У Бахмутському районі розпочинається унікальний мистецький проєкт

Семаковська Тетяна 11:41, 28 Грудня 2020

87 0014dРезиденція у межах проєкту «Заземлення» з січня по серпень 2021 року працюватиме у Соледарі.  У ньому беруть участь митці та дослідники, що працюють з темою впливу людини на навколишній світ. Вперше до такого масштабного культурного проєкту можуть приєднатись і жителі Бахмута. Це чудова можливість не лише показати свої таланти, а й зробити видимими важливі теми та підвищити культурний рівень регіону.

Ініціатор проєкту – Фонд  ІЗОЛЯЦІЯ працює над напрямком дослідження під назвою «Заземлення» з 2019 року. Його мета – привернути увагу людства до екологічних проблем, спровокованих людською діяльністю, що ставить на меті економічне збагачення і таким чином виснажує планету. За словами ініціаторів проєкту, Соледар як центр видобутку солі у країні обрано не випадково: в цьому місті особливо помітна людська активність, в тому числі, спрямована на зміну атмосфери та літосфери планети. Більше інформації про Соледар можна отримати з Паспорту Соледару, який підготував Фонд. 

“На початку 2020, ще в до-пандемічні часи, фонд ІЗОЛЯЦІЯ, що на той момент 6 років перебував в Києві після озброєного захоплення його території в Донецьку, прийняв рішення повернутися на схід України. Всі ці роки на території ІЗОЛЯЦІЇ в Донецьку працювала й продовжує працювати тюрма та катівня. Тому для ІЗОЛЯЦІЇ питання повернення, навіть за умов закінчення війни, є надзвичайно болючим. Натомість фонд, що має великий досвід роботи на сході України, завдяки Донбаським Студіям, обрав маленьке промислове місто за кілька десятків кілометрів від лінії розмежування – Соледар. Вже цього року ми започаткували там такі мікропроекти, як, наприклад,  «Новий Карфаген», що об’єднав в собі дослідження локальної історії, створення карт потреб громади мистецьким колективом Open Place та майстер-клас з переробки пластику. З січня 2021 стартує серія короткострокових резиденції, націлена на виявлення і пропрацювання широкого спектру екологічних питань Соледарської ОТГ. А одними з основних принципів роботи в Соледарі для ІЗОЛЯЦІЇ залишається співпраця з локальними спільнотами, просування та обмін професійними знаннями та ресурсами інституції та надання підтримки в розвитку потенціалу меншим організаціям в регіоні.”, – говорить кураторка проєкту Катерина Філюк.

Діяльність людини впливає на навколишнє середовище, захоплює все більше людей з різних галузей – вчених, дослідників, митців та інших. Фонд ІЗОЛЯЦІЯ  дає їм можливість втілити власні ідеї у творчих або дослідницьких проєктах. Незабаром стартує відкритий відбір 19 учасників резиденції (окремих осіб або груп). Бахмутські художники, колективи та групи, що працюють у різних медіа та жанрах – звук, інсталяція, фотографія, живопис, відео, скульптура, партисипативні практики, дослідження тощо, також можуть взяти участь. До проєкту також можуть долучитись історики, соціологи, геологи, філософи та інші, хто цікавиться темою. Деталі участі у проєкті читайте на сайті Фонду ІЗОЛЯЦІЯ. 

Резиденти зможуть зануритися в унікальну атмосферу Соледару та працювати там упродовж тижня. Наприкінці кожного тижневого періоду резиденти публічно представлятимуть результати дослідження або презентуватимуть художню роботу. Планується проведення 19 резиденцій та 10 публічних презентацій. Щоб бачити анонси заходів, слідкуйте за новинами проєкту у  Фейсбуці.

Контакти для ЗМІ: Іванова Катерина [email protected]

“Еней”: як в Бахмуті з’явилася єдина книгарня

Семаковська Тетяна 10:00, 8 Червня 2025
Книгарня “Еней” у Бахмуті / фото Бахмут IN.UA

У 2015 році в Бахмуті відкрилася єдина книгарня в місті “Еней”, яка стала справжнім культурним осередком для місцевих мешканців. Тут бахмутяни не просто купували книги — вони знаходили простір для спілкування, нових ідей та живого зв’язку з українською літературою.

Детальніше про те, як саме з’явилася єдина книгарня в Бахмуті — в матеріалі Бахмут IN.UA

Книгарня “Еней”: історія

У 2015 році колишній боєць батальйону “Донбас” Володимир Дериведмідь, після звільнення Бахмута від сепаратистів, вирішив, що боротьба за Україну триває не лише на полі бою. На його думку, окупація відбувалася не лише територіально — важливою була й інформаційно-культурна складова. Саме тому Володимир продовжив свою боротьбу вже на культурному фронті, створивши книгарю в Бахмуті.

Назву для книгарні вигадувати не довелося. Ідея поширення української книги була натхненна одним із його побратимів — Антоном Цедиком з псевдонімом “Еней”. Чоловік був родом із Полтави, захоплювався історією, сповідував рідновір’я. Він загинув під час виходу з Іловайського котла. За словами Володимира, в останній бій добровольцям наказали брати лише зброю, але Антон узяв із собою ще й книжку — бо вважав її не менш потужною зброєю, ніж автомат.

Після відкриття книгарні, яку Володимир присвятив пам’яті Антона “Енея” Цедика, на фасаді з’явилося гасло: “Книги важливіші за танки”.

Особливості книгарні

Стенд з різною україномовною літературою для дітей / фото Бахмут IN.UA

Щоб привернути увагу до книгарні, на фасаді Володимир розмістив українські прапори. Згодом на фасаді з’явилися й портрети загиблих побратимів — як пам’ять про тих, хто не повернувся, і як нагадування, що війна ще не закінчилася.

У книгарні робився акцент на дитячій та історичній літературі — аби привчати дітей до читання українською мовою та спонукати дорослих краще пізнати власну історію. Також у магазині мали попит вишиванки, які охоче купували містяни.

Сервіс надавався виключно державною мовою. Її, на жаль, спочатку сприймали неоднозначно, проте, часом і містяни, і переселенці з тимчасово окупованих територій таки переходили з власником на українську.

Паралельно з реалізацією книг та вишиванок Володимир Дериведмідь влаштовував для дітей читання українських віршів напам’ять, натомість діти отримували подарунки. 

Закриття книгарні

Перший власник Володимир Дериведмідь вимушений був поїхати з міста у 2020 році, хоча закривати книгарню він не хотів. Саме тому він вирішив знайти людину, яка б могла продовжити його справу. Приблизно у той же час розпочався карантин, який сильно позначився на фінансовому становищі, адже виник через низький попит на книги. Вже у листопаді 2021 року єдина книгарня Бахмута зачинилася, а більшість книг з неї передали різним сільським бібліотекам.

Примітка. Матеріал створено з архівних спогадів журналістки Марії Лященко.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

258850190 993441414568005 1502640504527379887 n 5c199

“Еней”: як в Бахмуті з’явилася єдина книгарня

У 2015 році в Бахмуті відкрилася єдина книгарня в місті “Еней”, яка стала справжнім культурним осередком для місцевих мешканців. Тут бахмутяни не просто купували книги […]

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих.