Грошова підтримка для ВПО і фермерів: Карітас Полтава запускає новий проєкт

Семаковська Тетяна 12:41, 21 Травня 2025
Полтава / фото Вікіпедія

У Полтавській та Глобинській громадах стартувала реєстрація на проєкт підтримки сільських домогосподарств, постраждалих від війни від Карітас. Учасники зможуть отримати аграрний грант від 33 000 до 125 000 гривень.

Про те, як податися на грант на Полтавщині, читайте в матеріалі Бахмут IN.UA

Допомога від Карітас на Полтавщині

Карітас Полтава оголосив початок реалізації проєкту SCALE “Розвиток стійкості сільського господарства та покращення засобів до існування”. Він допоможе ВПО та місцевим жителям, які постраждали від війни отримати грант для відновлення та розвитку сільськогосподарської діяльності, покращення доступу до ринків, а також підвищення обізнаності з ведення господарства через навчальні сесії..

Програма актуальна для двох громад: Полтавської та Глобинської. Учасниці зможуть отримати аграрний грант від 33 000 до 125 000 гривень. Кошти можна використати на:

  • закупівлю насіння;
  • добрив;
  • худоби;
  • кормів;
  • обладнання;
  • ремонт інфраструктури або зрошувальних систем.

Додатково передбачений грант до 16 500 гривень для покриття витрат на переробку продукції чи транспортування.

Хто може подати заявку на грант?

Допомога надається ВПО та місцевому постраждалому від війни населенню, домогосподарство має відповідати критеріям вразливості:

  • багатодітні сім’ї (3 і більше дітей);
  • член домогосподарства має інвалідність (І та ІІ група) або важку/хронічну хворобу;
  • домогосподарства, очолювані однією особою (батько-одинак, мати – одиначка, опікуни);
  • домогосподарства з вагітними жінками або дітьми до 3 років;
  • домогосподарства з людьми похилого віку (60+);
  • особи передпенсійного віку 50+ без доходу.

Зверніть увагу, що для участі в проєкті ви повинні мати відповідний досвід, зокрема:

  • домогосподарства з попереднім досвідом у рослинництві або тваринництві, які зацікавлені у продовженні або відновленні цієї діяльності;
  • домогосподарства покладаються на фермерство як на одне з основних джерел доходу;
  • домогосподарства мають доступ до землі (до 5 га);
  • вразливість домогосподарства;
  • домогосподарство не отримувало подібної допомоги від іншої благодійної організації, пов’язаної з сільськогосподарською діяльністю протягом останніх 9 місяців;
  • скласти заявку (виробничий план) та взяти участь принаймні у 1 навчальній сесії.

Реєстраційна форма доступна за посиланням.

За додатковою інформацією можна звернутися за телефонами+380 (95) 287 7054 або +380 (50) 305 50 80.

До теми:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Життя йде, а ми сидимо?”: як троє бахмутянок на Полтавщині будують усе з нуля

Семаковська Тетяна 17:15, 13 Травня 2025
Бахмутянка Олена з саджанцями / фото Instagram

Три жінки, три долі, один зруйнований дім Бахмут — і однакове рішення: не зламатися. Вони були змушені залишити рідне місто. Але Олена, Оксана та Євгенія — мами, переселенки, жінки з руками, які не опускаються — обрали починати з нуля. Вони виграли грант у проєкті “Ніжна” від БО “Світло Надії”, і тепер будують нове, жінок не спиняють труднощі. У когось вітер зірвав теплицю, а у когось бджоли не зібрали першого меду, — та всі троє обрали рух. Обрали дію.

Головне не боятись щось робити, бо коли ти сидиш на місце — нічого не відбудеться. Життя йде вперед, й нам треба йти. Подаватися на гранти я б радила всім. Вийде чи не вийде — ви нічого не втрачаєте, а ось досвід отримуєте,

Євгенія // бахмутянка

Історії трьох жінок — сьогодні в матеріалі Бахмут IN.UA

Пасіка бахмутянки в Кременчуці

Оксана з міста Бахмут евакуювалась на Полтавщину, у місто Кременчук. Чоловік жінки служить на фронті, а вона виховує їх 4 дітей та починає власну справу: бджільництво. Пані Оксана виграла грант, який дозволив їй розвинути свою ідею.

