Main menu

 MG 9949 копия ece0fУкраїнський Парламент продовжує адаптацію законодавства до викликів сьогодення через активне поширення коронавірусної хвороби у державі. 30 березня 2020 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)». Закон 2 квітня 2020 року офіційно оприлюднений та набрав чинності. Законом внесено ряд змін до чинних нормативно-правових актів, зокрема, що стосуються процесуальної діяльності суду.

Детально про зміни розказує суддя Артемівського міськрайонного суду Ольга Федорів.

У Цивільному процесуальному кодексі України (ст.7), Господарському процесуальному кодексі України (ст.8), Кримінальному процесуальному кодексі України (ст.27) тепер передбачено, що суд (слідчий суддя) може прийняти рішення про обмеження доступу осіб, які не є учасниками судового процесу, в судове засідання під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», якщо участь в судовому засіданні становитиме загрозу життю чи здоров’ю особи. При цьому, у Кодекс адміністративного судочинства України, за яким здійснюється розгляд адміністративних справ, таких змін не внесено.

За процесуальними кодексами (окрім Кримінального процесуального кодексу України) під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на запобігання поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюється шляхом накладення електронного підпису, якщо особа немає такого підпису, то у порядку, визначеному Законом України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус” або Державною судовою адміністрацією України.

Якщо уважно прочитати, то зміни щодо можливості обмеження доступу осіб стосуються будь-якого карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», а зміни щодо відеоконференції з використанням власних технічних засобів – лише щодо карантину, встановленого на запобігання поширення коронавірусної хвороби (COVID-19).

Позитивним є намір законодавця надати можливість учасникам процесу брати участь у судовому засіданні, використовуючи  власні технічні засоби. Проте на сьогодні, на жаль, відсутній реальний механізм підтвердження особи учасника справи. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система на даний час не працює, тому накладення електронного підпису не можливе, оскільки немає куди. Чекатимемо на реакцію Державної судової адміністрації України, яка може визначити певний порядок встановлення особи учасника справи з метою уникнення недобросовісного використання законодавчих нововведень та, відповідно, неумисних судових помилок.

До Прикінцевих положень процесуальних кодексів (окрім Кримінального процесуального кодексу України)  внесено зміни. Під час  карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на запобігання поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), процесуальні строки, зокрема, щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів,  забезпечення доказів, а також щодо строків звернення до суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення,  пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, подання зави про перегляд заочного рішення, повернення позовної заяви, пред’явлення зустрічного позову, заяви про скасування судового наказу, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, продовжуються на строк дії  такого карантину. Водночас, нових підстав зупинення провадження у справах не передбачено.

Змінами визначено особливості судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальних провадженнях, та розгляду окремих питань під час судового провадження, тимчасово, на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) (п.20-5 Розділу ХІ "Перехідні положення" Кримінального процесуального кодексу України. У разі неможливості визначити слідчого суддю у відповідному суді, (крім Вищого антикорупційного суду) місцевий суд вносить вмотивоване подання про передачу клопотання, яке має розглядатися слідчим суддею, для розгляду до іншого суду в межах юрисдикції одного суду апеляційної інстанції або до суду в межах юрисдикції різних апеляційних судів. Розгляд питань, які віднесено до повноважень слідчого судді (крім розгляду клопотань про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій і скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора під час досудового розслідування), та окремих питань під час судового провадження здійснюється з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом. Інші особливості (окрім порядку передачі клопотання) пунктом 20-5 не передбачені.

Установлено також, що строки, визначені у Господарському кодексі України, Сімейному кодексі України та Цивільному кодексі України, що стосуються позовної давності, продовжуються на час дії карантину.

Крім того, у період здійснення в Україні заходів щодо запобігання виникнення, поширення і розповсюдження епідемій, пандемій, зокрема коронавірусної хвороби (COVID-19), забороняється підвищення процентної ставки за кредитним договором, що буде передбачено у п.13 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України. Однак звертає увагу на себе те, що поняття «заходів щодо запобігання виникнення, поширення і розповсюдження епідемій, пандемій, зокрема коронавірусної хвороби (COVID-19)» на даний час не визначене та не зрозуміло чи ці заходи будуть включати в себе лише встановлення карантину.