Ідентичність крізь окупацію: як активісти зберігають культуру окупованих громад Донеччини і Луганщини

Валентина Твердохліб 11:40, 16 Квітня 2025
Активісти коаліції “На лінії зіткнення” / фото Facebook-сторінка коаліції

У березні 2025 року Кабінет міністрів схвалив Стратегію розвитку культури в Україні до 2030 року, а також план заходів з її реалізації. До розробки цих документів долучилась коаліція “На лінії зіткнення”, у складі якої активісти зі Сходу України. Вони внесли до стратегії пропозиції щодо збереження локальної культури тимчасово окупованих територій України.

Що мають на меті активісти і чим важливе збереження культури українського Сходу, редакції Бахмут IN.UA розповів громадський діяч, очільник коаліції “На лінії зіткнення” Андрій Грудкін.

Чим цінне збереження культури Сходу

Коаліція “На лінії зіткнення” згуртувала активних мешканців Донеччини і Луганщини. Серед її членів — люди зі Світлодарська, Щастя, Торецька, Попасної, Красногорівки, Авдіївки, Сіверськодонецька, Нью-Йорка. Вони мали активну громадянську позицію ще до повномасштабного вторгнення і розвивали різні проєкти з розвитку громад. Зараз увагу активістів привернула тема збереження культури окупованих територій.

“Ми ще у 2023 році під час визначення стратегічних цілей, дивлячись на динаміку цієї війни і виходячи з песимістично-реалістичного сценарію, зрозуміли, що після того, як путін включив чотири наші області і Крим до складу рф, наші регіони є під ризиком тривалої тимчасової окупації. Ми розуміли, що маємо зберігати свою локальну ідентичність локально та зберігати себе як спільноти, які є витісненими, вигнаними росією зі своїх громад. Тому ключовим для нас стало питання культури. Раніше ми, як коаліція, ніколи цим не займались, але тепер чітко бачимо, що якщо не зберігати нашу культуру, наші традиції, нашу історію, не зберігати соціальну згуртованість за принципом “свій до свого по своє”, то це призведе до культурного розчинення внаслідок інтеграції”, — зазначає Андрій Грудкін.

Визначивши збереження культури, як один із ключових напрямків роботи, активісти почали працювати над тим, щоб це питання вийшло на державний рівень.

“Ми поставили за мету включити цей контекст, проявити голос Донеччини і Луганщини на національному рівні. Стейкхолдери стратегії культури — це, в першу чергу, Міністерство культури та стратегічних комунікацій, яке займається безпосередньо культурою, і Мінрозвитку, до якого перейшов мандат Мінреінтеграції щодо внутрішнього переміщення і політики щодо ВПО. І там, і там ми перманентно на різних заходах, за допомогою різної адвокації просували наші ідеї”, — розповідає громадський діяч.

Стратегія розвитку культури: що передбачено для окупованих громад

28 березня 2025 року Кабінет міністрів України ухвалив Стратегію розвитку культури до 2030 року. Разом зі стратегією затверджено план її реалізації на 2025–2027 роки. У документі виокремлено чотири ключові цілі:

  • інтеграція української культури як активного учасника і рівноправного партнера глобальних культурних процесів;
  • зміцнення людського капіталу через культурні практики;
  • захист, збереження, примноження та використання потенціалу культурної спадщини та культурних цінностей;
  • підвищення стійкості культури як суспільної системи.

Окрім цього, в державній політиці чітко зафіксований окремий вектор, спрямований на збереження локальної культури громад регіонів, які перебувають у тимчасовій окупації.

“Ми досягли того, що термін “локальна ідентичність” тепер не викликає якихось суперечок. Тому що ті, хто не знайомі з контекстом, починають говорити, що це про якийсь сепаратизм, чи ще щось негативне. Ні. Ми говоримо про те, що сукупність локальних ідентичностей України формує українську національну ідентичність. Будь-яка локальна ідентичність апріорі українська, просто вона має якісь свої місцеві прояви, які якраз і є отими “молекулами і атомами”, які складають Україну разом. Нас дуже тішить, що в цьому плані ми з Мінкультом на одному боці, тому термін “локальна ідентичність” проходить крізь цю стратегію”, — розповідає Андрій Грудкін.

Важливим кроком до збереження культури окупованих громад стане підтримка роботи релокованих закладів культури та закладів освіти.

“Ми підсилили меседж про те, що нам треба зберігати наші культурні заклади, це основа. В першу чергу, це музеї, потім заклади освіти у сфері культури. На жаль, не всі заклади змогли вивезти свої музейні предмети і експозиції, особливо Луганщина, де відбулась швидка окупація. Втім, навіть якщо втрачені експозиції, музеї можуть відтворити якісь предмети, які були в колекціях, популяризувати нашу культуру. Також важливим є збирання місцевих легенд, збереження нематеріальної культурної спадщини, що є дуже важливим. Носії нематеріальної культурної спадщини, як і всі ми, не вічні, тому нам треба передавати її новим поколінням, які ще встигли народитися в наших регіонах, заряджати їх цим меседжем про те, що нам необхідно самозберігатися як представники Донеччини та Луганщини. І застосовувати при цьому якісь креативні ідеї в мистецтві, в культурі і в усьому, що пов’язано з творчістю.

Добре, що все це зафіксовано у стратегії. Одна з операційних цілей і завдань — це підтримка інституцій з тимчасово окупованих в територій”, — пояснює очільник коаліції “На лінії зіткнення”.

Разом з цим є й кілька дискусійних питань. Серед них — збереження військових адміністрацій і місцевих органів влади з окупованих громад.