Пані Оксана / фото надане героїнею

“В Бахмуті я теж займалась бджільництвом, але це було більше як хобі. У нас з чоловіком була будівельна фірма, все наше обладнання, що було в Бахмуті, знищено. Чоловік пішов на фронт, а я приїхала з 4 дітьми сама у Кременчук. Крутилась, крутилась і зрозуміла, що так себе з 4 дітьми не зможу забезпечити, держава мені теж такі гроші не дає, бо оренда житла, комунальні, речі для дітей, їжа — це все гроші”, — пояснює бахмутянка.

Тож вона вирішила діяти — спочатку придбала у дачному кооперативі ділянку на 12 соток, між полями лаванди та акації біля Кременчука. Вирішила, що тут буде облаштовувати пасіку, і така робота виявилась для матері прийнятною: звичайний графік з 8 до 5 вечора для жінки не підходить, бо діти мають свої потреби, й за ними потрібно доглядати, каже пані Оксана.

“Я планую продавати мед та продукти бджільництва. Ідей в мене багато: наприклад створити безбар’єрну пасіку для екскурсій, можливо переробляти мед”, – ділиться жінка.

Перший грант жінка побачила в соцмережах від благодійного фонду “СОС Дитячі містечка”, куди вона сама склала та заповнила заявку і пройшла відбір. Завдяки цьому пані Оксана виграла кошти, за які закупила обладнання для облаштування пасіки. А другий грант від БО “Світло Надії” мав невелике фінансування, але був націлений на навчання. 

Сподобався матеріал — підтримай нашу редакцію за посиланням. Бахмут живе тут!

Жінка облаштувала пасіку / фото надане героїнею

Й це для пані Оксани стало відкриттям, бо їй, як мамі 4 дітей, не раз доводилося стикатися зі стереотипами, що багатодітна дорівнює неблагополучна. А на курсі працювали з психоемоційною підтримкою, вчили жінок усвідомлювати, що вони насамперед особистості.

“Мені дали зрозуміти, що я можу діяти сама як жінка, мені не потрібно ні на кого чекати. Ми всі потроху починаємо рухатися вперед — ми були застопорені, думали, що ми повернемось. Але починаєш розуміти, що повертатися немає куди й потрібно щось робити”.

Збувати продукти бджільництва бахмутянка планує як онлайн, так і офлайн в Кременчуці.

Органічні овочі

Теплицю, яка була пошкоджена, залатують / фото Instagram

Бахмутянка Євгенія в місті мала приватну ділянку, де разом з родиною вирощували на продаж розсаду та овочі. Також для збуту тримали перепілок, кролів, курей та качок. У березі 2022 року через вторгнення росіян жінці довелося виїхати: всього родині довелося переїжджати три рази, а зупинилися вони на Полтавщині у Кременчуці. Родина вирішила придбати земельну ділянку.

“Я побоялась, звісно, бо невідомо, що завтра, але чоловік та діти мене підтримали. Кажуть: “Життя йде, а ми сидимо та чекаємо чогось”, — каже бахмутянка.

На земельній ділянці родина встановила теплицю, щоб вирощувати овочі, а потім через погану погоду теплиця перевернулась та порвалась. Бахмутяни самотужки її і залатали. Коли жінка думала, що робити далі, знайома сказала, що побачила грант, на який та може податися.

“Чоловік та діти мене підтримали, бо від спроби ми ж нічого не втрачаємо. Ми всією родиною писали цей грант, це перший раз в житті я робила. І скажу, що коли ти це робиш не один, а з такою підтримкою, як у мене — це не складно”, — ділиться жінка. 

Заявка бахмутянки пройшла, а після цього свій проєкт довелося ще захищати. Це вже був складніший етап: кожній учасниці випадав номерок, під яким вона виступала. Євгенія витягла 29 номер та зрозуміла — це знак, бо 29 день народження у її молодшого сина.

“Нервувалась трохи перед виступом, але розказала все, як є: що я сама з Бахмута, що займалася вирощуванням овочів, що на балконі висадила близько 200 кущів, хоча потім чоловік нагадав, що їх більше”, — згадує бахмутянка.

