Main menu

Призов та мобілізація: що варто очікувати жінкам після 1 жовтня

296889048 1009810869688963 3294542827000294351 n 37066На сьогодні загальна кількість жінок-військовослужбовців у ЗСУ становить 32 569 осіб, згідно з даними Кадрового центру Збройних Сил України. Всі вони пішли на це добровільно або ж обрали професію військової за контрактом. Що зміниться після 1 жовтня та чи можливий призов жінок до армії.

17 грудня набув чинності наказ Міноборони, яким затвердили перелік професій, представниць яких будуть брати на облік військовозобов'язаних. Військові додали, що з 2023 року за невиконання цієї норми можуть штрафувати.

Що відомо про призов жінок на сьогодні? 

Через два місяці у дію вступає нова система взяття на військовий облік жінок в Україні. Жінок-представниць певного переліку професій віком від 18 до 60 років будуть брати на облік військовозобов'язаних. Важливо розуміти, що між поняттям обліку та призову не варто ставити знак “дорівнює”.

До вступу нового закону в силу з початком мобілізації до військоматів запрошували жінок медичних професій. Так до лав захисників і захисниць потрапила Аліна Мироненко, студетка медичного інституту. ЇЇ запросили, але залишили рішення за нею.

«Війна почалася, коли мені було 14. За цей час я закінчила школу, училище, вступила до університету. Моїх знань на сьогодні достатньо, щоб я могла допомогти. В мені вогнем горить почуття несправедливості, мою Україну ґвалтують! Я можу наблизити годину перемоги. Деякі "доброзичливці" писали мені в особисті повідомлення, що я маленька і самостійно не могла ухвалити таке рішення. У мене довго зріло бажання. І коли мені зателефонували з військкомату, я прийняла це як поштовх до ухвалення рішення. Мені 22, я знаю, як надати першу долікарську допомогу в умовах бойових дій. Я потрібна тут і зараз. Рішення свідоме. Я не маю бажання загинути. У мене є бажання та можливість допомогти іншим. І ці "доброзичливці" відразу пішли в бан. Війна показує, хто тебе оточує», - писала нам для проєкту #ПеремогаУкраїни Аліна.

Через чотири місяці військової служби Аліна Мироненко написала:

«Мої справи – як на війні) Товариші гинуть. Мене вже теж встигли відправити на той світ, значить довго житиму!»

275689961 252017227143881 8419237709562054734 n 4ab5c

Аліна Мироненко після мобілізації.

Фото Аліна Мироненко.

Кого можуть призивати? Що каже закон

Аби розібратись, беремо до уваги закон "Про військовий обов'язок та військову службу". Тут немає чіткого пояснення, кого можуть призивати, а йдеться винятково про військовозобов'язаних осіб. Тобто жінки, які перебувають на обліку, на рівні з чоловіками можуть бути викликані на службу або ж залучені "до виконання робіт із забезпечення держави у воєнний час". Різниця полягає у переліку спеціальностей: для жінок він значно менший.

Як це роз'яснюють посадовці

Ситуацію із можливою примусовою мобілізацією жінок прокоментувала на початку липня заступниця міністра оборони Ганна Маляр. Вона пояснила, що у цьому поки немає потреби. На той час, згідно з указом президента, вже була передбачена планова кількість людей, яких необхідно мобілізувати. Вона також пояснила, що жодних додаткових обмежень для перетину кордону щодо жінок не планується.

З 24 лютого було мобілізовано близько 1000 жінок. Про це заявила заступниця Міністра оборони Ганна Маляр в етері телемарафону. Всі ці жінки добровільно прийшли і заявили про бажання мобілізуватися.

В РНБО роз‘яснили, що мобілізація жінок наразі є добровільною та виключно за місцем проживання. А після 1 жовтня можуть мобілізувати лише за найдефіцитнішими військовими спеціальностями. Також там підтвердили заяву Муляр про залучення жінок до виконання робіт із забезпечення оборони держави.

У Центрі протидії дезінформації зазначили, що жінки з неповнолітніми дітьми до 18 років не підлягають призову на військову службу через мобілізацію.

Вимоги до жінок, які стають на військовий облік

  • Військовозобов'язані жінки повинні перебувати на військовому обліку за місцем проживання, а за кордоном — за місцем консульського обліку у дипломатичних установах України;
  • з’являтись у військкомати у зазначені терміни;
  • не змінювати місце проживання без дозволу військового комісара, керівників СБУ або Служби зовнішньої розвідки після оголошення мобілізації та у воєнний час;
  • проходити медичне обстеження та лікування;
  • готуватись до військової служби, проходити її, виконувати військовий обов’язок у запасі;
  • вчасно повідомляти органам про зміну сімейного стану, стану здоров’я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади та про втрату військово-облікового документа.

Фото на головній Генеральний штаб ЗСУ.