Львівський географ Роман Лозинський дослідив культурний ландшафт Соледара

Семаковська Тетяна 15:00, 10 Серпня 2021

b0b85ae6f26f6fe0f5c0b1c6cb316339 ed0ebПід час резиденції «Заземлення» від ІЗОЛЯЦІЇ він проаналізував, як міський простір пов’язаний із цінностями жителів і як можна швидко й ефективно покращити  життя у місті.

Львівський дослідник і викладач на кафедрі культурології Українського Католицького Університету  Роман Лозинський  упродовж останніх п’яти років працює з темою культурного ландшафту.  Серед його наукових інтересів – питання етики взаємодії людини з природою та практики пов’язані з цим. Торік у дослідника вийшла дебютна книжка «Культурні ландшафти Галичини: етика взаємодії людини з Природою».

«Я намагаюсь підважити модерністичне трактування та цивілізаційні ідеї Просвітництва щодо відношення до природи як такої, що повинна бути «підкорена», «контрольована» і перетворена у ресурс задля «прогресу», – пояснює Роман Лозинський. – У своїх роботах я часто звертаюся до домодерністичних взаємодій людини з природою притаманних, наприклад, корінним народам та домодерним і агрозалежним суспільствам, де присутня значна повага до довкілля».

На арт-резиденцію «Заземлення» від платформи культурних ініціатив ІЗОЛЯЦІЯ Роман подався, бо тема резиденції – Антропоцен – є близькою і цікавою для нього. Крім того, дослідник ніколи раніше не бував на Донеччині.  

«Кожен регіон має власний потужний культурний ландшафт. Це поєднання культури, природи, сільського господарства. Історія, як людина освоює цей ландшафт. Мені було цікаво поїхати на Донбас, де я ніколи не був, і подивитися на індустріальні пейзажі, – розповідає резидент. – Особливістю ландшафтів є те, що вони виражають цінності людей, наприклад, показують, яку архітектуру тут будують, у що вкладають гроші, як вирішують питання благоустрою, що ставлять у пріоритет, коли йдеться про міський простір, тощо».

d041247b8f95b426d322ef63940df333 fc87b

Під час «Заземлення» Роман Лозинський  також багато спілкувався з соледарцями, щоб почути їхню думку про  рідне місто: чим воно їм подобається, а що хотіли би змінити. За результатами тижневої резиденції дослідник підготував презентацію із низкою рекомендацій, які обговорив разом із місцевими жителями. Презентація буде доступна онлайн.

«Я ділився своїми спостереженнями про Соледар, розповідав, як можна покращити місто швидкими, але дієвими способами. Наприклад, як можна створити тут природоохоронні об’єкти. Скажімо, Юрчина гора біля Соледару – це степ, який важливо зберегти, а не створювати там штучний парк. Тобто це була презентація рекомендацій, що можна робити, а що не варто».

Роман Лозинський розповідає, що Соледар його приємно вразив. Говорить – це дуже зелене, компактне і продумане місто.

«Мене загалом здивувало, що Донеччина – не тільки індустріальний регіон, а й дуже потужний сільськогосподарський. Тут дуже гарні краєвиди, дуже гарні ландшафти і багато прекрасних природних об’єктів. Побачена зруйнувало стереотипи, які в мене були до цієї поїздки, зокрема, що Донбас – це лише терикони, шахти і промислові труби». 

Роман Лозинський говорить про важливість децентралізації культури. І переїзд ІЗОЛЯЦІЇ та всі ті проєкти, які платформа проводить у Соледарі – прекрасний тому приклад.

d5e285f32a9b96f6e96dcc7c376e8339 64006

«Маленькі міста часом почуваються покинутими. Люди бачать, що всі важливі події, політичне і культурне життя, відбуваються у великих містах. І дуже важливо, щоби місцеві жителі відчували, що вони можуть щось змінювати, що можуть бути залучені до важливих процесів у місті, де живуть, ініціювати їх.  Це сприятиме тому, що люди залишатимуться у своїх містах, а значить буде розвиток», – підсумовує резидент.

Нагадаємо, серія короткострокових резиденцій для митців «Заземлення», ініційована культурною платформою ІЗОЛЯЦІЯ, триватиме до серпня. Її мета – мовою сучасного мистецтва привернути увагу до екологічних і соціальних проблем у регіоні, спровокованих людською діяльністю. Митці протягом тижня живуть у Соледарі й працюють над мистецькими проектами, які потім залишаються у місті. Тема резиденції – Антропоцен.

Усі новини проєкту читайте на сайті Фонду ІЗОЛЯЦІЯ, а також у телеграм-каналі.

Фото: IZOLYATSIA photo archive.

Підготувала Марія Семенченко

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]