Main menu

Куди з Донеччини вивозять школи та як пережити зиму тим, хто залишається

 

photo 5373206943352602622 w a67a0Влада Донецької області почала масово евакуювати культурні, історичні та матеріальні цінності з регіону. Про таку ініціативу не чули поки що лише у Бахмуті, але сусідні міста вже вивезли дорогу комп'ютерну техніку та готові продовжувати навчання дітей дистанційно. Для тих, хто не має наміру евакуюватися, незважаючи ні на що, все ж таки склали список порад, як вижити цієї зими без газу, електрики, води та опалення.

Голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко провів спільну нараду з керівниками місцевих громад та структурних підрозділів регіону. Головними питаннями зустрічі були шляхи евакуації населення та культурно-матеріальних цінностей, а також виплати зарплати освітянам, які опинилися на тимчасово окупованій території.

«Готуємось до проходження осінньо-зимового періоду в умовах відсутності в області газу. А це означає, що потрібно чітко визначити кількість населення, яка може залишитися на території області, щоби брати участь у процесі оборони та підтримки роботи критичної інфраструктури. Це, за нашими оцінками, близько 235 тисяч людей. Решта має евакуюватися», - сказав Кириленко.

Також евакуювати мають все, що становить культурну, художню чи матеріальну цінність. За словами голови військової адміністрації, переважну більшість цінностей уже вивезено, але нехтувати тим, що залишилося, теж не варто.

«Підкреслив: весь процес на місцях має бути чітко спланований і розписаний, люди повинні розуміти, куди їх евакуювали, за яких умов вони будуть. Для цього кожна громада має визначитися з тим, до якої області евакуюватимуть мешканців їхніх територій», - наказав політик.

Крім того, Кириленко розпорядився розробити механізм, який дозволить відрізняти вірних України вчителів на окупованих територіях від тих, хто погодився навчати дітей за російськими підручниками. 

photo 5373206943352602607 w 429d1

Фото: Павло Кириленко у Facebook 

Тим часом мер Часів Яру вже розповів редакції «Бахмут.IN.UA» про успішну евакуацію дорогого шкільного обладнання з Дніпропетровської області. До цього місцева влада отримала рекомендації від вищого керівництва про те, куди краще перевозити техніку.

«Сьогодні вже на Дніпропетровщині все шкільне обладнання. Вчора проходив процес перевезення, ми турбувалися про збереження вантажу у дорозі. Там є різна комп'ютерна техніка, інструменти для навчання. У нас є інформація (ред. – про ситуацію на фронті), є рекомендації. І, відштовхуючись від них, ми працюємо. Нам надали варіанти, куди можна вивезти техніку, і ми використовуємо цю можливість», - сказав Чаус.

Вивозити евакуйовану техніку вглиб країни, якомога далі від небезпечних регіонів, поки що не планується через дефіцит палива. Щодо вчителів, Чаус запевнив, що до 90% педагогічного складу регіону вже евакуювалися самостійно. Тому переважна частина вчителів працює віддалено.

photo 5373206943352602606 y a76b5

Сергій Чаус (зліва). Фото: Facebook

Чаус розповів, що евакуацію було ініційовано централізовано. Тобто сусідні регіони також займаються перевезенням дорогого обладнання та співробітників, які виказали бажання залишити райони, що постійно потрапляють під ворожий обстріл. Однак у Бахмуті про організований вивіз людей та цінностей освітяни не чули. У коментарі «Бахмут.IN.UA» голова Управління освіти Бахмутської міської ради Наталія Дроздова розповіла, як відбувається евакуація «своїми силами».

«Якщо буде організовано евакуацію, то звичайно ми вивозитимемо те, що залишилося. Але самостійно ми частково вже евакуювали найдорожчі засоби навчання. Якщо щось плануватиметься, я думаю, нам повідомлять, і ми скористаємося такою можливістю. Щодо педагогів, то більшість виїхала за межі Донецької області. У нас зараз в області залишається 137 освітян, якщо говорити про школи. На території громади залишився 131 педагог», - зізналася Дроздова.

Нажаль, редакція «Бахмут.IN.UA» не змогла додзвонитись у Бахмутську міську раду, щоб отримати інформацію про хід евакуації населення та матеріальних цінностей. На офіційних каналах міськради ці дані також відсутні. Натомість реалії майбутньої зими описав міський голова сусідньої громади Олександр Гончаренко. Мер Краматорська розповів, як до майбутньої зими готується його місто, і що варто зробити місцевим жителям, котрі мають намір залишитися в Краматорську, незважаючи ні на що. Оскільки подібна ситуація з комунікаціями очікується у багатьох населених пунктах, поради щодо підготовки до зими актуальні не лише для мешканців Краматорська.

photo 5373206943352602608 w 4a776

Олександр Гончаренко

«Зима у Краматорську. Не прогнози, а реальність до якої ми повинні готуватися в умовах відсутності газу. Два місяці без газопостачання Краматорськ та сусідні міста», - попередив він.

Відсутність газу означає, що й опалення у всьому місті можна не очікувати, оскільки котельні не зможуть працювати. Без опалення в багатоквартирних будинках взимку не буде води та, відповідно, не працюватиме каналізація. До настання холодів воду та каналізаційну систему буде відключено на вході до будинку, інакше замерзне система і, як стверджує Гончаренко, можна очікувати тисячі поривів.

photo 5373206943352602605 w 1763d

Потужність на резервних каналах вже перевантажена. Взимку це лише посилиться.

«Говорити про старі проводки у квартирах, під'їздах тощо – не бачу сенсу. Ми у мирний час знали, що таке аварійне відключення, у війну – шанси збільшено в сто разів. Навантаження від обігрівачів та електропечей дасть про себе знати. Електрики попереджають, що критичний максимум, при якому міські мережі витримають ~ 5 тисяч заселених квартир та 10 тисяч приватних будинків», - запевнив мер.

За даними голови міста, зараз у Краматорську проживає близько 60 тисяч людей. Приблизно половина з яких – у квартирах, а ще половина – у приватних будинках.

«Літня романтика закінчиться із першими холодами. Двох-трьох кімнатні квартири перетворюються на однокімнатну, живемо в одній і тримаємо тепло від обігрівача (ні про які буржуйки в квартирах не може бути мови). Кооперуємося з друзями, колегами чи сусідами. 1, 2, 3 особи та живемо в одній кімнаті. Води не буде в будинку, але ми вже зараз працюємо над встановленням гусаків у дворах (плануємо 200 штук). Думайте, у що набирати і хто вам допоможе принести – ліфти не працюватимуть. Каналізація? Ями для «танків» у дворах уже всі закопали? Повернемо», - додав міський голова.

photo 5246964037613370297 y a0759

За словами Гончаренка, людям у приватних будинках пощастило більше: якщо заготовити достатньо дров, купити твердопаливні котли, вугілля, приготувати до довгострокового використання печі та будь-які засоби, які зможуть обігріти взимку без небезпеки пожежі, є шанс не замерзнути.

«Вірю, що впораємося, але ця зима залишить свої шрами та забере багато сил. Розповів про свої переживання. Думайте, готуйтеся, евакуюйтеся, групуйтеся. Кожен вирішує сам – виїжджати до інших регіонів чи ні. Якщо залишаєтеся з різних причин у місті – тверезо усвідомлюйте, в яких умовах ми з вами знаходитимемося цієї зими», – резюмував Олександр Гончаренко.