Ідентичність крізь окупацію: як активісти зберігають культуру окупованих громад Донеччини і Луганщини

Валентина Твердохліб 11:40, 16 Квітня 2025
Активісти коаліції “На лінії зіткнення” / фото Facebook-сторінка коаліції

У березні 2025 року Кабінет міністрів схвалив Стратегію розвитку культури в Україні до 2030 року, а також план заходів з її реалізації. До розробки цих документів долучилась коаліція “На лінії зіткнення”, у складі якої активісти зі Сходу України. Вони внесли до стратегії пропозиції щодо збереження локальної культури тимчасово окупованих територій України.

Що мають на меті активісти і чим важливе збереження культури українського Сходу, редакції Бахмут IN.UA розповів громадський діяч, очільник коаліції “На лінії зіткнення” Андрій Грудкін.

Чим цінне збереження культури Сходу

Коаліція “На лінії зіткнення” згуртувала активних мешканців Донеччини і Луганщини. Серед її членів — люди зі Світлодарська, Щастя, Торецька, Попасної, Красногорівки, Авдіївки, Сіверськодонецька, Нью-Йорка. Вони мали активну громадянську позицію ще до повномасштабного вторгнення і розвивали різні проєкти з розвитку громад. Зараз увагу активістів привернула тема збереження культури окупованих територій.

“Ми ще у 2023 році під час визначення стратегічних цілей, дивлячись на динаміку цієї війни і виходячи з песимістично-реалістичного сценарію, зрозуміли, що після того, як путін включив чотири наші області і Крим до складу рф, наші регіони є під ризиком тривалої тимчасової окупації. Ми розуміли, що маємо зберігати свою локальну ідентичність локально та зберігати себе як спільноти, які є витісненими, вигнаними росією зі своїх громад. Тому ключовим для нас стало питання культури. Раніше ми, як коаліція, ніколи цим не займались, але тепер чітко бачимо, що якщо не зберігати нашу культуру, наші традиції, нашу історію, не зберігати соціальну згуртованість за принципом “свій до свого по своє”, то це призведе до культурного розчинення внаслідок інтеграції”, — зазначає Андрій Грудкін.

Визначивши збереження культури, як один із ключових напрямків роботи, активісти почали працювати над тим, щоб це питання вийшло на державний рівень.

“Ми поставили за мету включити цей контекст, проявити голос Донеччини і Луганщини на національному рівні. Стейкхолдери стратегії культури — це, в першу чергу, Міністерство культури та стратегічних комунікацій, яке займається безпосередньо культурою, і Мінрозвитку, до якого перейшов мандат Мінреінтеграції щодо внутрішнього переміщення і політики щодо ВПО. І там, і там ми перманентно на різних заходах, за допомогою різної адвокації просували наші ідеї”, — розповідає громадський діяч.

Стратегія розвитку культури: що передбачено для окупованих громад

28 березня 2025 року Кабінет міністрів України ухвалив Стратегію розвитку культури до 2030 року. Разом зі стратегією затверджено план її реалізації на 2025–2027 роки. У документі виокремлено чотири ключові цілі:

  • інтеграція української культури як активного учасника і рівноправного партнера глобальних культурних процесів;
  • зміцнення людського капіталу через культурні практики;
  • захист, збереження, примноження та використання потенціалу культурної спадщини та культурних цінностей;
  • підвищення стійкості культури як суспільної системи.

Окрім цього, в державній політиці чітко зафіксований окремий вектор, спрямований на збереження локальної культури громад регіонів, які перебувають у тимчасовій окупації.

“Ми досягли того, що термін “локальна ідентичність” тепер не викликає якихось суперечок. Тому що ті, хто не знайомі з контекстом, починають говорити, що це про якийсь сепаратизм, чи ще щось негативне. Ні. Ми говоримо про те, що сукупність локальних ідентичностей України формує українську національну ідентичність. Будь-яка локальна ідентичність апріорі українська, просто вона має якісь свої місцеві прояви, які якраз і є отими “молекулами і атомами”, які складають Україну разом. Нас дуже тішить, що в цьому плані ми з Мінкультом на одному боці, тому термін “локальна ідентичність” проходить крізь цю стратегію”, — розповідає Андрій Грудкін.

Важливим кроком до збереження культури окупованих громад стане підтримка роботи релокованих закладів культури та закладів освіти.

