Main menu

69266526 904798729875793 3972250660333682688 n 758aaМистецький проект «Дифузії» збирає і привозить на Донеччину художників з Європи, які вивчають нові міста, спілкуються з громадою і відтворюють свої враження в картини. Ці роботи залишаються в містах і створюють базу сучасної культурної спадщини.  В цьому році митці з Німеччини, Італії та України готові приїхати до Бахмута. Навіщо потрібні мистецьки резиденції і як можна підтримати резиденцію в Бахмуті читайте в матеріалі.

Арт-резіденціі- це сучасна форма культурного процесу, яка стає все більш популярною в світі. Художники з великих міст і різних частин світу приїжджають в різні регіони земної кулі, де контактують з місцевим населенням на своїй власній свіжій хвилі і знаходять натхнення серед явищ або архітектури,.

В Україні теж активно відбувається розвиток цього напрямку. Наприклад, команда Конгресу активістів культури створила мистецьку резиденції ім. Назарія Войтовича - наймолодшого Героя Небесної Сотні. В його рідному селі щороку працює команда молодих митців.

«Програми мистецьких резиденцій поширена практика у всьому світі, і вже кілька років активно імплементується в Україні різними державними та приватними інституціями та організаціями. Завдяки програмам у конкретному місті зявляється можливість знайомити широке коло людей з особливостями локацій. Для місцевих громад це шанс розказати про привабливі сторони своїх територій, зробити промоцію місту у підтримку туризму та формування позитивного іміджу.

Програма резиденцій зазвичай передбачає запрошення митців з інших міст та зза кордону. Вони створюють свої проекти використовуючи контекст та залучаючи місцевих жителів. Це відповідно розширює і поглиблює розуміння один одного та дозволяє покращити культурний ландшафт міста. Зазвичай програми покликані вирішувати певну проблему чи розповсюдити добру славу локації. Митці завжди концентруються на тому що бачать і трансформують це у твори, які мовою мистецтва розповідають про місце», - розказала сайту куратор мистецької резиденції ім. Назарія Войтовича Людмила Нечай.

Мешканці Бахмута вже знайомі з роботами художників з проєкту «Дифузії», керівник проекту - художник з Німеччини Алан Маєр та куратор- художник Олена Клочко, ща нещодавно повернулась до Бахмута пiсля років проведенних закордоном в сучасному арт- та кінопроцесси , презентували виставку сучасного мистецтва в Бахмутському краєзнавчому музеї. Це були роботи створені в минулому році під час резиденції у Краматорську.

«В процесі резиденції художники малюють, пишуть прямо на вулицях міста в обраних ними локаціях. Взаємодіючи з усіма бажаючими, від школярів до пенсіонерів, передаючи свої знання в процесі створення власних творів. В резиденції беруть участь освічені художники, які закінчили часом досить шановні заклади типу Берлінської чи Мухiнської академії, або ж люди зі своїми унікальним напрацюваннями, випробуваними в міжнародних арт-проектах і резиденціях», - розказує Олена Клочко.

69266526 904798729875793 3972250660333682688 n e03a4

Клочко каже, що в цьому році резиденція мала відбутися Маріуполі та Краматорську, але художники готові попрацювати в Бахмуті. Для цього потрібно забезпечити групу в кількості 15 осіб проживанням та харчуванням, надати матеріали. Щоб резиденція відбулася в Бахмуті потрібно близько 50 тисяч гривень. Ініціатор резиденції в Бахмуті Олена Клочко каже, що під цю ідею вже почали підключатись творчі люди та підприємці. Внести фінансовий і організаційний внесок вирішив підприємець, громадський діяч Віктор Зіпір. Ми попросили Віктора розказати, чому він вирішив підтримати проєкт.

«Багато таких заходів проходить повз нашого міста. Це цікавий і може бути навіть не зрозумілий мені проект з людьми мистецтва. Я дуже хочу, щоб він відбувся в нашому місті. Я звернувся до відділу внутрішньої політики Бахмутської міської ради за допомогою в організаційній підтримці - оповіщенні зацікавлених осіб, за допомогою в розміщенні та годуванні, забезпеченні матеріалами не тільки художників, а й учасників - місцевих жителів. Чи буде ця ініціатива підтримана, я не знаю. Я не вперше підтримую культурні проєкти, я роблю це не для себе навіть можу не відвідувати заходи, просто хочу щоб ця можливість була у жителів нашого міста. Таким чином, ми презентуємо свій регіон, вони повернуться і розкажуть як приймають в нашому місті. Ми також маємо можливість поспілкуватися особисто з гостями. Підприємці можуть підтримати ініціативу фінансово, погодувати в своїх кафе, організувати екскурсію», - каже Зіпір.

Підтримати проєкт фінансово також готові в кінотеатрі «Победа», кафе «Густо» та «Ізумі».

Організатори звертаються до мешканців, підприємців та організацій з проханням фінансової підтримки. Контактні телефони 0669318555, 0953076330.                                                                                                                                                                                    

Крім написання пейзажів з краєвидами міста і портретів місцевих жителів, фото і відео зйомки, художники проводять круглі столи з презентаціями своїх творчих методів і подій міжнародного арт-процесу, в яких вони брали участь, а також майстер-класи та інші види взаємодії з місцевим населенням будь-якого рівня достатку і освіти.

«Художник - провідник, він любить всіх і розуміє кожного. Люди це відчувають і охоче йдуть на взаємодію. Це найважливіший обмін інформацією, який відкриває підліткам і випускникам розуміння своїх можливостей, який знімає психологічний затиск у тих, хто збирається отримувати мистецьку освіту, або просто шукає шляхи своєї творчої реалізації.

Художник це найважливіша фігура в людській цивілізації. Все що нас оточує створено художниками (адже дизайн-це одна з форм художньої практики). Тому дуже важливо кожному місту і селу створити платформу для входу молоді або просто бажаючих в світ візуальної творчості, а такою платформою може бути АРТ-центр, якого поки в нашому місті немає. У цій ситуації АРТ-резиденція, готова заїхати в місто хоча б на тиждень- це вдача і шанс зіткнення з міжнародним АРТ-процесом, не кажучи вже про те, що це шанс отримати навички для місцевим мешканців і самі твори» - каже Клочко.