Як звучить аудіопортрет Соледара? (Відео)

Семаковська Тетяна 19:21, 24 Лютого 2021

f76c2b89 797a 44cc 9b03 c41e3e1abf82 3cce6Щоб створити десятихвилинну аудіопрогулянку Соледаром і околицями, митець з Тернопільщини саундартист Назарій Заноз тиждень досліджував місто і його звуки. Записував, як звучить вітер у степах, з яким звуком закачують повітря у шахту, ділився своїми спостереженнями. Усі аудіозаписи він спочатку систематизував, а потім скомпонував у єдиний звуковий сюжет. Проєкт назвав «Розсольні степи», адже досліджував об’єкти і простори, пов’язані з солевидобувною промисловістю, її минулим, теперішнім і майбутнім.

Свій проєкт Назарій Заноз втілював у межах арт-резиденції «Заземлення», організованої платформою культурних ініціатив ІЗОЛЯЦІЯ. У Соледар приїхав з Теребовлі, містечка у Тернопільській області.

«Я вирішив податися на резиденцію з кількох причин. По-перше, тому що Соледар – це мале місто, і моя рідна Теребовля – теж мале місто. Вони в різних частинах країни, і я хотів побачити, дізнатися і порівняти, передусім для себе, як вони, малі міста, функціонують, – пояснює митець. – Також я раніше вже робив саундскейпи на промислових об’єктах, і зробити такий звуковий портрет Соледару – це логічне продовження моєї роботи. І загалом це класний досвід – відкривати для себе нові міста. Я вдруге на Донбасі – 2012 року відвідував Донецьк, – а у малому місті тут – вперше».

eacbc9f7 44bd 4294 8454 9b7fdaa65e63 cbe81

Точка входження у простір

Назарій Заноз – саундартист, тобто митець, який працює зі звуком. А ще журналіст, есеїст, письменник, краєзнавець-аматор і композитор. Він автор музичних проєктів Mystic Hero, The Owlest і Terebovlya Imaginary Orchestra. А також автор збірки короткої прози «Книга дивностей» (Laurus, 2018). Саунд-артом зацікавився кілька років тому, коли потрапив на майстер-клас саундартистки Анни Хвиль.

«Для мене це є способом пізнання міста чи будь-якої нової локації. Це як точка входження у простір. Можна орієнтуватися по мапі, можна зайти в умовний інстаграм і орієнтуватися по фотографіях чи скласти портрет міста за допомогою тих фото, які запропонує геолокація. Але так само ти можеш створити цей образ за допомогою певної звукової карти. Я хотів дати додатковий голос цій території, почути самому і дати почути це іншим, – розповідає Назарій Заноз. –  Коли «Розсольні степи» будуть викладені у вільному доступі, буде цікаво дізнатися, як реагують на мій проєкт інші люди, як вони його розуміють, що відчувають, і чи не хочеться їм відвідати якусь з цих місцевостей після того, як вони її почули».

Степ, шахти і звук водоспаду

В основі аудіопроєкту «Розсольні степи» – звукова прогулянка місцями видобутку соледарської солі. Серед локацій, обраних Назарієм, – і розсолопровід, що вже не функціонує. Цей розсолопровід митець використовує як метафору теперішнього і минулого, природи і впливу людини на неї, реальності, яка поступово зникає. Крім того, Назарій зафіксував, як звучать околиці Соледара та Лисичанська на території колишнього заводу «Донсода», куди вів розсолопровід з Нового Карфагена. А також звучання степу довкола соляних шахт.

«Звуком, який найбільше запам’ятався, був гул входу і виходу повітря з шахти. Це красивий, масивний, об’ємний звук. Цей звук схожий на звук водоспаду. Я дуже люблю такі паралелі, – розповідає Назарій. – А степ радше привертає увагу порожнечею. Там тиша і вітер. І щось мусить або прориватися крізь вітер, щоб донести своє звучання, або в цьому вітрі розчиняється, не давши собі голосу».

За словами митця, його звуковий проєкт розрахований не лише на місцеву аудиторію, а й на значно ширше коло людей.  Саме тому під час аудіопрогулянки він розповідає і якісь важливі краєзнавчі факти, щоб дати слухачам мінімальний контекст, і ділиться власними спостереженнями і рефлексіями від побаченого. «Тут все побудовано на балансі: голос доповнює звуки, а звуки – голос», – пояснює він.

48c2cdce f580 4b6e 9bcd bf9ccf4f01b7 e0d0a

«Здається, спочатку аудиторія не була готовою до саунд-арту, але їй було цікаво. Вже після презентації, у приватних розмовах, люди розповідали, що відчували, коли слухали цю аудіопрогулянку, на які думки вона їх наштовхнула. Було класно, коли присутні намагалися вгадати, які звуки де були записані. Потрібно знати і любити своє місто, добре його відчувати, щоби хоча б приблизно визначити, де саме були записані ті чи інші звуки. І люди це робили», – підсумовує Назарій Заноз.

Нагадаємо, платформа культурних ініціатив ІЗОЛЯЦІЯ виїхала з Донецька у 2014 році. Спочатку культурний фонд розмістився у Києві, але влітку 2020-го повернувся на Донбас, у місто Соледар. Резиденція для митців «Заземлення», яка триватиме  до серпня, стала першим масштабним проєктом фонду на новому місці. Її мета – привернути увагу до екологічних і соціальних проблем у регіоні, спровокованих людською діяльністю.

Усі новини проєкту читайте на сайті Фонду ІЗОЛЯЦІЯ, а також у телеграм-каналі.

Матеріал підготувала Марія Семенченко

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]