Покарання не за горами: чи наблизить 2023 рік покарання для російських воєнних злочинців?

Семаковська Тетяна 14:22, 9 Січня 2023

Screenshot 334 84cb3Вже майже рік в Україні триває повномасштабна війна. За цей час російські окупанти вчинили безліч злочинів, деякі з них відверто не вкладаються в голову: знущання, тортури, зґвалтування. Які механізми правосуддя може залучити Україна, аби домогтися справедливості щодо російських воєнних злочинців? Ми зібрали головне з матеріалу медіа НВ, коментує експерт національного та міжнародного кримінального права, Гюндуз Мамедов.

Станом на 22 грудня в Україні маємо вже понад 100 тисяч проваджень щодо наслідків збройного конфлікту. 

Що вже зроблено?

Щодо конкретних міжнародних злочинів, то жодна національна судово-правова система не здатна самостійно впоратися з таким величезним масивом. Тому ми звертаємося до всіх інших механізмів правосуддя, які доповнюють національні зусилля. Насамперед це Міжнародний кримінальний суд. 

Наразі триває важливий дискурс щодо того, як покарати максимальну кількість воєнних злочинців за всі міжнародні злочини. 

В Україні зараз найбільше обговорюється створення Трибуналу по агресії, тобто спеціального трибуналу, який судитиме російську верхівку за один із чотирьох найтяжчих міжнародних злочинів — злочин агресії. Ця модель пропонується тому, що Міжнародний кримінальний суд у нашому випадку не має юрисдикції розглядати злочин агресії через те, що Росія (як, до речі, і Україна) не ратифікувала Римський статут. Трибунал по агресії, у разі здобуття відповідної підтримки, може подолати імунітети глав держави, і це, безумовно, плюс. 

Має сенс розглянути альтернативний варіант. Наприклад, внесення змін до Римського статуту. Про це, до речі, 5 грудня, на цьогорічній Асамблеї Римського статуту, говорив прокурор МКС Карім Хан.

Зміни можуть стосуватися ретроспективності покарання за злочин агресії; поширення на держави, що не ратифікували цього документа, і розширення кола осіб, відповідальних за злочин агресії, передбачивши співучасть.

Натомість посилити й легітимізувати національну систему можна з допомогою міжнародного елемента, впровадивши так званий гібридний механізм правосуддя.

Крім того, не варто забувати про принцип універсальної юрисдикції, який відображає спроби різних держав сприяти покаранню за особливо тяжкі злочини, що становлять загрозу для всього світу (тобто за найтяжчі міжнародні злочини), незалежно від місця вчинення. У контексті ситуації в Україні цей принцип украй актуальний. У публічному просторі комунікується, що понад 20 держав займаються розслідуваннями міжнародних злочинів, вчинених в Україні. Більш-менш чітку інформацію можна знайти про 18 із них. Такі розслідування насамперед пов’язані із масовою хвилею українських біженців до інших держав. Серед них чимало жертв, що звертаються до місцевих правоохоронних органів. 

Читайте також: Чи можуть військові використовувати майно цивільних: пояснення від військового юриста

На що чекати?

Цілий ряд держав на рівні парламентів і міжнародних організацій підтримали створення Трибуналу по агресії. Але якщо заглибитися, виявиться, що в реальності все значно складніше. Більшість резолюцій мають політико-декларативний характер і не пропонують реальних кроків, які наблизили б нас до справедливості, а дискусії щодо моделі досі тривають.

Маємо чітко розуміти, що саме ми, українці, найбільше зацікавлені в тому, щоб усі епізоди війни були розслідувані, а злочинці — покарані. 

Головне — перемогти на полі бою й відновити територіальну цілісність. 

Також маємо донести до наших партнерів, що майбутній суд за жодних обставин не є предметом торгів. Кожен воєнний злочинець має розуміти невідворотність покарання. Так, Росія — держава з найбільшим ядерним арсеналом, і ми мусимо це враховувати, але це не може бути аргументом для того, щоб жертвувати правами потерпілих.

І, зрештою, ми маємо визнати, що правосуддя — довгий шлях. Тож сподіватися на те, що 2023-го ми почуємо вирок російському політичному та воєнному керівництву, було б наївно. 

Фото: ілюстративне, Getty Images

Читайте також: У Європарламенті ПВК «Вагнер» можуть визнати терористичною організацією: що це означає?