“Ми підсилили меседж про те, що нам треба зберігати наші культурні заклади, це основа. В першу чергу, це музеї, потім заклади освіти у сфері культури. На жаль, не всі заклади змогли вивезти свої музейні предмети і експозиції, особливо Луганщина, де відбулась швидка окупація. Втім, навіть якщо втрачені експозиції, музеї можуть відтворити якісь предмети, які були в колекціях, популяризувати нашу культуру. Також важливим є збирання місцевих легенд, збереження нематеріальної культурної спадщини, що є дуже важливим. Носії нематеріальної культурної спадщини, як і всі ми, не вічні, тому нам треба передавати її новим поколінням, які ще встигли народитися в наших регіонах, заряджати їх цим меседжем про те, що нам необхідно самозберігатися як представники Донеччини та Луганщини. І застосовувати при цьому якісь креативні ідеї в мистецтві, в культурі і в усьому, що пов’язано з творчістю.

Добре, що все це зафіксовано у стратегії. Одна з операційних цілей і завдань — це підтримка інституцій з тимчасово окупованих в територій”, — пояснює очільник коаліції “На лінії зіткнення”.

Разом з цим є й кілька дискусійних питань. Серед них — збереження військових адміністрацій і місцевих органів влади з окупованих громад.

“Є дискусійне питання — чи потрібно зберігати переміщені органи влади і військові адміністрації. Якщо брати саме контекст ідентичності, то якщо їх ліквідують, відповідно і наші музеї зроблять якимись придатками до інших музеїв. Тобто, вони втратять свою автономність і інституційну незалежність, що це саме музей тієї чи іншої громади, наприклад Слов’янської чи Покровської. З цього питання ще тривають дискусії”, — каже Андрій Грудкін.

Оскільки Стратегія розвитку культури вже ухвалена, наступним етапом роботи активістів буде реалізація заходів, передбачених у документі. Їхня мета зараз — зробити так, щоб прописані пропозиції були втілені у життя.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Жахаючий, Субстанція та Таро: 7 фільмів жахів 2024 року, які налякають навіть найстійкіших

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:00, 26 Квітня 2025
Клоун Арт — головний антагоніст фільмів “Жахаючий” / скриншот

Фільми жахів завжди викликали суперечливі емоції — хтось закриває очі від страху, а хтось не може відірватися, шукаючи адреналін і гострі відчуття. У 2024 році кінематограф не розчарував прихильників жанру, подарувавши низку справді моторошних стрічок — як нових робіт, так і продовжень відомих франшиз із яскравими антагоністами.

Редакція Бахмут IN.UA пропонує ознайомитися з добіркою семи фільмів жахів, які здатні налякати кожного.

Найстрашніші фільми, які вийшли у 2024 році

Фільми жахів уже давно завоювали серця багатьох глядачів, адже вони здатні пробудити найглибші інстинкти страху й напруження. Але чому люди так люблять цей жанр? Можливо, тому що він дозволяє відчути адреналін, не наражаючи себе на реальну небезпеку. Або ж це можливість пережити емоційний катарсис, переймаючись за персонажів. Відповідь на це питання може бути різною для кожного, але одне зрозуміло точно — фільми жахів мають здатність зачаровувати і тримати глядача в напрузі до самого кінця.

У 2024 році тенденція на створення подібного кіно продовжувалася, а в кінотеатрах з’явилося багато вартих уваги робіт, які слід переглянути кожному любителю хорорів.

Довгоніг (Longlegs)

Лі Гаркер / скриншот

Довгоніг — це загадковий фільм жахів, який тримає в напрузі до самих титрів.

У центрі сюжету — молода агентка ФБР на ім’я Лі Гаркер, яка володіє екстрасенсорними здібностями. Вона приєднується до розслідування серії загадкових убивств, що відбуваються по всьому штату Орегон уже два десятиліття. У кожному випадку батько родини раптово божеволіє та вбиває своїх рідних. Спільною ознакою є зашифровані послання з окультними знаками на місці злочину й підпис “Довгоніг”.

Ебігейл (Abigail)

Ебігейл у формі вампіра / скриншот

Ебігейл — це фільм жахів з елементами трилера, який плутає глядача майже до самих титрів. Його варто переглянути кожному фанату жанру.

Стрічка розповідає про дівчину на ім’я Ебігейл, яка народилася в заможній родині з кримінальними зв’язками. Вона займається балетом і має репутацію янгола, якого потрібно оберігати. Саме з такими думками до балетної школи приходять викрадачі, сподіваючись на легкі гроші.

Вони відвозять дівчину у великий маєток за містом, де планують дочекатися ранку, отримати викуп і зникнути. Але все йде не за планом. Як виявляється, Ебігейл має таємницю, значно страшнішу за кримінальні зв’язки її родини. Тепер викрадачі — не мисливці, а справжні жертви надприродного.

