Main menu

Україна продає електроенергію?: розбираємося з черговим горе-фейком росії

light bulb g4a347f298 1920 0e15310 жовтня 2022 року росія почала атакувати енергетичні об'єкти України, тим самим намагаючись залишити країну без світла та тепла зимою. Черговий терористичний акт здійснений росією призвів до справді вкрай складної ситуації в країні. Втім, енергетики знайшли рішення: Україна не залишилася без світла, а громадяни пристосувалися до графіків. Своєю чергою, росія бачачи свій провал — запустила чергове ІПСО про те, що начебто Україна продає електроенергію за кордон. Чому це черговий фейк — коротко пояснимо в матеріалі.

Графіки відключень діють, бо електроенергію продають в Європу

Саме такий популярний наратив любить запускати в інформаційний простір росія. Нагадаємо, що після ракетних атак, росіяни почали активну дезінформаційну інформаційну компанію спрямовану на дискредитацію «Укренерго». 

Загарбники розповідають, що в Україні насправді не все так зруйновано, або поширюють фейки про те, що начебто Україна продає електроенергію до Європи. Ці тези підхоплюють антивакцинатори та політики-популісти, які у свій час виступали проти реформ в енергосистемі, наголошував раніше Олександр Харченко, керівник Центру досліджень енергетики.

Докази росії?

В своїй пропаганді стосовно електроенергії — росія опирається на сайт ENTSO-e Transparency — це прозора європейська мережа операторів системи передачі електроенергії. На прикладі цього сайту окупанти показують, що енергетики з України переходить в Європу, чому так відбувається та що це означає насправді дослідив канал ґрунтовної аналітики DeepState.

Журналісти звели у єдину табличку всі дані по фізичному перетіканню потоків електроенергії через кордони з Угорщиною, Словаччиною, Молдовою та Румунією. 

Табличка включає в себе сумарний погодинний показник експорту і імпорту електроенергії через кордон в період з 00:00 18.01.23 до 00:00 23.01.23. Також для наочності намалювали графік.

photo 2023 01 25 11 53 59 04bb9

Графіка експорту та імпорту. Фото: DeepState

Червоним позначений експорт електроенергії закордон, а синім — імпорт з-за кордону в Україну. Жовтою лінією показана абсолютна різниця між імпортом і експортом.

Згідно із відкритими даними ніякого "шаленого продажу електроенергії сотнями тисяч мегават в Європу" немає.  Україна імпортує більше ніж експортує. За вказаний проміжок часу Україна експортувала 98 242 МВт, а імпортувала 108 490 МВт, тобто на 10 248 МВт більше.

Втім, все ще залишається питання: “А чому тоді енергія так активно перетікає через кордон?” 

“Все дуже просто: це один з механізмів компенсації дефіциту та покриття пікових споживань, адже наша генерація та наші мережі розподілу сильно ушкоджені. Тобто Європа допомагає нашій енергосистемі балансуватись, забираючи, транспортуючи, і повертаючи нам електроенергію тоді, коли нам це потрібно”, — резюмують аналітики.

Фото: Pixabay

Читайте також: Чому Україна могла залишитися зовсім без світла та коли чекати відновлення енергії на Донеччині?

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм - підписуйтесь!