Main menu

imgonline com ua Resize CABaxOYCkl 3e160

Десять громадських організацій Бахмутської громади хочуть створити спілку, щоб реалізовувати сталі проєкти та заробляти на розвиток. До такої ідеї члени майбутньої спілки дійшли під час роботи в проєкті "Разом ми сильніше", що реалізується ГО "Бахмутська Фортеця" у партнерстві з ТОВ "НАС" при фінансуванні Королівства Нідерландів.  ХАБ громадські активісти розглядають, як можливість фінансування громадської діяльності у формі соціального підприємництва.

Неприбуткові українські громадські організації постійно шукають матеріальні ресурси для поточної діяльності. Зазвичай прагнуть досягти самоокупності, але й забезпечити членів та робітників постійною гідною заробітною платою - це також на сьогодні велике досягнення. 

Снимок3 f08e9

На сьогодні ось ці громадські організації вирішили об'єднатися в громадську спілку

Багато громад України передбачають фінансування громадських проєктів за рахунок бюджетів участі, програм підтримки громадських організацій. У Бахмутській громаді обидві фінансові інструменти також працюють. Але вони не покривають витрат на оренду офісів, зарплату виконавці, або інших витрат на поточну діяльність. Для цього ГО беруть участь у донорських проєктах, це найпоширеніше джерело фінансування на сьогодні. Організації, які надають постійні послуги своїм членам, використовують як ресурс членські внески. 

На сьогодні стає популярним соціальне підприємництво, критерієм успішності якого є саме “соціальна віддача”. Завдяки використанню частини прибутку такого підприємства з'являється можливість для подальшого фінансування соціальних чи культурних проєктів.

263555102 4621405541308268 1441126520234675821 n 6f38a

Робота над створенням імпакт-хабу за проєктом "Разом ми сильніше" триває з серпня. Члени організацій пройшли серію тренінгів і вирішили створювати ХАБ, поєднає зусилля та вміння всіх учасників. Майбутні члени хабу, і керівники проєкту активно займаються пошуком фінансування цієї ініціативи.

“Проаналізувавши свої сильні і слабкі сторони, ми  вирішили, що об'єднавшись можемо посилити один одного, економити ресурси і збільшити вплив на громаду. Амбітна наша мета - це Бахмут місто соціальних інновацій”, - каже Ганна Бокова голова ГО “Бахмутська Фортеця”.

Снимок6 39e9e

Вже є робоча назва майбутнього хабу - “СІЛ’ХАБ”. Учасники створили дванадцать бізнес-моделей, які будуть поступово втілюватися

Громадські активісти покладають надії, що створений ХАБу надасть можливість заробляти, задовольняти потреби організацій і розвивати громаду, об'єднає прихильників і стане успішним прикладом для інших громадських організацій в сусідніх громадах.

Створення такого ХАБу для Бахмута і для всієї області - є інноваційним процесом. 

“Інновація полягає в тому, що організації встановили партнерство заради економічного та соціального розвитку регіону, що призведе до зменшення бідності подолання соціальної нерівності в цілому.  Громадські організації зібралися разом і отримали функціональний напрямок співпраці, вирішуючи проблеми, які важливі для них, вони допомагають іншим. Запускаючи бізнеси, вони не лише отримують справжній прибуток від діяльності, а і вкладають кошти у соціальні проєкти розвитку регіону”, - пояснює Марина Шмакова представниця ТОВ “НАС” і одна з керівниць проєкту "Разом ми сильніше".

240510300 4311115545670604 6210325576626446857 n a0786

Модель всього ХАБу відповідає цілям сталого розвитку. Хаб соціально-інноваційного підприємництва працює над цілями №4,11,17 -

якісна освіта, сталий розвиток міст та спільнот, партнерство заради стійкого розвитку

Одна з бізнес-моделей хабу - це бізнес-інкубатор. Він навчає людей підприємництву, запускає бізнеси, опікується ними, до моменту настання сталого росту. Одним з пілотних проєктів ХАБу є “Інклюзивна майстерня”, ініціаторами якої виступили члени ГО “Бахмут Особливий”

Снимок5 f466d

 “Особисто мене рухає бажання заробляти гроші і я вірю, що об'єднавши наші зусилля, ми зробимо це. До того ж, я думаю, що ми - мами “особливих” діток можемо так реалізуватися. Ми будемо виробляти засоби за доглядом хворих - для людей, що мають травми опорно-рухового апарату, які перенесли інсульт, післяродові травми, постраждали в дорожньо-транспортних пригодах. Хочемо, щоб в ХАБі було приміщення для наших дітей, де вони зможуть гратися, займатися, а дорослі будуть нам допомагати працювати”, - розповідає Альбіна Гребенюк голова ГО “Бахмут Особливий”.

Снимок1 b12d0Експерти і тренери проєкту Інна Петренко та Олександр Бабій, у ході переговорів у Бахмуті виявили інвесторів, які зацікавлені вкладати кошти в локальні бізнес-ідеї.

“Паралельно із запуском пілотних проєктів, буде відбуватися розвиток експертизи і набуття постійного приміщення для діяльності хабу. Багато учасників переживають, що вони мають обмежену експертність у питаннях, якими вирішили займатися, але набуття такої експертизи буде одним з головних завдань перших двох років роботи. Планується, що через 3-5 років хаб вийде на самоокупність і запустить всі 12 бізнес ідей, які планувалися”, - каже Інна Петренко.

Тетяна Бузулукська з колегою Катериною Корецькою вирішили створити для роботи у громадську організацію “Шлях від Мрії до Дії”, щоб у хабі реалізовувати проект “Маркет Клуб”. Тетяна вважає, що майбутній хаб надасть можливість не лише заробляти гроші, а допоможе змінити поведінку людей.

“Я бачу можливість реалізуватися самій та допомогти у реалізації проектів для громади. Можливість створити найкращі умови для життя та розвитку, зробити наше місто одним із найкращих в Україні. У Хабі організувати соціальне підприємництво буде простіше. У нашій різноплановості наша сила”, - вважає Тетяна.

Снимок7 be25eДля залучення Бахмутської міської ради у якості партнера учасники проєкту "Разом ми сильніше" представили свою ідею по створенню ХАБу керівництву Бахмутської міської ради. Перший заступник міського голови Максим Сутковий, підкреслив, що в міськраді зацікавлені в такому співробітництві громадських організацій. Розглядають можливість надання комунального приміщення, для розміщення майстерень ХАБу. Представника міської ради також запросили до участі в Наглядовій раді майбутньої спілки.

Одним з першим етапів реалізації ідеї ХАБу - є співпраця з квартальними комітетами Бахмутської громади. Учасники проєкту планують провести декілька зустрічей з представниками комітетів, щоб почути потреби і визначити, які послуги вже можуть надавати мешканцям громади.

Проєкт "Разом ми сильніші" підтримка новостворених громад Донецької області реалізується ГО "Бахмутська фортеця" у партнерстві з компанією "NAS". Проєкт фінансується фондом "MATRA" Міністерства Закордонних Справ Королівства Нідерландів.