Main menu

В минулому році були підготовані матеріали для створення 41 заказника в Донецькій області. Поки відбулись тільки 12 і один з них в Бахмутському районі на території Іванівської селищної ради, до складу заказника також включені ділянки ДП «Слов’янського лісгоспу», Часів- Ярського лісництва. Донецька область навіть з цими 12 заказниками випередила в 10 раз всі інші області разом взяті.

Про це в інтерв’ю Громадському медіапорталу «Бахмут IN.UA» розказав еколог, молодший науковий співробітник Інституті зоології Олексій Василюк.

63 1e738 Територія заказника «Ступки-Голубовські-2» визначена малим біоцентром регіонального значення, що належить до ключової території «Часів-Ярської» Бахмутського регіонального екокоридору Донецької регіональної екомережі.

Поясніть нашим читатачам, що таке заказник? 

Є 11 категорій природно-заповідного фонду, вони всі чимось відрізняються - від ботсаду до національного парку і заповідника. Заказник - це категорія, яка означає наступне: цінна природна територія оголошується природно-заповідним фондом. Це значить що на те є серйозні причини: територія і правда чимось цінна. Територія лишається в користуванні того у кого і була, ходити там можна, відпочивати, проводити екскурсії і все інше можна. НЕ МОЖНА: робити дії, які її пошкоджують або знижують природну цінність, міняти цільове призначення. В принципі це сама лояльна категрія з 11 з позицій для місцевих жителів. Не правильно думати, що там не можна пасти худобу або косити сіно, бо саме це часто викликає тривогу. Інколи це навіть треба, щоб підтримувати луки і степи.

65 525e5

Виписка з наукового обгрунтування створення ботанічного заказника місцевого значення «Ступкі-Голубовські-2».

Навіщо створюють заказники? 

Щоб зберегти місця з рідкісними рослинами, або де мешкають рідкісні тварини. На Донеччині є чимало видів, які зникають в усій Європі, або навпаки - такі, що лише тут є і тому зберегти їх для Європи можна лише тут. Нема нічого кращого для природи ніж вберегти її від знищення хоч на маленьких клаптиках. Той, хто приїде до вас з далеку - побачить яким цей край був до освоєння промисловістю і сільським господарством, а хто тут виріс - буде спокійний, що рідний ландшафт нікуди не подінеться і не лишиться лише спогадом з дитинства.  

64 77423

Виписка з наукового обгрунтування створення ботанічного заказника місцевого значення «Ступкі-Голубовські-2».

Які переваги надають заповідні зони для місцевих мешканців?

Як мінімум - тут не побудують свинокомплекс, з яким жителям маленького міста або села буде боротись майже безнадійно. Збережеться місце для випасу і просто знайома з дитинства балка або лісок. А взагалі, для жителів всієї планети це важливо. Я родом з Київщини але Донбас люблю більше ніж будь-яке місце в світі. Такого як у Вас (особливо на кряжі) нема більше ніде. І крейдяні гори у вас найкращі на континенті. Тому мені не треба бути жителем вашого краю, щоб любити його і цінувати. Бо я розумію, на скільки це цінні місця, і як їх мало лишилось. Сподіваюсь цю цінність розуміють і інші.

61 4007dФото Брандушки різнобарвної з атласу-довіднику «50 рідкісних рослин Донеччини»

Правда, що Донецька область є лідером у питанні створення заповідних зон в 2017 році? 

Ми з колегами в 2017 році підготували матеріали для створення 41 заказника в Донецькій області. Поки відбулись тільки 12. Найбільш цінні, якщо чесно - в Нікольському районі, але там ще не створили. Правда і те, що Донецька область навіть цими 12 заказниками випередила в 10 раз всі інші області разом взяті. Я завжди казав, що в темі заповідної справи Донеччина лідер. Тут завжди найбільше уваги до заповідних теритоій було, книг найбліьше видавалось і інше. А взагалі у вас в районі і до того були унікальні заповідні куточки. Інформацію про нові ми ще не додали, але про ті що існували можна подивитись у Вікіпедії.