Ми можемо за результатами такого тесту відправити до стаціонару чи призначити лікування», - пояснює відповідальна лікарка амбулаторії №1 Центру первинної допомоги м.Бахмута Наталія Каркачова.

ПЛР-тестування роблять у клініко-діагностичній лабораторії. Сюди аналізи доправляють не лише з Бахмутської громади, а й зі всього Бахмутського району. Весь біоматеріал доставляється з холодоагентами у спеціальних контейнерах. Результати досліджень надходять в електронну картку пацієнта, їх бачить лікар і повідомляє пацієнту.

Тут працюють специфічні реагенти і програми

Щоб визначити чи є у слизу, який зібрали з носа і рота пацієнта, коронавірус, частину РНК вірусу відокремлюють та множать у спеціальних апаратах. Все, що стосується визначення результатів повністю автоматизовано. Для визначення коронавірусу використовують  спеціальні реагенти призначені саме для цього вірусу і спеціальні комп’ютерні програми, які його визначають.

«Ми знаходимо не імунну відповідь, а частину збудника. Винайшли фрагмент вірусу і далі з ним працюємо», - пояснює завідувачка клініко-діагностичної лабораторії Комунального некомерційного підприємства «Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування м.Бахмута»  Олена Косик.

В лабораторії є основні приміщення, де медики працюють з біоматеріалами - це дві основні кімнати - бокси та допоміжні приміщення - для обробки та утилізації матеріалів. У боксах  працюють лікарі у захисних костюмах. 

Процес аналізу триває шість годин, сюди входить також підготовка проб, дезінфекційна обробка, внесення результатів до електронної системи. Потрібно все дезінфікувати: обладнання, меблі, підлогу, стіни і стелю, а потім кварцувати бактерицидними лампами. Захисний одяг знезаражують перед тим як утилізувати.

IMG 0699 0921d

Матеріали передаються з одного приміщення в інше через спеціальний шлюз,

який перешкоджає надходженню повітряних потоків з однієї кімнати до іншої.

IMG 0690 05259

За одну постановку  можна виконати 92 дослідження. Навіть при підвищенні захворюваності чи відсутності швидких тестів в амбулаторіях, за день можна зробити тільки 2 постановки.

IMG 0684 538a8

Зразок біоматеріалу пацієнта, додають до транспортного  середовища, яке розчиняє мокротиння, щоб можна було легко набрати матеріал і із нього виділити частину вірусу на автоматичній станції виділення нуклеїнових кислот.

IMG 0691 b83f4У другому приміщенні відбувається ампліфікація - виділення вірусу на автоматичній станції.

«Проби ставлять до апарату і процеси, які там відбуваються - відображаються на дисплеї комп’ютера і ми можемо оцінити результати за побудованими апаратом графіками. Людська помилка виключається. Реактиви є специфічними, тобто вони спрямовані саме на  визначення коронавіруса. А от відсоток виявлення позитивних результатів залежить від правильності збору біоматеріалу. Недостовірні результати можуть бути лише в тому випадку, якщо були порушені умови підготовки пацієнта до здачі аналізу», - пояснює Олена Косик.

Як правильно здати аналіз на ПЛР-тест, щоб отримати правильний результат?

Здавати аналіз найкраще зранку, коли ви не їли і не пили, або через три-чотири години після їжі та пиття. Треба виключити перед здачею аналізу паління, прийом лікарських речовин, обробку ротової та носової порожнини лікарськими речовинами, не чистити зуби та не жувати гумку.

Лабораторія у Бахмуті відкрилась у березні 2021 року. Раніше матеріали на ПЛР-аналіз відправляли до м.Торецьк и це значно подовжувало час отримання результату.

Під час другої хвилі пандемії та нагальної потреби в дослідженнях на COVID-19, Міністерство Охорони Здоров’я України запропонувало лікарнім придбати для ПЛР-досліджень обладнання та виділило кошти на його закупівлю. Наша лікарня дала згоду на закупівлю апаратури та за свої кошти підготувала приміщення: провела ремонт та реконструкцію кабінетів.

изображение viber 2022 02 06 19 02 24 594 87e43

Біоматеріали в лабораторію поступають у спеціальних ємністях. Після збору паличка обламується і закривається у контейнері.

«Щоб підтвердити правильність результатів, ми пройшли валідацію в Краматорській СЕС: зробили вибірку позитивних і негативних проб, отримали повторні результати, які підтвердили якість виконання досліджень. А також отримали документ, який надає право на виконання ПЛР-досліджень», - пояснює Олена Косик.

Лікарі первинки створюють замовлення в електронній системі, а за кожний проведений аналіз сплачує НСЗУ. Всі пацієнти, які мають декларацію з сімейним лікарем і здають аналіз за його направленням отримують послугу безкоштовно. Як пояснила начальниця Управління охорони здоров’я Бахмутської міської ради Олена Миронова, якщо такого направлення немає, або людина не має декларації з сімейним лікарем, тест можна зробити за існуючим тарифом. Вартість такого тесту близько восьмисот гривень, тариф оприлюднений на сайті міськради.

Завідуюча лабораторії підкреслює, що метою  відкриття ПЛР-відділу, було прискорення видачі результатів та ефективне обстеження населення на COVID-19 для мешканців громади. Після закінчення пандемії обладнання, може бути використане для інших досліджень.

«У зв'язку із пандемією лабораторія задіяна на 100%, коли вона закінчиться, ми розглядаємо інші варіанти. Методом полімеразної ланцюгової реакції можна виконувати дуже багато інших досліджень: виявляти вірусні гепатити, приховані інфекції, що передаються статевим шляхом, ВІЛ, тощо», - підсумовує Олена Косик.

Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Бахмутська Фортеця» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

лого 3895c