Тихе місце: День перший (A Quiet Place: Day One)

Єдиний шанс на виживання — це повна тиша / скриншот

Тихе місце: День перший — спін-офф вже культового хорору Тихе місце, який вражає власною атмосферою безвихіддя.

У центрі сюжету — перші дні загадкової катастрофи, що знищила цивілізацію. Одного дня в небі над Нью-Йорком з’являються дивні вогні, лунають вибухи, а вулиці заповнюють військові. Американська армія намагається боротися з невідомими істотами, які мають надзвичайну силу, швидкість і загострений слух.

Люди розуміють, що монстри сліпі, тож їх можна уникнути — головне не видавати жодних звуків.

Усміхайся 2 (Smile 2)

Скай Райлі та загадкове прокляття / скриншот

Усміхайся 2 — це продовження однойменного фільму, здатне налякати навіть найстійкіших.

Історія розповідає про популярну артистку Скай Райлі, яка готується до світового турне. Але незадовго до початку поїздки вона стає свідком жахливого самогубства. З того моменту її переслідують дивні звуки, тіні та страхи, які посилюються щодня. Її слава, що здавалася мрією, обертається пасткою. Публічний тиск і болючі спогади з минулого зливаються в кошмар. Скай починає розуміти, що події теперішнього напряму пов’язані з тим, що вона давно намагалася забути.

Таро (Tarot / Horrorscope)

Афіша фільму жахів “Таро: Карта смерті” / фото Sony Pictures

Таро: Карта смерті — моторошний фільм жахів, ідеальний для перегляду вночі.

Сюжет розповідає про Макса та його друзів, які знаходять колоду карт покійної жриці та вирішують провести сеанс ворожіння. Така витівка порушує головне табу у ворожінні на Таро й пробуджує могутнє зло.

Карти показують їм жахливе майбутнє — смерть. Незабаром після повернення додому двоє з компанії помирають саме так, як передбачили карти. Друзям доведеться боротися зі смертю, намагаючись уникнути передбаченої долі.

Субстанція (The Substance)

Головну роль в фільмі “Субстанція” виконала Демі Мур / скриншот

Субстанція — це хорор 2024 року, що подарує глядачам незабутні емоції та враження від перегляду.

Історія розповідає про зірку фітнес-шоу Елізабет Спаркс, чия кар’єра давно пішла на спад. Шоу планують перезапустити з новою ведучою, і Елізабет це не влаштовує. Вона погоджується прийняти “Субстанцію” — експериментальний засіб, який створює її молодшу, досконалішу версію на ім’я Сью.

Сью стає популярною, але це все сп’янює розум Елізабет. Тепер їй доведеться зіткнутися з наслідками — жахливою розплатою за бажання залишатися привабливою вічно.

Жахаючий 3 (Terrifier 3)

Загадковий клоун Арт / скриншот

Жахаючий — культовий малобюджетний слешер, який уже став улюбленцем фанатів жанру. Його обов’язково слід переглянути всім, хто любить фільми на кшталт П’ятниця 13-те чи Жах на вулиці В’язів.

Новий фільм розповідає про місто, на вулицях якого знову з’являється клоун Арт. Його мета — посіяти хаос і смерть серед усіх, хто трапиться йому на шляху. Він мовчазний, зловісний і користується надприродними силами.

Та цього разу на Арта чекає несподіваний опір — знаходяться ті, хто наважується кинути виклик невідомому злу.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як зробити скриншот на смартфоні чи ноутбуці: стандартні способи для різних пристроїв

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 10:00, 26 Квітня 2025
Робота за ПК / фото ілюстративне, iStock

Скриншот — один із найпростіших і найзручніших способів швидко передати інформацію іншій людині. У повсякденному житті громадяни та громадянки України часто використовують цю функцію, щоб зафіксувати важливе повідомлення, сторінку з новинами або підтвердження оплати.

Детальніше про те, як просто та легко зробити скриншот на смартфоні чи ноутбуці незалежно від моделі пристрою — в матеріалі Бахмут IN.UA.

Як зробити скриншот на смартфоні чи ноутбуці

У повсякденному житті багато українців стикаються з необхідністю швидко поділитися важливою інформацією — від підтвердження платежу до фрагмента листування чи сторінки з новинами. У таких випадках на допомогу приходить проста, але надзвичайно корисна функція — скриншот.

Зробити його дуже легко. Для цього потрібно використовувати комбінації клавіш або спеціальні застосунки.

