Main menu

IMG 7617 2963d

Наше місто отримало статус кандидата в програмі «Громада, дружня до дітей та молоді». Ця ініціатива, започаткована ЮНІСЕФ і впроваджується тепер в Україні. Громади, що стали кандидатами за рішенням Уряду можуть отримати з державного бюджету 1% ПДФО. Для Бахмута це складе за планами 2019 року 2,35 мільойна гривень. Як Бахмут увійшов до 15 міст кандидатів, і яких законодавчих змін не вистачає, щоб фінансова підтримка почала діяти, читайте далі.

 

Уряд схвалив проект Закону України «Про внесення зміни до Закону України «Про охорону дитинства» щодо реалізації міжнародної ініціативи «Громада, дружня до дітей та молоді» та «Про внесення зміни до розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України (щодо додаткових надходжень до бюджетів міст та об’єднаних територіальних громад, які приєдналися до міжнародної ініціативи «Громада, дружня до дітей та молоді»)». Наступним кроком для втілення таких змін має стати тривала робота над зміною законодавства у Верховній Раді України.

Бахмут отримав статус кандидата, тож у разі внесення усіх необхідних змін може претендувати на отримання додаткових коштів у бюджет, які підуть на виконання Плану дій із реалізації ініціативи – тобто на потреби дітей та молоді міста.

Як повідомили секретаріаті ініціативи, щоб отримати такий статус відповідно до загальносвітової методології ЮНІСЕФ, кандидат проходить певний процес, що передбачає:

  • проведення аналізу стану забезпечення прав дітей та молоді у місті чи громаді,
  • складання і написання Плану дій міста чи громади для розв’язання існуючих проблем з дотримання прав дітей та молоді протягом найближчих 2-3 років та Плану моніторингу і оцінки його реалізації,
  • схвалення Плану дій та Плану моніторингу і оцінки рішенням відповідного органу місцевого самоврядування

Після цього відбувається реалізація Плану дій, що може тривати 2-3 роки. По завершенню його реалізації відбувається проведення незалежної оцінки реалізації Плану дій та прогресу щодо дотримання прав дітей та молоді в цих містах чи громадах.

На минулому тижні Кабінет Міністрів схвалив проект змін до Законів України, спрямованих на впровадження в Україні міжнародної ініціативи «Громада, дружня до дітей та молоді» для надання фінансової підтримки таким громадам.

Уряд пропонує стимулювати громади, що мають статус «Громада, дружня до дітей та молоді», або є кандидатами на отримання цього статусу, зокрема, збільшити для таких громад частки зарахування ПДФО до бюджетів громад:

- 1% - для громад, визнаних кандидатом на отримання статусу;

- 3% - для громад, які отримали статус.

Як повідомляється в інформаційному віснику уряду, статус «Громада дружня до дітей та молоді» встановлюється після виконання громадою 3-річного плану заходів, спрямованих на забезпечення захисту прав дитини та розвитку відповідних послуг за рахунок власного бюджету.

«Громада, дружня до дітей та молоді», започаткована в 1996 році, поширюється в усьому світі. Її підтримали вже понад 3000 муніципальних округів у 38 країнах на п’яти континентах, охоплено понад 30 мільйонів дітей. Партнерами ініціативи в Україні є: Представництво Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Фонд ООН у галузі народонаселення (ЮНФПА); Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України; Міністерство соціальної політики України; Міністерство молоді та спорту України; Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України»; Асоціація органів місцевого самоврядування «Асоціація об'єднаних територіальних громад»; Громадська спілка «Національна молодіжна рада України».

Щоб відповідати вищенаведеній методології, наприкінці 2018 року Бахмутська міська рада ухвалила план реалізації ініціативи у місті. За пропозицією Управління молоді та у справах дітей було обрано три пріоритетні напрямки, в яких заплановані відповідні заходи:

  1. Кожна дитина та молода людина відчуває визнання, повагу та справедливе ставлення в своєму місті та громаді.

До цього пріоритету належать питання доступності безперешкодного доступу осіб з обмеженою мобільністю, інклюзивна освіта, соціальні послуги для дітей з інвалідністю та пільгових категорій, запобігання психологічній агресії (наприклад заходи проти боулінгу вже відбулися в рамках цього напрямку), залучення дітей вразливих категорій до прийняття рішень, що їх стосуються. Загалом на реалізацію заходів по цьому пріоритету за три роки з 2018 по 2020 планують з міського бюджету витратити 38 мільйонів гривень.

IMG 7613 69027

  1. Кожна дитина та молода людина має право щоб її голос, потреби та пріоритети були почуті та враховані в нормативних актах, політиці, бюджетах та програмах.

Реалізувати цей пріоритет планують впровадженням громадської освіти дітей та молоді та наданням можливості брати участь у прийнятті рішень в громаді через участь у дорадчо-консультативному органі – Молодіжній раді. ЇЇ планують створити в цьому році. Також планується проведення студентського форуму і залучення молоді до участі в конкурсі Бюджет участі. Крім того молодь планують залучати до участі в різних координаційних радах. На цей пріоритет планують витратити 10 тис грн.

  1. Кожна дитина та молода людина має право насолоджуватись життям в сім’ї, іграми та відпочинком

На заходи в цього пріоритетного напрямку планується витратити за три роки майже 50 мільйонів гривень з міського бюджету, 11 мільйонів залучених коштів і більше 10 мільйонів з обласного і державного бюджету. Сюди входять заходи с турботи за дітьми, що залишились без батьківського піклування – забезпечення житлом. Забезпечення умов для заняття спортом і відвідування мистецьких заходів, дозвілля, оздоровчого відпочинку.

IMG 7632 7134e

Повну програму можна скачати на сайті міської ради за посиланням.

У створенні плану дій брали участь управління освіти, соцзахисту, фізкультури та спорту, але координує роботу Управління молодіжної політики та у справах дітей.

«Коли ми починали працювати в рамках цієї ініціативи, то не знали, що програма передбачає таку фінансову підтримку. Займаючись підготовкою аналітичного звіту Про стан забезпечення прав дітей та молоді в місті Бахмут, ми підвели певні підсумки роботи в сфері соціальних послуг стосовно дітей та молоді. Підраховуючи бюджет, який в місті зараз витрачається на цю категорію, ми побачили, що 22% від загальних витрат направляємо на дітей та молодь», - повідомила начальник Управління молодіжної політики та у справах дітей Бахмутської міської ради Людмила Махничева.

На початку 2019 року статус кандидатів ініціативи “Громада, дружня до дітей та молоді” в Україні мають тільки 15 міст:

м. Бахмут,

Білозірська ОТГ (Черкаська обл.),

Біляївська ОТГ (Одеська обл.),

м. Вінниця,

м. Дружківка (Донецька обл.),

м. Кам’янець-Подільський (Хмельницька обл.),

Клесівська ОТГ (Рівненська обл.),

м. Кременчук (Полтавська обл.),

м. Львів,

Новоборівська ОТГ (Житомирська обл.),

Новознам’янська ОТГ (Полтавська обл.),

Новоукраїнська (Кіровоградська обл.),

м. Одеса,

м. Умань (Черкаська обл.),

м. Хмільник (Вінницька обл.)

На сьогодні не відомо, коли і як почне працювати механізм фінансової підтримки громад, але бажання щодо приєднання до Ініціативи вже висловило понад 160 міст та об’єднаних територіальних громад України.