Як звучить аудіопортрет Соледара? (Відео)

Семаковська Тетяна 19:21, 24 Лютого 2021

f76c2b89 797a 44cc 9b03 c41e3e1abf82 3cce6Щоб створити десятихвилинну аудіопрогулянку Соледаром і околицями, митець з Тернопільщини саундартист Назарій Заноз тиждень досліджував місто і його звуки. Записував, як звучить вітер у степах, з яким звуком закачують повітря у шахту, ділився своїми спостереженнями. Усі аудіозаписи він спочатку систематизував, а потім скомпонував у єдиний звуковий сюжет. Проєкт назвав «Розсольні степи», адже досліджував об’єкти і простори, пов’язані з солевидобувною промисловістю, її минулим, теперішнім і майбутнім.

Свій проєкт Назарій Заноз втілював у межах арт-резиденції «Заземлення», організованої платформою культурних ініціатив ІЗОЛЯЦІЯ. У Соледар приїхав з Теребовлі, містечка у Тернопільській області.

«Я вирішив податися на резиденцію з кількох причин. По-перше, тому що Соледар – це мале місто, і моя рідна Теребовля – теж мале місто. Вони в різних частинах країни, і я хотів побачити, дізнатися і порівняти, передусім для себе, як вони, малі міста, функціонують, – пояснює митець. – Також я раніше вже робив саундскейпи на промислових об’єктах, і зробити такий звуковий портрет Соледару – це логічне продовження моєї роботи. І загалом це класний досвід – відкривати для себе нові міста. Я вдруге на Донбасі – 2012 року відвідував Донецьк, – а у малому місті тут – вперше».

eacbc9f7 44bd 4294 8454 9b7fdaa65e63 cbe81

Точка входження у простір

Назарій Заноз – саундартист, тобто митець, який працює зі звуком. А ще журналіст, есеїст, письменник, краєзнавець-аматор і композитор. Він автор музичних проєктів Mystic Hero, The Owlest і Terebovlya Imaginary Orchestra. А також автор збірки короткої прози «Книга дивностей» (Laurus, 2018). Саунд-артом зацікавився кілька років тому, коли потрапив на майстер-клас саундартистки Анни Хвиль.

«Для мене це є способом пізнання міста чи будь-якої нової локації. Це як точка входження у простір. Можна орієнтуватися по мапі, можна зайти в умовний інстаграм і орієнтуватися по фотографіях чи скласти портрет міста за допомогою тих фото, які запропонує геолокація. Але так само ти можеш створити цей образ за допомогою певної звукової карти. Я хотів дати додатковий голос цій території, почути самому і дати почути це іншим, – розповідає Назарій Заноз. –  Коли «Розсольні степи» будуть викладені у вільному доступі, буде цікаво дізнатися, як реагують на мій проєкт інші люди, як вони його розуміють, що відчувають, і чи не хочеться їм відвідати якусь з цих місцевостей після того, як вони її почули».

Степ, шахти і звук водоспаду

В основі аудіопроєкту «Розсольні степи» – звукова прогулянка місцями видобутку соледарської солі. Серед локацій, обраних Назарієм, – і розсолопровід, що вже не функціонує. Цей розсолопровід митець використовує як метафору теперішнього і минулого, природи і впливу людини на неї, реальності, яка поступово зникає. Крім того, Назарій зафіксував, як звучать околиці Соледара та Лисичанська на території колишнього заводу «Донсода», куди вів розсолопровід з Нового Карфагена. А також звучання степу довкола соляних шахт.

«Звуком, який найбільше запам’ятався, був гул входу і виходу повітря з шахти. Це красивий, масивний, об’ємний звук. Цей звук схожий на звук водоспаду. Я дуже люблю такі паралелі, – розповідає Назарій. – А степ радше привертає увагу порожнечею. Там тиша і вітер. І щось мусить або прориватися крізь вітер, щоб донести своє звучання, або в цьому вітрі розчиняється, не давши собі голосу».

За словами митця, його звуковий проєкт розрахований не лише на місцеву аудиторію, а й на значно ширше коло людей.  Саме тому під час аудіопрогулянки він розповідає і якісь важливі краєзнавчі факти, щоб дати слухачам мінімальний контекст, і ділиться власними спостереженнями і рефлексіями від побаченого. «Тут все побудовано на балансі: голос доповнює звуки, а звуки – голос», – пояснює він.

48c2cdce f580 4b6e 9bcd bf9ccf4f01b7 e0d0a

«Здається, спочатку аудиторія не була готовою до саунд-арту, але їй було цікаво. Вже після презентації, у приватних розмовах, люди розповідали, що відчували, коли слухали цю аудіопрогулянку, на які думки вона їх наштовхнула. Було класно, коли присутні намагалися вгадати, які звуки де були записані. Потрібно знати і любити своє місто, добре його відчувати, щоби хоча б приблизно визначити, де саме були записані ті чи інші звуки. І люди це робили», – підсумовує Назарій Заноз.

Нагадаємо, платформа культурних ініціатив ІЗОЛЯЦІЯ виїхала з Донецька у 2014 році. Спочатку культурний фонд розмістився у Києві, але влітку 2020-го повернувся на Донбас, у місто Соледар. Резиденція для митців «Заземлення», яка триватиме  до серпня, стала першим масштабним проєктом фонду на новому місці. Її мета – привернути увагу до екологічних і соціальних проблем у регіоні, спровокованих людською діяльністю.

Усі новини проєкту читайте на сайті Фонду ІЗОЛЯЦІЯ, а також у телеграм-каналі.

Матеріал підготувала Марія Семенченко

Нічний Бахмут: як до війни виглядав мікрорайон “Західний”

Семаковська Тетяна 10:00, 19 Липня 2025
Парк у мікрорайоні “Західний” / фото Бахмут IN.UA

У 2020 році Бахмут ще дихав миром. У мікрорайоні Західному тоді стало по-особливому затишно: в оновленому парку з’явилися лавочки, висадили молоді дерева й квіти, тротуари встелили плиткою з орнаментом вишиванки, а вечірнє освітлення надавало всій території майже казкової атмосфери. Місцеві сподівалися, що ця краса залишиться з ними надовго.

Детальніше про те, як виглядав мікрорайон “Західний” до війни — в матеріалі Бахмут IN.UA.

Мікрорайон “Західний”: фотоспогади

До повномасштабної війни мікрорайон “Західний” у Бахмуті був місцем затишку та щоденних радощів — з оновленим парком, квітами, плиткою з орнаментом вишиванки та теплим вечірнім освітленням. Тут гуляли родини, діти гралися біля лавочок, а мешканці з любов’ю говорили про своє подвір’я.

Редакція пропонує ознайомитися з архівними кадрами, які були зроблені у 2020 році.

Вночі паркова зона сяяла в освітленні / фото Бахмут IN.UA
До війни паркова зона була популярна серед містян / фото Бахмут IN.UA
Житловий будинок поблизу паркової зони / фото Бахмут IN.UA
Літак у парку / фото Бахмут IN.UA
Нові лавочки після оновлення парокової зони / фото Бахмут IN.UA
Оновлена паркова зона / фото Бахмут IN.UA
Нічний парк / фото Бахмут IN.UA
Район “Західний” у Бахмуті був затишним місцем для кожного містянина / фото Бахмут IN.UA

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

IMG 7103 8b1e0

Нічний Бахмут: як до війни виглядав мікрорайон “Західний”

У 2020 році Бахмут ще дихав миром. У мікрорайоні Західному тоді стало по-особливому затишно: в оновленому парку з’явилися лавочки, висадили молоді дерева й квіти, тротуари […]

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих.