Цікаве читання: про те, що відбувалося у XVII столітті у Бахмутському краї, Віктор Шендрік написав історичний роман

Семаковська Тетяна 21:06, 23 Квітня 2021

БГ 359adКнига Віктора Шендріка “Был городок” не лише захоплююча, але і пізнавальна, в ній описані події, що відбувалися в кінці XVII-го століття в містечку Успенськ, прототипом якого став Бахмут. Герої книги з’являються на кордоні України і Росії, в Азові і Чигирині, в Москві, Кракові та Парижі, а серед діючих осіб – Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Степан Разін і Кіндрат Булавін, Петро I і кардинал Мазаріні, і навіть сам капітан-лейтенант королівських мушкетерів месьє д’Артаньян, який, як стверджує Віктор Шендрік, був добре знайомий з Мазепою, але відносини між ними склалися напружені.

Уривок з роману друкується з дозволу Віктора Шендріка. Якщо ви бажаєте прочитати роман повністю зветайтесь до автора

БЫЛ ГОРОДОК

(стр. 338-340)

Сыграв сбор, Булавин двинулся к Успенску.

…Звуки рожков, возвестивших тревогу, с трудом прорывали туманную пелену белёсого ноябрьского утра. Оживление у крепостных стен, столь привычное для подобных минут, в этот день было отмечено некоторой растерянностью защитников Успенска. К городку шла неизвестная рать. И явилась она с той стороны, где на многие вёрсты распростёрлась земля, спокойствие и целостность которой вот уже вторую сотню лет охраняли успенские пограничники.

Впрочем, не так уж оно было и неизвестно, это войско, спешащее к Успенску ранним ноябрьским утром 1707 года.

– Никак Кондратий Афанасьич пожаловали!

– Вроде он и есть. Дождались!

– От Меланьиной Заставы воры идут!

Ёжась от утренней сырости и потирая стынущие ладони, успенцы не без любопытства поглядывали в бойницы.

В виду Успенска конница замедлила ход, пропуская вперёд пехоту. Колонна перестроилась, вытянувшись в степи неровной цепью.

Поняв, в чью честь звучала в крепости ранняя тревога, Прохор колебался недолго. Велев распахнуть ворота, оседлал коня и выехал в степь. Его сопровождали два десятка хорошо вооружённых казаков. Когда расстояние до цепи мятежников сократилось до ружейного выстрела, Прохор жестом остановил свой отряд – поехал вперёд сам.

Из цепи повстанцев выделился одинокий всадник и поскакал навстречу полковнику.

– Здравия желаю, Прохор Андреич! – взнуздав кобылу, Булавин послабил поводья.

– Здравствуй, Кондратий, здравствуй, – ответил на приветствие Прохор. – Гуляешь?

– Гуляю, Андреич, отчего б и не погулять?

– Оно так, конечно, – согласно кивнул Межевой и поинтересовался: – А в наши палестины по делу али как?

– Да вот хотел к тебе в гости наведаться.

– В го-ости? Так ведь незваный гость, он… сам знаешь, Кондратий, – Прохор даже усмехнулся, сообразив, насколько верно отвечает ситуации вспомнившаяся пословица. – Ты лучше не крути, говори, чего надобно.

– Мы на тебя зла не держим, Андреич. Худого за тобой на Дону никто не помнит. Так что надобно мне от тебя немногого – перезимовать да прихода терских дождаться с запорожцами. Они мне давно обещались…

– Слыхал, как же, – перебил атамана Прохор. – А теперь послушай, Кондратий, мой сказ. Помощь твою ратную помню, спаси Бог, однако воровское дело ты замыслил, а мне с ворами связываться великого проку нет. Поищи себе зимник в другом месте, Кондраша. В город не пущу!

– Добре сказал, Андреич! Спаси и тебя Бог! – сдерживая застоявшегося коня, Булавин чуть натянул поводья. – А коли я сам в город войду?

– Так а чего ж, спробуй войди, – не оборачиваясь, Прохор поднял руку.

Кондратий заметил, как на пушечных раскатах крепости зажглись огни – бомбардиры уже готовы были ввинтить горящие фитили в запалы своих орудий.

– Ну так как, атаман, будешь пробовать? Али мне ещё раз руку поднять?

Булавин скрипнул зубами, ответил в тон Прохору:

– Лады, полковник! Пойду дале. Токо… я ишо вернусь, Андреич… Не сам вернусь…

Прохор пропустил последние слова Булавина мимо ушей. Тронул поводья, разворачивая коня к крепости. Но сказал через плечо:

– Всё, что для тебя могу – я тебя здесь не видывал…

Мятежное войско, обогнув стены Успенска, уходило в сторону Запорожья. Когда его арьергард готов был скрыться за дальним перелеском, десятка полтора всадников вылетели вскачь из городских ворот и пустились догонять повстанцев.

Казаки на крепостной стене изготовили ружья, намереваясь дать залп по удаляющимся дезертирам.

– Отставить, – устало махнув рукой, остановил их Прохор.

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]