Main menu

999 97173Ми зібрали два вас три надихаючі історії людей, які не зважаючи на постійну зайнятість, знаходять можливість подорожувати. Вони не вважають себе цифровими кочівниками, які постійно подорожують, цінують домашній затишок, хоча у пошуках самореалізації і нових емоцій, готові змінювати країну проживання.

Пандемія затримала у Таїланді

Марина Височина одинадцять років я працює художницею і меморіальною дизайнеркою. Надає послуги для ритуальних організацій країн СНД. Її робота не прив'язує до місця, але вимагає багато часу проводити поруч з ноутбуком. В останні півтора року будинком Марини став острів Панган в Таїланді.

«Я люблю осілий спосіб життя і за весь цей час подорожувала звідси тільки в Шрі-Ланку і на найближчі острови. У листопаді планую відвідати Бангкок і північ Таїланду», - розказує дівчина.

Каже, що додому збиралася летіти у квітні, вже купила квиток, але потім ковід, закриття кордонів, скасування рейсів. Вважає, що порівняно з Бахмутом перечікувати пандемію у Таїланді набагато краще – тут дуже низькі показники захворюваності, зафіксовано менше чотирьох тисяч випадків за весь час пандемії.

«Рівень свідомості тайців дивує – вони законослухняні, терплячі і співчуваючі. З моменту закриття кордону в Таї застрягли не тільки туристи, але і робітники з Бірми. Місцеві всіляко підтримують іноземців: знижують ціни на житло, на фрукти і готову їжу в локальних кафе», - пояснює туристка з Бахмута.

79904448 654403825302439 5073372123456602112 o d5295

Витрати на життя під час пандемії значно менші

Зараз туристичний Панган практично пустує. Ціни на оренду житла дешевші ніж у будь-яку іншу осінь і зиму:

«Окремий будинок на віллі з загальним басейном обходитися 380 $ в місяць. Ці витрати ми ділимо навпіл з моїм хлопцем. Він - дизайнер інтерфейсів і теж працює віддалено».

У середньому місяць життя обходиться дівчині у 1200 $. Вона не готує вдома, молоді люди харчуються на фудкортах або в кафе. До великих обов’язкових витрат вона відносить – оформлення медичної страховки - 300 $ та волонтерської візи - 1 300 $ на півроку. До того ж щомісяця треба оплачувати комунальні послуги за квартиру у Бахмуті, за якою наглядає мама Марини.

«Це такий неприємний і неминучий пункт витрат», - пояснює дівчина.

Повернення до Бахмуту Марина Височіна планує на весну наступного року:

«Сподіваюся отримати переліт без додаткових зборів замість мого рейсу».

Поради цифровим кочевникам

Людям які хочуть знайти роботу в інтернеті, вона радить не ухвалювати таке рішення імпульсивно і не кидати свою статичну роботу, поки не знайшлася підходяща професія в онлайн просторі.

«Перш ніж записатися на всілякі тренінги та навчальні курси, вивчіть інформацію про обрану професію самостійно. Можливо на ютубі ви знайдете всі потрібні навчальні матеріали у вільному доступі. Подорожувати раджу починати з коллівінгов і кемпінгів для тих, хто працює віддалено, таких як Зміна, в якій я теж брала участь», - підсумовує Марина.

Невирішені візові питання

У Бахмуті Наталя Жукова працювала журналісткою на місцевому телебаченні та викладала англійську для дітей. За пропозицією роботи на телебаченні для російськомовної аудиторії поїхала у Таїланд.  Майже вісім років живе у місті Патая.

Зараз працює як он-лайн – дає уроки англійської так і офлайн у косметичній компанії. Якщо говорити про можливість переводити всю роботу в он-лайн задля того, щоб подорожувати світом, то Наталя вважає, що головною перепоною буде візове питання.

«Немає питань поїхати! Є питання – повернутися! Якщо ти знаходишся у країні на підставі робочої візи - роботодавець тобі оформляє ці документи. Інші типи віз - навчальна, туристична не передбачають виїзд і безперешкодне повернення. На митниці почнуться питання», - пояснює Наталя.

123066895 484472565830099 3727299346406477856 n 508e6

А що дому взагалі не буде?

Візові питання не вважає для себе основною причиною відмови від кочового способу життя. Каже,  що цифровим кочівником себе не вважає. За вісім років перебування у Таїланді багато подорожувала по Азії, відвідала багато країн - В'єтнам, Камбоджу, Лаос, Малайзію, Шрі Ланку. Але завжди поверталася до своєї тайської квартири.

«Коли я їду на тиждень два, то люблю повертатися додому в свій затишний будинок. А якщо подорожувати і жити по пів року в різних країнах – то і дому ніде не буде?!», - розмірковує Наталя.

103733928 2625862767652094 7635618272898794398 o 8fdde

Контракт передбачає фізичну присутність у країні

Дмитро Сменов більше двох років тому поїхав у Польщу. Спочатку працював на підприємстві, що виготовляє пластикові вікна, потім знайшов омріяну роботу в айті сфері. Формат роботи передбачає можливість працювати вдома, але за правилами компанії працював в офісі. З початку пандемії перейшов у дистанційний формат, тому хотів виїхати в Україну, щоб заощадити на оренді житла.

«В контракті написано, що я повинен знаходиться в Польщі або іншій країні Євросоюзу, навіть якщо я працюю віддалено. Навіть, змінюючи місто, потрібно повідомляти в компанію. Коли я передаю інформаційний продукт через кордон, це виходить вже імпорт. Для фрілансу можливо інші умови», - пояснює Дмитро.

Іпотека - не перешкода для переїзду

Каже, знайомі, що виїхали працювати у Польщу напрацювали собі гарну історію, і щоб заощадити на винайманні житла, беруть іпотеку. Таким чином економлять близько 30%. Але наявність свого житла, на думку айтішника, не зупиняє від можливого переїзду:

«Наявність власного житла не зупинить, щоб виїхати в ту ж саму Ірландію, Німеччину або Штати. Людина приїхала на 2-3 тисячі доларів, а завтра набралася якогось міжнародного досвіду, отримала пропозицію на 10 тисяч доларів, то звичайно вона переїде. Хоча спочатку їй подобалося жити у Польщі».

Ейфелева вежа або Берлінський мур за вікном?

Чоловік каже, що для нього справжньою цінністю є діло яким він заробляє, а не країна в якій він працює:

«Я не ставлю собі за мету пожити десь. Не важливо з вікна у мене Ейфелева вежа або Берлінський мур, якщо проект цікавий я готовий переїхати. Я не знаю, може є зовсім молоді люди, яким хочеться покататися в гонці за стереотипом зі смузі на березі Індійського океану?»

Матеріал підготувала Ганна Бокова. Фото з архіву героїв.