Main menu

IMG 9886 копия 2084fМіністерство розвитку громад та територій України оприлюднило концепцію нового закону про місцеві вибори. В ньому пропонуються різні варіанти оптимальних виборчих систем і підрахунку голосів, але основне що ми побачили повернення можливості самовисування. По діючому закону, щоб балотуватись до місцевої ради треба або бути членом партії, або висуватись від неї. Що про нові можливості думають в Бахмуті.

В Міністерстві розвитку громад та територій України заявили, що запропонували варіанти, як організувати систему місцевих виборів так, щоб у місцевих радах були належним чином представлені інтереси усіх жителів і громад, як знизити вплив центральних партій на місцеві вибори, і взагалі – як зробити вибори більш зрозумілими і справедливими. Зараз планується  обговорити запропоновану концепцію, щоб знайти найоптимальнішу модель, яка буде прописана у відповідному законопроекті.

Свої думки з приводу запропонованої концепції і можливості самовисування озвучила секретар Бахмутської міськради Світлана Кіщенко.

«Коли обговорювався проект чинного закону, за яким можна обиратися до місцевої ради тільки за партійними списками, мене запрошували на зустріч до Комітету Верховної Ради. Ще там я говорила, що депутати міськради повинні обиратися з людей, авторитетних на своїх округах, це мають бути люди яких знають, яким довіряють. А що таке партійний список? Не завжди людина, яка перемогла на окрузі стає депутатом, це показали вибори в Соледарі. Я знаю людей, які перемогли на своїй ділянці, але депутатами вони не стали. Партія сказала, пишіть заяву на відмову, а туди призначили інших.

До того ж так будуть представлені всі наші сільські ради. Місцевий рівень - це не той рівень, який потрібно політизувати. Що таке місцеве самоврядування? Це рішення питань руху муніципального транспорту, прибирання в місті і так далі.

Я була присутня на Асоціації ОТГ Донецької області і там говорили, що з прогнозом в 60% вибори будуть восени, а базовим рівнем будуть - ОТГ».

Запропоновану концепцію ми попросили також прокоментувати активіста, голову обласної організації партії «Народний Фронт» Віктора Буслова.

«Я підтримую наявність само висування. Там є варіант того, що люди можуть об'єднуватися в групи, створювати свій список і йти разом на вибори, командою. Виходить політична сила без партійної приналежності. Цей варіант я максимально підтримую. Не всі з тих чи інших причин хочуть бути членами партії, а попередній закон обмежував людей в цьому плані.

Крім того, мені сподобався варіант обрання міського голови. Зараз в містах з населеним до 100 тисяч ми обираємо простою більшістю. А в новій концепції уряду пропонується вважати міського голову обраним, якщо він набрав більше половини голосів. За існуючим законом, завівши достатню кількість технічних кандидатів, можна розмити електорат суперника і перемогти простою більшістю. А більшість від жителів міста, наприклад, такого мера не підтримує, але у нього є ядерний електорат 30%, в силу того, що опоненти не єдині - розсіюють свої голоси, місто обирає такого мера. А в другому турі антирейтинг грає велику роль.

Я вважаю негативним – складність запропонованої виборчої системи. Швидше за все будуть ускладнені бюлетені, думаю, не вдасться всім пояснити і донести суть такої виборчої системи.

Крім того мені не подобається, що закон приймається під вибори. Це вже стала практика, коли провладна більшість приймає виборче законодавство в своїх інтересах. Ось цього б як раз хотілося уникнути», - пояснив Буслов.

В Міністерстві вважають, що зміни до законодавства про місцеві вибори мають враховувати майбутні зміни до Конституції в частині децентралізації та базуватися на новому адміністративно-територіальному устрої.

«Розраховуємо, що народні депутати приймуть зміни до Конституції вже в лютому наступного року. Після цього можна буде затверджувати новий адміністративно-територіальний устрій на рівні громад і районів і на його основі приймати закон про місцеві вибори. Отже, ці декілька місяців спільно з Міністерством юстиції та народними депутатами маємо використати для консультацій, координації і напрацювання законопроекту, що пропонуватиме оптимальну модель виборів, яка враховуватиме майбутні повноваження і можливості місцевих рад усіх рівнів», – сказав заступник Міністра розвитку громад та територій України  В’ячеслав Негода.

Він висловив думку, що система і організація місцевих виборів має бути прописана не у виборчому кодексі, а в окремому законі, бо, по-перше, вона має безліч особливостей, а, по-друге, місцеве самоврядування у децентралізованій країні варте того, щоб мати свої окремі правила обрання депутатів рад і голів.

Ознайомитись з концепцією можна за посиланням.

Враховуючи плани по зміни до Конституції в лютому, після чого тільки стане можливим та ухвалення законів, чекати вибори навесні не варто, а введення самовисування цілком ймовірне, оскільки не тільки в Уряді, а й на місцях вважають ці зміни доцільними.