Main menu

4a2ff1cfdc595111818d797d4b42c486 a807cТаке ділення передбачає новий проєкт Постанови Верховної ради. Загалом в Україні планують ліквідувати 490 районів і утворити 129 нових, в які хочуть об'єднати в них існуючі райони та ще 187 міст. Також залишають районі ради, які будуть контролювати рішення місцевого самоврядування в ОТГ. Міста обласного значення можуть увійти в склад тих районів, Бахмут, до речі, місто обласного значення.

Думки експертів поділились: хтось бачить в цьому реальну загрозу і “відкат” реформи децентралізації назад, хтось вважає, що такі зміни були запропоновані вже давно і не думають, що громади позбудуться певної незалежності.

Олександр Солонтай експерт з політики та місцевого розвитку, громадській діяч на сторінці ФБ описує ситуацію про щоденні зміни в реформі децентралізації: #Врятуватидецентралізацію!

солонт b2e59

103067812 10219809234755844 4689209142845933987 n 899a3“Загроза не в укрупненні районів, а в тому, що міста обласного значення планують включити у ці нові райони! Тобто, якщо казати про Донецьку область, то такі міста, як Бахмут, Костянтинівка, Дружківка, Слов'янськ, Краматорськ, Маріуполь та багато інших  хочуть ввести в склад районів, чого не було за часи Незалежної України ніколи. В результаті, Бахмутської громади, як повністю самостійної та самоврядної з усіх питань, вже не буде, оскільки над містом з‘явиться районна державна адміністрація, яка відтягне на себе частину повноважень та грошей, як це досі було з селами. Головам районних адміністрацій планують залишити всі повноваження та ще й посилити ці РДА новими територіями міст, а при тому ще залишаються обласні ВЦА. І про це ніхто не каже, що ми створюємо районну надбудову між громадами та областю, завдання, права, обов‘язки якої невідомі!”, - говорить Олександр Солонтай.

Максим Ткач голова Донецького офісу з розвитку місцевого самоврядування каже, що про укрупнення районів мова йшла давно і це є продовженням реформи місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою в Україні.

“Нашу область це (укрупнення тих ОТГ, що вже діють, а таких в Донецькій області 13) не торкнулось. Так відповідно до Перспективного плану у нас залишаються всі ОТГ, що вже створені та діють.. І навіть,  передбачено створення ще однієї громади, якої не було в минулому перспективному плані, тобто 66. А для тих громад, які не встигли утворитись до сьогоднішнього часу, наприклад Часовоярська ОТГ, скоріш за все, буде розроблений законодавчий механізм утворення до місцевих виборів”, - каже Максим.

район f0ded

Що стосується можливих повноважень для голів РДА або префектів (наразі продовжуються дискусії щодо назви), Максим розуміє про які побоювання говорять в суспільстві. Але поки в наявності лише різні законопроєкти і говорити про якісь певні зміни зарано.

“Наразі йдуть жваві дискусії щодо можливих повноважень префектів (якщо буде саме ця назва представника виконавчої влади в областях та районах) для того, щоби зробити цей інстиут в Україні ефективним та не створити основу для зловживань та порушення принципу самостійності місцевого самоврядування в подальшому”, - додає Максим.