Main menu

maxresdefault ec91aЗапашне молоко, свіжий сир та домашня сметана - такі продукти полюблять майже всі. Але не всі замислюються скільки селяни витрачають трудових та матеріальних ресурсів на утримання корови та на реалізацію молочних продуктів. Наші журналісти розбиралися в цьому питанні.

Артем молодий чоловік працює на підприємстві, а у вільний час займається своїм невеликим стадом корів - у нього дві дорослі корови, чотири однорічних теля та два, що народилися у лютому цього року.

Скільки коштує утримувати корову в домашніх умовах?

“Влітку корови їдять траву, самі пасуться. Але маленькі теля їдять і вночі, тому кожну ніч треба їм класти траву. Ми збираємо самі, для цього потрібно, десь 5 літрів палива на місяць, ну і майже все. А ось взимку витрати на утримання набагато більші. На одну дорослу корову потрібно 2,5 тони сіна, його вартість 1500 гривень за тонну. Для теляти достатньо 1,5 тони. Але ми намагаємось сіно заготовляти самі, і десь 3 тони закуповуємо. Маленькі теля ще їдять комбікорм - по 2 кілограми зранку та ввечері, і до трьох місяців кожного дня їм потрібно до 3-х літрів молока”, - розповідає Артем.

Якщо теля буде само їсти молоко, тоді корова перестає доїтися.  

Ще є одноразові капітальні вкладення - будівництво приміщення, де стадо ночує, та змінні витрати, у разі хвороби - візит ветеринара. Якщо немає власного бика, то злучка корови коштує до 400-х гривень. 

Доречи, Артем сам прибирає сарай, де знаходяться корови, бо каже наймати для цього людей не вигідно, їх послуги коштують 50 гривень за годину, а прибирати треба два рази на день.  

Скільки можна продати молока та скільки заробити на цьому?

“Хороша корова в сезон (з квітня по середину жовтня - прим.редакції) дає до 25 літрів молока на день. Якщо здавати молоко на молокозаводи, то це 4 гривні за 1 літр, якщо самому продавати - то 13-14 гривень за літр. Я, звісно, вже маю багато постійних клієнтів і реалізує лише сам. До того ж, продати лише молоко нереально, тому готую сир, бринзу, сметану, ряженку”, - говорить Артем.

Чоловік пояснює, якщо порахувати скільки і на яких молочних продуктах можна заробити, то буде однаково - чи то молоко, чи то інші вироби. Хоча вони і дорожче коштують, є ще ж витрати на їхнє виробництво.

Зимой молока майже немає, бо корова уходить в “декретну відпустку” і молоко дуже гірке, її не можна доїти.

Телят чоловік продає, коли вони набирають вагу до 350-400 кг, і за нього можна отримати приблизно 14 тисяч гривень, все залежить від цін на ринку.

Про державні дотації за утримання корів Артем знає, але ніколи не користувався ними, бо звик покладатися лише на себе.

Що ж виходить?

Місячна виручка з молока однієї корови складає приблизно 9700 гривень в сезон, витрати матеріальні влітку майже відсутні, хіба що власна праця, і якщо захворіє, то треба буде витратитися на ветеринара. Тобто, за сезон хазяїн з однієї корови заробляє десь 63000 гривень, і навіть, незважаючи на “декретну відпустку” годувальниці та утримання молодих телят, які не приносять прибутку - утримувати корову виходить вигідно, аби здоров'я, терпіння та сил у хазяїна вистачило!