Main menu

221907 b938aНещодавно в мережі з’явилося відео учнів Іванівської школи, де діти закликали залишити у школі 11 клас. У Покровській школі, вже з минулого року навчаються лише до 9 класу. У зв’язку з закриттям старших класів у Покровському стали обговорювати ймовірність закриття не лише старшої, а й середньої школи.

«Школи по старостинським округам ніде закриватися не будуть – запевняє начальниця Управління освіти Бахмутської міськради Наталя Дроздова. Але не може бути школа 1-3 ступенів із наповненістю, наприклад, 60 учнів, або 110 – це економічно необґрунтовано».

Наповнюваність класів

Як пояснила начальниця управління освіти, існує формула розподілу освітньої субвенції, відповідно до неї гроші виділяються на утримання дітей (сюди також входить зарплата вчителів). Основним показником розподілу субвенції є наповнюваність  класів та контингент.

Є певний коефіцієнт, при якому починає працювати ця формула, для нашої громади він становить 20,6 . Тобто середня наповненість класу має бути – 20 дітей.

Відповідно до цієї формули розраховуються ставки, кількість класів, яка фінансується у громаді.

Ситуація по школам громади наступна: у Іванівській школі з 11 класів фінансується 8, тобто 3 класи фінансують за рахунок інших шкіл, за рахунок того, що там більша наповненість класів до 30-ти учнів. У Зайцівській школі фінансується із 9 класів - 3. У Клиновому - 3 класи, 6 – не фінансується. Опитне – із 10 класів фінансується 6.

«У Покровському минулого року зняли ступінь, із 11 класів залишили 9. Наразі там фінансується 3 класи, загальна кількість учнів – 62. Школа не може існувати із такою наповнюваністю, якщо відпустити такі школи на фінансову автономію, вони не зможуть надалі працювати вже через місяць, бо їм не буде чим сплачувати заробітну платню», - підкреслює Наталя Дроздова.

Якщо знизити ступінь – відбувається оптимізація. Є ще такий показник, як ставки: є ті, які тарифікує керівник закладу, є норма таких ставок згідно із субвенцією.

Наприклад, в Іванівському зараз понад формулу – близько 6-ти ставок (коефіцієнт – 5, 69). Якщо ми прибираємо ступінь, то зменшуємо витрати, майже закриваємо витрати по цьому закладу.

Утримання одного учня у Бахмутських школах на сьогодні – 19 263 тис гривень, 21 коп. Для порівняння, в Іванівському закладі  ця цифра становить 35 357 тис грн., 79 коп, а у 24-й школі Бахмута – 16 751 грн., 61 коп.

Якісь освіти – основний показник рівного доступу до якісної освіти

Впроваджуючи оптимізацію і пониження ступеню у сільських школах, враховують якість освіти, для цього аналізували бали ЗНО за три роки. Виявили кількість дітей, які не подолали 100-бальний поріг при складанні основних предметів ЗНО.

У 2018 цей поріг не подолали лише з математики, у 2019 предметів, де учні не подолали 100 балів, стало 5: Українська мова та література, Математика, Фізика, та Біологія. У 2020 до цих предметів додався ще один – Історія України.

Відсоток якості освіти за три роки також знизився.

Відсоток учнів сільських шкіл Бахмутської громади, які склали ЗНО від 140 до 200 балів та можуть претендувати на бюджетні місця у вишах: 2018 – 36%, 2019 – 29%, 2020 – 25%.

Освітня реформа готує нову реальність і для сільських і для міських шкіл

Наразі триває перехідний період до освітньої реформи. Реформа вступить у дію у 2027 році.

Її суть полягає у тому, що шкіл 1-3 ступенів не буде, школи розділять на: початкові – 1-4 класи, гімназії – 5-9 класи та ліцеї – 10-11 класи. Початкові школи та гімназії можуть бути з’єднані, але ліцеї – окремий підрозділ, їх буде декілька на всю Бахмутську ОТГ.

Оскільки учнів у школах міста теж не прибавляється, а лише зменшується, всі заклади освіти в рамках реформи якимось чином будуть оптимізовані.

На сьогодні, щоб зменшити психологічну напругу для учнів 10-х класів сільських громад проводяться ознайомчі зустрічі у бахмутських школах найближчих до сільської місцевості.