Як зробити скриншот на Android

Мобільний телефон з Android / фото ілюстративне, iStock

Щоб зробити скриншот на мобільному пристрої з операційною системою Android, необхідно одночасно натиснути кнопки “Живлення” та “Зменшення гучності”. Іноді їх потрібно потримати кілька секунд.

Якщо все вдалося, у верхньому лівому куті з’явиться мініатюра знімка екрана, яка дозволить швидко перейти до “Галереї”. Готові скриншоти також можна знайти в розділах “Галерея” або “Скриншоти”.

Ще один варіант — скористатися меню швидкого доступу, потягнувши екран вниз. У списку функцій знайдіть пункт “Знімок екрана” або “Скриншот”.

Як зробити скриншот на iPhone

iPhone / фото ілюстративне, iStock

iPhone вже давно став невід’ємною частиною життя мільйонів користувачів та користувачок, а функція створення скриншотів — однією з найпопулярніших. Щоб зробити скриншот, потрібно одночасно натиснути кнопку збільшення гучності та бічну кнопку живлення, а потім одразу їх відпустити.

Якщо ж у вас модель з кнопкою Home (Touch ID), натисніть її одночасно з кнопкою живлення.

Готовий знімок з’явиться в нижньому лівому куті екрана. Його також можна знайти в застосунку “Фото”.

Як зробити скриншот на комп’ютері

Робота за комп’ютером / фото ілюстративне, iStock

Скриншоти на комп’ютерах та ноутбуках із Windows робляться за однією схемою. Найпростіший спосіб — натиснути клавішу Print Screen (може позначатися як PrtScr, PrtSc або Prt Scr). На деяких ноутбуках вона працює лише разом із клавішею Fn.

Знімок екрана потрапляє в буфер обміну. Щоб його зберегти, вставте його в будь-який застосунок (наприклад, Paint або месенджер) за допомогою комбінації Ctrl+V. У Paint після вставлення файл можна зберегти на комп’ютер.

Зверніть увагу: якщо після скриншоту ви скопіюєте щось інше, зображення з буфера зникне.

Якщо потрібен знімок лише частини екрана, можна скористатися:

  • Win+Shift+S — з’явиться вікно, у якому можна виділити потрібну ділянку. Вона потрапить у буфер обміну, а далі її слід вставити в застосунок і зберегти.
  • Застосунком “Ножиці” (або Snipping Tool) — він також дозволяє зробити скриншот певної частини екрана.

Як зробити скриншот на macOS

MacBook в роботі / фото ілюстративне, iStock

На комп’ютерах Apple для повного знімка екрана натисніть Shift+Command+3. У кутку екрана з’явиться мініатюра — по ній можна клацнути для редагування.

Якщо потрібно заскринити лише частину екрана, натисніть Shift+Command+4. З’явиться курсор у вигляді хрестика — ним потрібно виділити потрібну ділянку. Утримуючи клавішу пробіл (Space), можна перемістити область перед зйомкою.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Жахаючий, Субстанція та Таро: 7 фільмів жахів 2024 року, які налякають навіть найстійкіших

Фільми жахів завжди викликали суперечливі емоції — хтось закриває очі від страху, а хтось не може відірватися, шукаючи адреналін і гострі відчуття. У 2024 році […]

11:00, 26.04.2025 Скопіч Дмитро

Як зробити скриншот на смартфоні чи ноутбуці: стандартні способи для різних пристроїв

Скриншот — один із найпростіших і найзручніших способів швидко передати інформацію іншій людині. У повсякденному житті громадяни та громадянки України часто використовують цю функцію, щоб […]

10:00, 26.04.2025 Скопіч Дмитро

Гуманітарна допомога для ВПО від Червоного Хреста: деталі нової видачі

Деснянська районна організація Товариства Червоного Хреста України (Деснянська РО ТЧХУ) анонсувала нову видачу гуманітарної допомоги для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які проживають у місті Київ. […]

15:40, 25.04.2025 Скопіч Дмитро

Не літні канікули: що приховують табори для дітей з окупованих територій

Літні табори мають бути простором для відпочинку, знайомств і нових вражень. Але для дітей з тимчасово окупованих територій росія перетворює ці місця на інструмент мілітаризації. […]

Декларація Сергія Чауса: скільки заробляє керівник Часовоярської МВА

Що задекларував Сергій Чаус, начальник Часовоярської міської військової адміністрації. Про доходи очільника МВА та його родини, читайте в матеріалі Бахмут IN.UA. Сергій Чаус: декларація Сергій […]