Спостерігачі фіксували порушення під час парламентських виборів: чи вплинуло це на результат? (Відео)

Семаковська Тетяна 17:23, 8 Серпня 2019

1134720 7c9e4Зараз всі очікують офіційної інформації від ЦВК про склад українського парламенту, хоча й так зрозуміло, що вперше в історії України більшість має одна партія – партія діючого президента «Слуга народу». Українці зробили свій вибір, а на його законність, прозорість і відкритість не мало вплинула й робота спостерігачів на дільницях. В цьому матеріалі читайте та дивіться, як працювали спостерігачі по 46-му округу.

Всього на дільницях Бахмутщини та  Лиманщини зареєструвалось майже 2500 спостерігачів, від партій – 698, від кандидатів-мажоритарників – 793 та від громадських організацій – 938 осіб. Ще на дільницях було багато журналістів, які мають майже такі ж самі права, як і спостерігачі. Працювали й міжнародні представники – і на президентських виборах, і на парламентських від організації «ENEMO», але спитати про їх роботу та досвід в Україні не вдалося, пояснювали тим, що – це політика організації, офіційні дані можна отримати вже після результатів виборів.

Неохоче й наші місцеві спостерігачі давали коментарі. Називаючи від якого вони кандидата, відразу відмовлялись спілкуватись. Нашим журналістам вдалось поспілкуватись лише з деякими з них – від ГО «Комітет виборців України», від кандидатів-мажоритарників Костянтина Матейченко та Родіона Вощанова.

“Ми, особисто, як члени ОВК зі спостерігачами не працювали, за день виборів отримали 5 актів від спостерігачів. То були порушення пов’язані з забороною відео- та фотофіксацією порушень, присутність на дільниці невідомих осіб. Ми розглянули всі акти на зборах, прийняли відповідні рішення, які треба було передали до поліції. Але та інформація не вплинула на результати виборів”, – розповів Андрій Бондаренко, голова ОВК №46.

В ідеалі, щоб робота спостерігачів була ефективною, вони розпізнавали порушення та фіксували їх – треба проводити навчання.

«Навчання спостерігачів не є обов’язковим ні для них самих, ні для суб’єктів виборчого процесу, які їх висувають. Але від їх професійності залежить ефективність дій і подальших результатів. Часто спостерігачі бачать порушення, але через недостатню кваліфікацію не вчиняють передбачених законом і процедурою дій. Це призводить до того, що виборчі комісії та суди не приймають скарги від спостерігачів, або відхиляють їх. Класичною помилкою спостерігача є відсутність у нього в день голосування бланків актів про порушення та скарг. Якщо спостерігач виявив незаконну дію, але під рукою немає таких бланків, порушення вже не може бути оформлене належним чином і, відповідно, не матиме юридичних наслідків. Є ситуації, коли спостерігачі мають при собі бланки, але вони не відповідають вимогам законодавства, а буває, що самі спостерігачі заповнюють їх з помилками», – пояснює Андрій Грудкін, політичний аналітик.

Доречи, в Бахмуті, хтось з кандидатів-мажоритарників і не планував зовсім проводити навчання своїх членів ДВК та спостерігачів, а хтось проводив. Так, проходило навчання в штабі кандидата в народні депутати Матейченко, про це писали громадські активісті на сторінці ФБ.

Якщо казати про громадські організації, то традиційно просвітницьку кампанію організувала громадянська мережа “ОПОРА”. Але були і локальні навчання в регіонах. Зокрема, у Бахмуті ГО “Бахмутська Фортеця” навчила 11 молодих людей (місцевих студентів), як варто ефективно спостерігати за виборами. Всі вони зареєструвалися спостерігачами від ГО “Комітет виборців України”. У день голосування студенти робили стріми з дільниць та повідомляли актуальну інформацію. Про це детальніше можна почитати тут.

спостерег 9943f

Варто зазначити, що спостерігачі працюють добровільно та безкоштовно, йдуть спостерігати за прозорістю і законністю. Про права та обовязки спостерегачів більш детальніше можна почитати тут.

При цьому, оплата “послуг спостерігача” Законом не передбачена, а кандидати та партії не мають права використовувати кошти виборчого фонду на оплату “зарплатні” спостерігачам. Перед президентськими виборами поліція навіть погрожувала кваліфікувати такі випадки, як підкуп виборця, але про кримінальні справи за найм спостерігачів нічого невідомо. Аналітик ГМ “Опора” Тарас Рад навіть говорив, правда перед президентськими виборами, що бачив повідомлення з пропозицією роботи в день голосування на сайті “OLX”.

Питаючи на дільницях Бахмута та района спостерегачів від разних представників, вони всі казали, що працюють безкоштовно.

Цікавим способом шукали спостерегачів дві партії  “Голос” та “Слуга народу”. Ці політичні сили на своїх сайтах розмістили форми (Слуга народу / Голос) для охочих долучитися саме в якості спостерігачів-волонтерів. Наразі немає відомостей про кількість осіб, які зголосилися бути спостерігачами, але можна сказати що це перший досвід подібного “рекрутингу” прихильників на парламентських виборах. 

Родіон Вощанов, кандидат-мажоритарник в народні депутати від партії “Слуга народу” по 46-му округу розказав, що у них в команді працювали лише волонтери та їхнім навчанням займався юрист штабу.

В “Голосі” розробили та створили телеграм-бот, де найбільше уваги приділили навчанню спостерігачів.

“Ми зняли 58 півхвилинних відео, в яких вичерпно розказали про права та обов’язки спостерігачів на виборах. Замість того, щоб носити з собою десятки паперових конспектів про всі процедури та виборчі норми, достатньо обрати запитання та одразу отримати на нього відповідь”, — заявив представник “Голосу” у ЦВК із правом дорадчого голосу Андрій Гевко.

Бот містить каталог з найпоширенішими типовими порушеннями в день голосування.

Після кожного навчального відео, бот питає людину, наскільки вона запам’ятала матеріал. Важливо, що користуватися ботом могли не тільки спостерігачі від політсили, а й усі люди, які могли бачити порушення на дільницях.

Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]