Main menu

1134720 7c9e4Зараз всі очікують офіційної інформації від ЦВК про склад українського парламенту, хоча й так зрозуміло, що вперше в історії України більшість має одна партія – партія діючого президента «Слуга народу». Українці зробили свій вибір, а на його законність, прозорість і відкритість не мало вплинула й робота спостерігачів на дільницях. В цьому матеріалі читайте та дивіться, як працювали спостерігачі по 46-му округу.

Всього на дільницях Бахмутщини та  Лиманщини зареєструвалось майже 2500 спостерігачів, від партій – 698, від кандидатів-мажоритарників – 793 та від громадських організацій – 938 осіб. Ще на дільницях було багато журналістів, які мають майже такі ж самі права, як і спостерігачі. Працювали й міжнародні представники – і на президентських виборах, і на парламентських від організації «ENEMO», але спитати про їх роботу та досвід в Україні не вдалося, пояснювали тим, що – це політика організації, офіційні дані можна отримати вже після результатів виборів.

Неохоче й наші місцеві спостерігачі давали коментарі. Називаючи від якого вони кандидата, відразу відмовлялись спілкуватись. Нашим журналістам вдалось поспілкуватись лише з деякими з них – від ГО «Комітет виборців України», від кандидатів-мажоритарників Костянтина Матейченко та Родіона Вощанова.

"Ми, особисто, як члени ОВК зі спостерігачами не працювали, за день виборів отримали 5 актів від спостерігачів. То були порушення пов'язані з забороною відео- та фотофіксацією порушень, присутність на дільниці невідомих осіб. Ми розглянули всі акти на зборах, прийняли відповідні рішення, які треба було передали до поліції. Але та інформація не вплинула на результати виборів", - розповів Андрій Бондаренко, голова ОВК №46.

В ідеалі, щоб робота спостерігачів була ефективною, вони розпізнавали порушення та фіксували їх – треба проводити навчання.

«Навчання спостерігачів не є обов’язковим ні для них самих, ні для суб’єктів виборчого процесу, які їх висувають. Але від їх професійності залежить ефективність дій і подальших результатів. Часто спостерігачі бачать порушення, але через недостатню кваліфікацію не вчиняють передбачених законом і процедурою дій. Це призводить до того, що виборчі комісії та суди не приймають скарги від спостерігачів, або відхиляють їх. Класичною помилкою спостерігача є відсутність у нього в день голосування бланків актів про порушення та скарг. Якщо спостерігач виявив незаконну дію, але під рукою немає таких бланків, порушення вже не може бути оформлене належним чином і, відповідно, не матиме юридичних наслідків. Є ситуації, коли спостерігачі мають при собі бланки, але вони не відповідають вимогам законодавства, а буває, що самі спостерігачі заповнюють їх з помилками», - пояснює Андрій Грудкін, політичний аналітик.

Доречи, в Бахмуті, хтось з кандидатів-мажоритарників і не планував зовсім проводити навчання своїх членів ДВК та спостерігачів, а хтось проводив. Так, проходило навчання в штабі кандидата в народні депутати Матейченко, про це писали громадські активісті на сторінці ФБ.

Якщо казати про громадські організації, то традиційно просвітницьку кампанію організувала громадянська мережа “ОПОРА”. Але були і локальні навчання в регіонах. Зокрема, у Бахмуті ГО “Бахмутська Фортеця” навчила 11 молодих людей (місцевих студентів), як варто ефективно спостерігати за виборами. Всі вони зареєструвалися спостерігачами від ГО “Комітет виборців України”. У день голосування студенти робили стріми з дільниць та повідомляли актуальну інформацію. Про це детальніше можна почитати тут.

спостерег 9943f

Варто зазначити, що спостерігачі працюють добровільно та безкоштовно, йдуть спостерігати за прозорістю і законністю. Про права та обовязки спостерегачів більш детальніше можна почитати тут.

При цьому, оплата “послуг спостерігача” Законом не передбачена, а кандидати та партії не мають права використовувати кошти виборчого фонду на оплату “зарплатні” спостерігачам. Перед президентськими виборами поліція навіть погрожувала кваліфікувати такі випадки, як підкуп виборця, але про кримінальні справи за найм спостерігачів нічого невідомо. Аналітик ГМ “Опора” Тарас Рад навіть говорив, правда перед президентськими виборами, що бачив повідомлення з пропозицією роботи в день голосування на сайті “OLX”.

Питаючи на дільницях Бахмута та района спостерегачів від разних представників, вони всі казали, що працюють безкоштовно.

Цікавим способом шукали спостерегачів дві партії  “Голос” та “Слуга народу”. Ці політичні сили на своїх сайтах розмістили форми (Слуга народу / Голос) для охочих долучитися саме в якості спостерігачів-волонтерів. Наразі немає відомостей про кількість осіб, які зголосилися бути спостерігачами, але можна сказати що це перший досвід подібного “рекрутингу” прихильників на парламентських виборах. 

Родіон Вощанов, кандидат-мажоритарник в народні депутати від партії "Слуга народу" по 46-му округу розказав, що у них в команді працювали лише волонтери та їхнім навчанням займався юрист штабу.

В "Голосі" розробили та створили телеграм-бот, де найбільше уваги приділили навчанню спостерігачів.

"Ми зняли 58 півхвилинних відео, в яких вичерпно розказали про права та обов’язки спостерігачів на виборах. Замість того, щоб носити з собою десятки паперових конспектів про всі процедури та виборчі норми, достатньо обрати запитання та одразу отримати на нього відповідь", — заявив представник “Голосу” у ЦВК із правом дорадчого голосу Андрій Гевко.

Бот містить каталог з найпоширенішими типовими порушеннями в день голосування.

Після кожного навчального відео, бот питає людину, наскільки вона запам’ятала матеріал. Важливо, що користуватися ботом могли не тільки спостерігачі від політсили, а й усі люди, які могли бачити порушення на дільницях.

Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.