«Я за мир»: як російські наративи просочуються в український інформпростір

Семаковська Тетяна 10:14, 29 Листопада 2022

311687708 545452674255611 3668516558118845312 n 3 95d9dРосійська пропаганда підступна — часом її можна зустріти навіть там, де, начебто, її не мало б бути. Від 24 лютого чимало профілів з пропагандистськими наративами було заблоковано, проте все одно подібних, на перший погляд, невинних акаунтів повно.

Сьогодні на прикладі одного ютуб-каналу ми покажемо, як може працювати тиха пропаганда.

«НСП Артёмовск Светлана» — під такою назвою в Ютубі створений канал, на якому розповсюджують російські наративи, однак це майстерно приховано. Можливо, автор й сам не усвідомлює, що несе в маси, через свою сумнівну позицію. Канал було створено ще 13 серпня 2017 року, коли війна на Донбасі вже тривала. 

Однак, починалося все безневинно: привітання, на кшталт тих, які люблять надсилати далекі родичі у Viber, рецепти та інший контент. Згодом, у 2022 році на каналі починають з’являтися ролики зі зруйнованим Бахмутом, але є важливий нюанс — відео не несуть жодної інформаційної цінності. Радше вони мають зворотну дію — шкодять. Розповідаємо, чому

Чотири причини, чому канал є сумнівним джерелом для інформації про Бахмут

Screenshot 167 beb40Коментарі з ютуб-каналу. Фото: скріншот 

  1. Позиція «Я за мир» — автор не називає речі своїми іменами. Навіть в останньому відео, де транслюють руїни Бахмута, незрозуміло хто на кого напав. Натомість складається враження, що ракетні удари завдає невідома сторона, хоча ми знаємо, що саме росія обстрілює українська міста.
  2. «Війну в Україні проти росії почала Америка»  — дуже відомий російський наратив, який автор вочевидь підтримує, адже не вважає за потрібним заблокувати коментар, у якому заявляють, що «Америка знищить Україну», якщо вона не буде воювати проти росії.
  3. Підписники — авдиторія каналу «НСП Артёмовск Светлана» має проросійські погляди, якщо Ви переглянете коментарі під відео — то знайдете десятки думок, які виправдовують росіян: “братські народи”, прості люди, яких відправили воювати, або ж те, що ЗСУ потрібно здатися, щоб росіяни зайшли в місто, адже так за їхньою логікою, завершиться війна. 
  4. «Це війна політиків» — теж дуже поширений наратив, який люблять використовувати у росії. Він зручний для тих, хто прагне виправдати свою бездіяльність, адже якщо воюють політики, прості люди не можуть на це вплинути.

Screenshot 166 3f0ac

Коментарі з ютуб-каналу. Фото: скріншот 

Ми нагадаємо, що надлюдськими зусиллями саме прості люди, зокрема й бахмутяни, боронять Бахмут від російських окупантів. Ці прості люди щодня сплять в окопах, не мають часу, щоб нормально поїсти чи помитися і все це заради того, щоб Бахмут залишався українським.

Screenshot 164 78dc1

Коментарі з ютуб-каналу. Фото: скріншот 

Чим загрожує розповсюдження відео з платформи та перегляд таких каналів?

1. Дискредитація ЗСУ в інформпросторі – автор каналу нівелює всі зусилля, які ЗСУ докладають, щоб оберігати місто від окупантів. Військові щодня ризикують життя, щоб бахмутяни могли повернутися у своє рідне місто, а не бачити його окупованим.

2. Введення в оману широку аудиторію — автор каналу не є офіційним представником Генштабу, військовим аналітиком чи військовослужбовцем, а отже не має компетентності коментувати військові операції ЗСУ чи ставити їх під сумнів.

3. Монетизація – Ютуб дозволяє користувачам отримувати кошти за перегляд відео, отже дивлячись подібні відео ви допомагаєте автору заробляти. Невідомо, на що він витрачає ці кошти, і чи не йдуть вони на підтримку окупантів.

Фото: світлина ілюстративна, Олексій Рева

Читайте також: Як розганяють зраду про Бахмут у фейсбуці: російська ІПСО працює на повну

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]