Їсти чи не їсти: все про нову реформу шкільного харчування

Семаковська Тетяна 08:18, 13 Вересня 2021

1 4bfaeЗ 1 вересня 2021 року в українських школах, садочках та дитячих таборах починають діяти нові норми  харчування. Рішення уряду, яке змінює організацію харчування, засноване на рекомендаціях Всесвітньої організації охорони здоров’я, зокрема щодо споживання цукру, солі та жирів. Про нові вимоги до страв та майбутнє харчоблоків бахмутських шкіл – у матеріалі Більшість школярів  не хочуть їсти в шкільній їдальні. Про це свідчать результати опитування МОН. Їм не подобається ні сама їжа, ні її вигляд, ні запах.

В березні 2020 року Міністерство освіти вивчало, наскільки школярі та їх батьки задоволені шкільним харчуванням.  Опитування  показало, що понад 30% учнів не люблять  їсти в шкільних їдальнях, лише 10% опитаних відповіли, що їм подобається меню. Тоді ж Міністерство склало перелік  ключових проблем шкільного харчування:

– несмачна та холодна їжа

– поганий вигляд та запах страв

– погане самопочуття після прийому їжі

– особливі дієтичні проблеми

– недовіра до якості шкільних страв

– брудні посуд та прибори, поганий запах в їдальні, «антисанітарія», комахи

– недостатньо фруктів та кисломолочних продуктів

– одноманітність меню, відсутність перших страв

– черги, недостатня кількість їжі

Без піц та булочок: що має змінитися

Щоб задовольнити запити учнів, в Україні була започаткована реформа шкільного харчування. З вересня  у меню мають бути передбачені свіжі фрукти, овочі, страви на пару або запечені, більше м’яса та риби, мінімум цукру та солі. Під забороною опинилися сосиски, ковбаси та хлібобулочні вироби. Раціон учнів став більш збалансованим і різноманітним.

Нові страви для учнів відомі також як «меню шеф-кухаря Клопотенка». Їх, кулінарний експерт Євген Клопотенко разом з першою леді Оленою Зеленською, представили навесні цього року.  Чотирьохтижневе меню  складається зі 160 страв, з яких у кожній школі можуть обирати свій варіант. Наступним  кроком реформи буде впровадження її  на місцях: запровадження системи контролю та модернізація харчоблоків.

2 05dea

В уряді запевняють, що переоснащення харчоблоків уже почалося, зокрема, майже в кожній шкільній кухні повинні з’явитися пароконвектомати. Проте, не всі кухарі знають про те, як ними користуватися і вміють це робити.

Їв, їсть і буде їсти: як харчуються українські діти

Дослідження харчування українців у 2018-2019 роках показує, що школярі та підлітки вживають 67 грамів цукру на день (при максимально рекомендованих ВООЗ 50 грамах на добу). Також діти їдять забагато картоплі та насичених жирів, що провокує розвиток хронічних хвороб. Крім того, 20% страв з м’яса – це  ковбасні вироби та сосиски, які мають значний вміст солі. А ще школярі їдять мало овочів та фруктів, натомість споживають чимало хліба та інших борошняних виробів (майже 400 грамів на день).

Багато хто з батьків вважають, що в надмірному споживанні, наприклад, солі або хліба нічого страшного немає. Всім нам відома ситуація, коли батьки купують своїм дітям шкідливу їжу, по типу сухариків або чіпсів та геть не готові змінювати раціон своїх дітей. Саме тому, однією з найважливіших складових реформи стала популяризація культури здорового харчування в суспільстві.

Чи реальна реформа в Бахмуті?

З 1 вересня 2021 року в шкільних їдальнях Бахмута меню залишилося старе.

За словами головної спеціалістки з охорони здоров’я та соціального захисту Управління освіти Бахмутської міської ради Олени Долі,  зміни в системі харчування шкіл Бахмутської громади розпочнуться  лише з 1 січня 2022 року, оскільки  Уряд передбачив перехідний період:

 «Послуги з харчування нам (Управлінню освіти – ред.) надає Краматорський кабінет дитячого харчування за договором. Цей договір має термін – до 1 січня 2022 року. Його  ми не маємо права розірвати або порушити. Крім цього, у нас є договори з постачальниками продукції для дитячих закладів, які теж мають терміни до 1 січня 2022 року. Тому говорити про оновлене меню ми можемо лише з 1 січня наступного року», – говорить Доля.

Острівець: село, в якому вийшло

Поки школи по всій країні лише активно готуються до введення нового меню, в Україні вже є приклади успіху на місцях.

Мова йде про Острівецьку сільську раду. На все село тут працює лише одна школа.

«Ми тільки придивляємося до нового шкільного харчування, частково готуємо за рецептами Клопотенка, прагнемо, щоб харчування дітей було збалансованим і корисним. Вводимо у раціон багато овочів, фруктів, все те, що в принципі було і раніше, тільки в осучасненому вигляді. Робимо це з усвідомленням того, що зміни потрібні», – каже директор школи в інтерв’ю «terebovlya.city» .

4 8ad13

Обід в їдальні Острівецької школи.

І це реально працює. Як повідомляє місцевий медіаресурс «terebovlya.city», діти з великим задоволенням йдуть до шкільної їдальні, кажуть – бо смачно.Кухарі також стараються не тільки готувати нові страви з рецептурного збірника, а й експериментувати, добавляючи до салатів нові складники. Головне – бажання зробити усе так, щоб діти насолодилися їжею, змогли спробувати сучасні та візуально привабливі страви, що у підсумку змінить їхню культуру харчування.

Конкурсна робота учасника Школи медіа та візуальних комунікацій Ярослава Ісікова.

Проєкт “Разом ми сильніші” підтримка новостворених громад Донецької області реалізується ГО “Бахмутська фортеця” у партнерстві з компанією “NAS”. Проєкт фінансується фондом “MATRA” Міністерства Закордонних Справ Королівства Нідерландів.

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]