Main menu

1588932496 3082 651d5Які умови утримання під вартою готують для платоспроможних клієнтів, та в яких умовах зараз перебувають громадяни, що арештовані на час розслідування та суду, дізнавалися журналісти Бахмут IN.UA.

За словами начальника Бахмутської установи виконання покарань Управління державної пенітенціарної служби України в Донецькій області (№6) Євгена Динника, зараз у його установі ведуться ремонтні роботи по облаштуванню VIP-камери.

Але очільник зазначає, що про потребу платної послуги поки говорити зарано. «Ми моніторили ситуацію. Скоріш за все у нас платоспроможних осіб, яких взято під варту, немає. Наша задача – виконати постанову Кабінету Міністрів, зробити її, і будемо дивитися по людях. Можливо, на добу хтось і заїде. А так, ми на це особливо не розраховуємо» - визнається Євген Леонідович.

Камера класу «Люкс»

Постанова Кабміну № 305 від 22 квітня 2020 року, про яку говорить Євген Динник, передбачає, що платна послуга з надання поліпшених побутових умов та харчування надається на підставі заяви на ім’я начальника СІЗО від особи, взятої під варту. Така заява може подаватись як письмово, так і в електронній формі через автоматизовану систему «Он-лайн будинок юстиції». Заява має містити складові платної послуги, які особа, взята під варту, має намір отримати, а також строки перебування особи, взятої під варту, у камері з поліпшеними побутовими умовами.

За словами Динника, камера з поліпшеними умовами буде схожа на готельний номер класу «люкс» або «напівлюкс». Там має бути пральна машина, бойлер, гаряча вода, кухня, меблі, додатково електричний чайник, мультиварка. Платна камера складатиметься зі житлової кімнати, санвузлу та кухні.

Фінансове питання нині не розголошують. Калькуляцію будуть рахувати після того, як завершиться ремонт та облаштування.

1588932496 9263 712f9

Як повідомив міністр Юстиції України Деніс Малюська, з травня по жовтень на платних камерах держава заробила близько мільйона гривень, більше шестисот тисяч гривень надав послуг Київський слідчий ізолятор.

Водночас на сьогодні у загальних камерах бахмутського ізолятору утримується від одної до шести осіб.

«Такого, як раніше вже немає, коли у камерах було по дванадцять, п’ятнадцять осіб», - додає Динник.

Ми також поспілкувалися з громадянкою, яка утримувалася в Бахмутській установі виконання покарання.  На своєму досвіді Оксана (ім’я змінено за її проханням) переконалась, що багато камер не ремонтувалися із радянських часів. Але, дещо облаштувати камеру власним коштом все ж таки можливо, наприклад, замінити сантехніку.

 «Немає вентиляції, провітрювання ніякого, багато комах, яких періодично намагаються труїти, але не завжди успішно. Платних камер немає, просто є камери у гіршому чи трохи у кращому стані. Багато нюансів, наприклад, електрочайник використовувати можна, але кількість приладів обмежена, мультиваркою користуватися не можна, також  не можна мати холодильник», - розповіла Оксана.

Жінка додала, що в основному під вартою перебувають люди, яких підозрюють у крадіжках, хуліганстві чи продажі наркотиків.

Право на мінімальний комфорт

Враховуючи загальні умови утримання, державі варто звернути увагу не лише на створення платних камер, але й на покращення загальних умов для всіх категорій громадян, що тимчасово знаходяться під вартою.

Низький рівень житлових умов у місцях несвободи, це проблема не лише Бахмутської установи, але всієї країни. За даними щорічної доповіді Уповноваженого Верховної Ради з прав людини за 2019 рік, навіть мінімальний комфорт є недосяжним для осіб, які утримуються у таких установах.

«Провітрювання приміщень, забезпечення вільного доступу до питної води, прогулянок, культурного дозвілля, підтримання чистоти, забезпечення утримуваних осіб одягом і взуттям по сезону та постільною білизною, харчування відповідно до норм і з урахуванням дієтичних потреб особи – є тим необхідним мінімумом, який у змозі забезпечувати будь-яке місце несвободи. Проте, як свідчать результати візитів, для осіб, які утримуються у місцях несвободи різних типів, зазначений мінімум є недосяжним», - зазначається у доповіді.

І поки у держави немає пріоритету покращувати загальні умови для громадян у місцях несвободи таких як Бахмутська установа для відбування покарання, чи будуть платні камери мати попит, залишається питанням.

 «Під час перебування під слідством людина радше витрачатиме кошти на адвоката, аніж на умови утримання», - вважає Оксана.

Фото з вільних джерел, маиеріал підготувала Марія Лященко.