“Є дискусійне питання — чи потрібно зберігати переміщені органи влади і військові адміністрації. Якщо брати саме контекст ідентичності, то якщо їх ліквідують, відповідно і наші музеї зроблять якимись придатками до інших музеїв. Тобто, вони втратять свою автономність і інституційну незалежність, що це саме музей тієї чи іншої громади, наприклад Слов’янської чи Покровської. З цього питання ще тривають дискусії”, — каже Андрій Грудкін.

Оскільки Стратегія розвитку культури вже ухвалена, наступним етапом роботи активістів буде реалізація заходів, передбачених у документі. Їхня мета зараз — зробити так, щоб прописані пропозиції були втілені у життя.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Наступ на Донеччині: у Торецьку йдуть бої, під Покровськом численні штурми

Валентина Твердохліб 09:44, 9 Липня 2025
наступ
Лінія фронту на Донеччині / скриншот мапи DeepState

Російські війська збільшують кількість атак, щоб розвинути наступ на Донеччині. Спроби прорвати українську оборону фіксують на Покровському і Новопавлівському напрямках. Активні окупанти і в Торецьку, в міській забудові тривають бої.

Про ситуацію на фронті розповідає Бахмут IN.UA.

Наступ на Донеччині, оновлені дані

На Новопавлівському напрямку фронту штурмові групи окупантів атакували в районах Мирного, Запоріжжя, Комара, Воскресенки, Вільного Поля та Новосілки. Наразі ЗСУ ведуть бої з переважаючими силами противника. При цьому українські підрозділи завдають відповідних ударів по росіянах, щоб максимального знизити потенціал їхніх наступальних дій. Про це повідомили в ОСУВ “Хортиця”.

Загалом протягом минулої доби на Новопавлівському напрямку зупинили 36 ворожих атак.

Найактивніше ворог наступає на Покровському напрямку. Зокрема, окупанти намагались наступати в районах Попів Яру, Мирного, Разіного і Полтавки. Також окупанти атакували українські позиції неподалік Миролюбівки, Звірового, Удачного, Муравки, Молодецького, Дачного та Олексіївки

Загалом протягом минулої доби українські захисники зупинили 67 ворожих штурмів на Покровському напрямку.

На Торецькому напрямку російські війська проводили штурми в районах Диліївки, Яблунівки, Русин Яру та в напрямку Катеринівки і Олександро-Калинового. Тривали бої і в міській забудові Торецька. ЗСУ не допустили втрат позицій.

Втрати рф за 8 липня

За даними Генштабу ЗСУ, протягом 8 липня російська армія втратила:

  • близько 1050 військових;
  • 5 танків;
  • 2 бойових броньованих машин;
  • 68 артилерійських систем;
  • 1 засіб ППО;
  • 227 БПЛА оперативно-тактичного рівня;
  • 119 одиниць автомобільної техніки;
  • 2 одиниці спецтехніки.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Прорив без втрат: бійці 31-ї ОМБр вийшли з тактичного “мішка” під Рівнеполем

Семаковська Тетяна 17:00, 8 Липня 2025
Ділянка фронту / фото DeepState

Підрозділ 31-ї окремої механізованої бригади (ОМБр) Збройних сил України здійснив успішний прорив із так званого тактичного “мішка” на північ від Рівнополя, що на Донеччині.

Про це повідомили аналітики проєкту DeepState, які підтвердили вихід українських бійців із небезпечної ділянки фронту.

Донеччина: ситуація на фронті

Підрозділ 31-ї окремої механізованої бригади ЗСУ здійснив успішний прорив із так званого тактичного “мішка” на північ від Рівнополя. Як зазначають аналітики, складна ситуація тривала протягом кількох тижнів — українські військові перебували в оточенні з трьох боків. Попри тиск з боку ворога, всі бійці 1-го батальйону 31-ї ОМБр змогли залишити позиції організовано та без втрат. Лише один боєць отримав легке поранення під час прориву.

Аналітики DeepState додають, що впродовж останніх півтора місяця гарнізон на цій ділянці нечасто вступав у прямі бойові зіткнення. Основні сили противника були зосереджені на просуванні через Новопіль та вздовж траси. Проте до цього напрямок залишався осередком інтенсивних боїв. За словами військових, ситуація була настільки складною, що мінометні розрахунки іноді змушені були вести стрілецький бій.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

наступ

Наступ на Донеччині: у Торецьку йдуть бої, під Покровськом численні штурми

Російські війська збільшують кількість атак, щоб розвинути наступ на Донеччині. Спроби прорвати українську оборону фіксують на Покровському і Новопавлівському напрямках. Активні окупанти і в Торецьку, в […]

Прорив без втрат: бійці 31-ї ОМБр вийшли з тактичного “мішка” під Рівнеполем

Підрозділ 31-ї окремої механізованої бригади (ОМБр) Збройних сил України здійснив успішний прорив із так званого тактичного “мішка” на північ від Рівнополя, що на Донеччині. Про […]

Розвідницю з Бахмута засудили до 8 років за шпигунство на користь фсб рф

Жительку Бахмута засудили до 8 років позбавлення волі за співпрацю з фсб росії. Вона передавала ворогу відео з розташуванням українських військових у місті, прикидаючись, що […]

У “Дія”запустили цифровий простір для ветеранів та їх родин: які функції доступні

В Україні запустили новий цифровий сервіс — Ветеран PRO у застосунку “Дія”. Він дозволить ветеранам, ветеранкам і членам їхніх родин отримати найнеобхідніші державні послуги без […]

15:20, 08.07.2025 Скопіч Дмитро
Бахмутський ЦНАП

Як у Києві потрапити на прийом у Бахмутський ЦНАП

9 липня 2025 року фахівці Центру надання адміністративних послуг та відділу реєстрації Бахмутської міської ради проведуть прийом бахмутян, які мешкають у Києві та Київській області. […]