Main menu

«Я за мир»: як російські наративи просочуються в український інформпростір

311687708 545452674255611 3668516558118845312 n 3 95d9dРосійська пропаганда підступна — часом її можна зустріти навіть там, де, начебто, її не мало б бути. Від 24 лютого чимало профілів з пропагандистськими наративами було заблоковано, проте все одно подібних, на перший погляд, невинних акаунтів повно.

Сьогодні на прикладі одного ютуб-каналу ми покажемо, як може працювати тиха пропаганда.

«НСП Артёмовск Светлана» — під такою назвою в Ютубі створений канал, на якому розповсюджують російські наративи, однак це майстерно приховано. Можливо, автор й сам не усвідомлює, що несе в маси, через свою сумнівну позицію. Канал було створено ще 13 серпня 2017 року, коли війна на Донбасі вже тривала. 

Однак, починалося все безневинно: привітання, на кшталт тих, які люблять надсилати далекі родичі у Viber, рецепти та інший контент. Згодом, у 2022 році на каналі починають з'являтися ролики зі зруйнованим Бахмутом, але є важливий нюанс — відео не несуть жодної інформаційної цінності. Радше вони мають зворотну дію — шкодять. Розповідаємо, чому

Чотири причини, чому канал є сумнівним джерелом для інформації про Бахмут

Screenshot 167 beb40

Коментарі з ютуб-каналу. Фото: скріншот 
  1. Позиція «Я за мир» — автор не називає речі своїми іменами. Навіть в останньому відео, де транслюють руїни Бахмута, незрозуміло хто на кого напав. Натомість складається враження, що ракетні удари завдає невідома сторона, хоча ми знаємо, що саме росія обстрілює українська міста.
  2. «Війну в Україні проти росії почала Америка»  — дуже відомий російський наратив, який автор вочевидь підтримує, адже не вважає за потрібним заблокувати коментар, у якому заявляють, що «Америка знищить Україну», якщо вона не буде воювати проти росії.
  3. Підписники — авдиторія каналу «НСП Артёмовск Светлана» має проросійські погляди, якщо Ви переглянете коментарі під відео — то знайдете десятки думок, які виправдовують росіян: “братські народи”, прості люди, яких відправили воювати, або ж те, що ЗСУ потрібно здатися, щоб росіяни зайшли в місто, адже так за їхньою логікою, завершиться війна. 
  4. «Це війна політиків» — теж дуже поширений наратив, який люблять використовувати у росії. Він зручний для тих, хто прагне виправдати свою бездіяльність, адже якщо воюють політики, прості люди не можуть на це вплинути.

Screenshot 166 3f0ac

Коментарі з ютуб-каналу. Фото: скріншот 

Ми нагадаємо, що надлюдськими зусиллями саме прості люди, зокрема й бахмутяни, боронять Бахмут від російських окупантів. Ці прості люди щодня сплять в окопах, не мають часу, щоб нормально поїсти чи помитися і все це заради того, щоб Бахмут залишався українським.

Screenshot 164 78dc1

Коментарі з ютуб-каналу. Фото: скріншот 

Чим загрожує розповсюдження відео з платформи та перегляд таких каналів?

1. Дискредитація ЗСУ в інформпросторі – автор каналу нівелює всі зусилля, які ЗСУ докладають, щоб оберігати місто від окупантів. Військові щодня ризикують життя, щоб бахмутяни могли повернутися у своє рідне місто, а не бачити його окупованим.

2. Введення в оману широку аудиторію — автор каналу не є офіційним представником Генштабу, військовим аналітиком чи військовослужбовцем, а отже не має компетентності коментувати військові операції ЗСУ чи ставити їх під сумнів.

3. Монетизація – Ютуб дозволяє користувачам отримувати кошти за перегляд відео, отже дивлячись подібні відео ви допомагаєте автору заробляти. Невідомо, на що він витрачає ці кошти, і чи не йдуть вони на підтримку окупантів.

Фото: світлина ілюстративна, Олексій Рева

Читайте також: Як розганяють зраду про Бахмут у фейсбуці: російська ІПСО працює на повну

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм - підписуйтесь!