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Україна передала список на обмін полоненими у форматі “1000 на 1000”, дата поки невідома

Семаковська Тетяна 18:59, 22 Травня 2025
Андрій Юсов, заступник голови Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими / фото Facebook

Українська сторона завершила свою частину підготовки до масштабного обміну полоненими у форматі “1000 на 1000”.

Про це повідомив Андрій Юсов, заступник голови Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, в коментарі Суспільному.

Обмін 1000 на 1000: що відомо

Андрій Юсов повідомив, що Україна вже передала список російській стороні, і тепер очікує на відповідні дії з боку РФ. Це також підтвердив Андрій Єрмак, керівник Офісу Президента.

“Щодо обміну 1000 на 1000, Україна зробила свою частину підготовчої роботи, росія мала б прискоритись з цим”, – зазначив він.

Що відомо про обмін 1000 на 1000

Нагадаємо, що про обмін 1000 на 1000 українська та російська сторона домовилась під час перемовин у Стамбулі 16 травня.

Сьогодні Володимир Зеленський також провів координаційну нараду щодо реалізації домовленості. Організацію процесу контролює міністр оборони Рустем Умєров. До роботи залучені Головне управління розвідки, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, МВС, Уповноважений Верховної Ради з прав людини та команда Офісу Президента.

Нагадаємо, що 17 травня СБУ анонсувала підготовку обміну 1000 на 1000. Об’єднаний центр з координації пошуку та звільнення полонених формував список російських військовослужбовців, які перебувають у полоні в Україні та можуть бути передані російській стороні в межах майбутнього обміну.

До теми:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Службові відрядження Бахмутської МВА та управлінь: хто їздив та у скільки обійшлися

Семаковська Тетяна 17:15, 22 Травня 2025
Гроші / фото НБУ

За перший квартал 2025 року Бахмутська міська військова адміністрація та управління витратили на службові відрядження 81 230 гривень.

Які ще витрати на відрядження були у першому кварталі 2025 року, читайте в матеріалі Бахмут IN.UA.

Службові відрядження: хто їздив

Всі дані по відрядженнях опубліковані з Open Budget.

  • Бахмутська міська рада на відрядження витратила 0 гривень;
  • Управління освіти Бахмутської міської ради на відрядження витратило 900 гривень;
  • Управління охорони здоров`я Бахмутської міської ради витратило 0 гривень;
  • Управління соціального захисту населення Бахмутської міської ради на відрядження витратило 0 гривень;
  • Управління молодіжної політики та у справах дітей Бахмутської міської ради витратило 0 гривень;
  • Управління культури Бахмутської міської ради витратило 0 гривень;
  • Управління з питань фізичної культури та спорту Бахмутської міської ради витратило 68 230 гривень;
  • Управління розвитку міського господарства та капітального будівництва Бахмутської міської ради  витратило 0 гривень;
  • Управління економічного розвитку Бахмутської міської ради витратило 0 гривень;
  • Управління муніципального розвитку Бахмутської міської ради витратило 0 гривень;
  • Фінансове управління Бахмутської міської ради витратило 0 гривень;
  • Бахмутська міська військова адміністрація витратила 12 100 гривень.

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Україна передала список на обмін полоненими у форматі “1000 на 1000”, дата поки невідома

Українська сторона завершила свою частину підготовки до масштабного обміну полоненими у форматі “1000 на 1000”. Про це повідомив Андрій Юсов, заступник голови Координаційного штабу з […]

Службові відрядження Бахмутської МВА та управлінь: хто їздив та у скільки обійшлися

За перший квартал 2025 року Бахмутська міська військова адміністрація та управління витратили на службові відрядження 81 230 гривень. Які ще витрати на відрядження були у […]

91-річну жінку евакуювали з Покровська під обстрілами

91-річну жительку Покровська евакуювали під обстрілами, у цьому допомогли поліцейські “Білого янгола”. Покровськ, евакуація У прифронтовому Покровську, що на Донеччині, екіпаж поліції “Білий янгол” під […]

Обмін полоненими 1000 на 1000: Зеленський провів нараду

Президент України Володимир Зеленський провів нараду до підготовки до масштабного обміну полоненими з росією. Домовленість про звільнення 1000 українських військовополонених стала одним із головних результатів […]

вокзалу

Скільком бахмутянам призупинили розгляд заяви про компенсацію за зруйноване майно

16 травня відбулося дистанційне чотирнадцяте засідання Бахмутської комісії з розгляду питань щодо компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна, зруйновані внаслідок вторгнення росії Засідання проходило дистанційно […]