Main menu

У вересні прийнято новий Закон України “Про освіту”. Які нові можливості надає даний Закон розбиралися наші журналісти під час візиту до Києва, на зустрічі, яку організувала ГО “Асоціація міст України” для регіональних журналістів. Пояснення та коментарі надала аналітик ГО “АМУ” з питань освіти Людмила Мозгова.

Для здобувачів освіти (учні, вихованці, студенти)

 1. Держава буде частково перераховувати кошти на здобуття загальної освіти у приватних навчальних закладах, тобто тепер “кошти йдуть за дитиною”.

 2. Запроваджується 12-річне навчання, але у вищій школі ступень бакалавра можна буде отримати за період на один рік менше, ніж сьогодні, то по суті відбувається порівняння.

 3. Надана можливість здобуття освіти за індивідуальною траєкторією - формальною - державна, з отриманням освітнього документу, інформальної (самоосвіта) та неформальною - не передбачає отримання освітнього документу.

освтиа 6c43eЛюдмила Мозгова входить до робочої групи, яка займається розробкою та прийняттям нормативниз актів України про освіту

Для закладів освіти:

 1. Надається фінансова,академічна, організаційна та кадрова автономія.

 2. Запроваджується інституційний аудит - раз на 10 років, позаплановий якщо є запит. Тепер управління освіти не будуть втручатись в діяльність освітних закладів.

 3. Запроваджується надавати платні освітні послуги, та отримані прибутки за ними не будуть вилучатись до бюджету.

 4. На офіційному сайті закладу буде відображена вся інформація про керівний склад, заступників, рівень кваліфікації, досвід педагогичної діяльності, що дозволить батькам прозоро вибирати освітній заклад.

 5. Запроваджується громадська акредитація освітнього закладу, з метою формування його позитивного іміджу.

5555 613dfДля засновників:

 1. Органи місцевого самоврядування будуть спільно приймати рішення щодо організації процесу здобуття початкової, базової та профільної освіти.

 2. Надається право створювати ресурсні центри з інклюзивної освіти. Такі центри будуть працювати і з батьківським середовищем, і з педагогами, щоб змінювати філософію сприйняття особливих дітей.

 3. Збережено право засновників на реорганізація закладу.

 4. ОМС забезпечують безоплатним харчуванням та компенсацію проїзду лише для пільгових категорій учнів.

Вперше, передбачена можливість державної субвенції на розвиток дошкільної і позашкільної освіти. І хоча в бюджеті на 2018 рік таких заходів не закладено, але є право це роботи на наступні роки.

Для педагогичних працівників:

 1. Керівника навчального закладу буде призначати засновник цього закладу, за результатами конкурсного відбору. Для комунального закладу - це орган місцевого самоврядування, для приватного - власник закладу. Керівник обирається строком не більш чим на два строки (12 років).

 2. Сам керівник здобуває кадрову автономію, він визначає, які працівники будуть працювати в його команді, зможе оновлювати освітню програму.

 3. Запроваджується сертифікація педагогів. Термін дії сертифікату - п'ять років. Педагог щомісяця зможе отримувати надбавку до 20% до посадового окладу

ещщщщ 72e07Для органів Управління освіти:

 1. Забезпечують фінансовий контроль за діяльністю закладів освіти.

 2. Оприлюднення офіційної звітності усіх отриманих коштів, а також вартість придбаних товарі, робіт, послуг на потреби освітньої діяльності.

 3. Створено нову службу - Державна служба якості освіти, саме цій заклад буде проводити інституційний аудит - раз на 10 років.

 4. Забезпечують разом з засновником доступність дошкільної та середньої освіти для громадян, які проживають на відповідній території.