Проєкт потрапив до переліку переможців, й тепер пані Євгенія планує продавати вирощені без хімікатів овочі. Жінка веде свій Інстаграм, де ділиться буднями, як працює з рослинами. Крім цього, вона ще працює на двох роботах, але все одно знаходить час на свою справу.

Саджанці від бахмутянки в Харкові

Саджанці бахмутянки / фото Instagram

Бахмутянка Олена в рідному місті близько 10 років займалась рослинами. Це була родина справа її чоловіка, разом з ним вирощували саджанці. Це були декоративні рослини: туї, ялівці, ялинки, сосни тощо. Раніше бахмутянка працювала у банку й агробізнесом не цікавилась, але несподівано для себе відкрила — саме робота з вирощування рослин приносить задоволення.

Саджанці продавали у Харкові, а також на нічному ринку в Ступках, де раз на тиждень бахмутяни могли придбати рослини. Основні продажі були в Харкові, а сам павільйон уцілів й тут досі можна купити саджанці від бахмутян.

У квітні 2022 року, — після того, як почалася повномасштабна війна, — Олена евакуювалася до Кременчука. 

“Ми не встигли вивезти нічого: ні обладнання, ні рослини, все залишилося там. Поки це було можливо за нашою ділянкою в Бахмуті доглядали сусіди”, — каже бахмутянка.

Згодом жінка дізналася, що весь їх родинний бізнес в Бахмуті зруйнований. Пані Олена пішла працювати касиркою, але зрозуміла, що хоче повертатися до садівництва. Родина вирішила не здаватись, а пробувати з нуля створювати справу на Полтавщині: закупили посадковий матеріал та висадили рослини. Перші продажі розпочалися в 2024 році.

Саджанці бахмутянки можна придбати в Харкові / фото Instagram

“Я почала цікавитися грантами, перший мій досвід подачі на грант був від програми Карітас у 2024 році. Сестра мені порадила подаватися й в мене вийшло — ми виграли грант, за котрий придбали культиватор та інше обладнання. Це допомогло нам стартувати, бо нам потрібні були фінансові вкладання. А другий грант був від благодійної організації “Світло Надії”, — каже бахмутянка.

Тут жінок навчали азам маркетингу, також була психологічна підтримка. А по завершенню навчання учасниці отримають виплати на обладнання для бізнесу.

“Нас навчили бути більш відкритими до світу, вести соцмережі та показувати свою роботу. І я вже бачу результати. Цей сезон для нас пройшов добре, рослини розібрали, звісно не в нуль, але це гарний результат”, — каже бахмутянка.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Евакуація на Донеччині: скільки дітей та маломобільних осіб залишається в області

На Донеччині триває евакуація сімей з дітьми. Наразі в населених пунктах, де ведуться активні бойові дії, перебуває 179 неповнолітніх. Про це під час брифінгу 21 […]

18:00, 21.05.2025 Скопіч Дмитро
Важливо

Купити квартиру в Києві для ВПО: мрія чи реальність. Розпитали експертів

У сучасних реаліях власна квартира або будинок стали розкішшю, однак попит на нерухомість в Україні не зникає. Особливо це актуально для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), […]

Ворог просунувся біля Нової Полтавки та Новоолександрівки — ситуація на фронті

Росіяни просунулися біля Нової Полтавки та Новоолександрівки на Донеччині. Про актуальну ситуацію на фронті, читайте в матеріалі Бахмут IN.UA. Ситуація на фронті, Донецька область Росіяни […]

1000 гривень у руках

Часів Яр виділив пів мільйона гривень на оздоровлення дітей у 2025 році

Часів Яр виділив близько пів мільйона на оздоровлення дітей. Послуги з оздоровленням дітям надаватимуть у Закарпатській області. Про це свідчить публікація на порталі Прозорро. Часів […]

Важливо

Ексрадник Януковича Андрій Портнов застрелений в Іспанії — Reuters

Андрій Портнов, ексрадник президента-втікача Віктора Януковича, ймовірно, був застрелений в Іспанії. Про це повідомляє Reuters. Що відомо про Андрія Портнова та як він був повязаний […]