Бахмутський ЦПТО запрошує вступників на екскурсії: як записатися і що можна побачити

Валентина Твердохліб 13:05, 13 Травня 2025
центр бахмутський цпто
Студент за навчальним ноутбуком у навчально-практичному центрі для електриків / фото Бахмутський ЦПТО

Бахмутський центр професійно-технічної освіти, який у 2023 році релокувався в селище Гоща на Рівненщині, розпочав підготовку до майбутньої вступної кампанії. Наразі в навчальному закладі проводять екскурсії для молоді, яка розглядає технічні спеціальності для вступу.

Як проходять екскурсії і коли запланований старт вступної кампанії, редакції Бахмут IN.UA розповіла заступниця директора з навчально-виховної роботи Анна Макарова.

Бахмутський ЦПТО: дні відкритих дверей

У Бахмутському центрі професійно-технічної освіти стартували Дні відкритих дверей для потенційних вступників. Проводитимуть їх протягом двох місяців, однак у новому форматі. Для молоді підготували екскурсії локаціями навчального закладу.

“Цього року ми змінили формат днів відкритих дверей. Тепер ми проводимо екскурсії по самому закладу, його навчальних та практичних локаціях. Під час екскурсій ми розповідаємо про всі наші професії, на які можна вступити. Прходять такі екскурсії щоп’ятниці, триватимуть вони у травні і червні”, — зазначила Анна Макарова.

Відвідати екскурсії молодь може самостійно, разом з батьками або разом зі своїми однокласниками.

“Діти активно приїжджають. У нас вже були декілька закладів освіти зі своїми учнями. На екскурсії ми приймаємо всіх. Не важливо чи це діти від якогось навчального закладу, чи дитина разом з батьками. Прийти може і одна дитина без супроводу, ми їй все так само розкажемо і покажемо”, — зазначає заступниця директора.

Обмежень щодо відвідування немає, але екскурсії проводяться за попереднім записом. Якщо ви бажаєте ознайомитись з умовами навчання в Бахмутському ЦПТО, телефонуйте за телефоном: +380 (95) 507 2831.

Бахмутський ЦПТО: перелік спеціальностей

Прийом документів на вступ до Бахмутського ЦПТО розпочнеться з 1 червня.

Перелік спеціальностей, на які можна вступити:

  • слюсар з ремонту колісних транспортних засобів;
  • маляр;
  • муляр;
  • електрогазозварник, електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних машинах;
  • електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування;
  • кухар/кондитер;
  • швачка.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Законопроєкт 13155: хто з ВПО більше не платитиме за комунальні послуги

Семаковська Тетяна 17:46, 13 Травня 2025
Рада підтримала законопроєкт 13155 про скасування комунальних платежів за зруйноване житло / фото ілюстративне

Рада підтримала у першому читанні законопроєкт 13155 про скасування комунальних послуг за зруйноване житло.

Про це повідомив Павло Фролов, голова Спеціальної комісії з питань захисту ВПО.

Законопроєкт 13155

13 травня Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт №13155, який скасовує нарахування комунальних послуг за житло, яке було пошкоджене або знищене внаслідок бойових дій і визнане непридатним для проживання.

Згідно з документом, якщо будинок або квартира визнані такими, що не підлягають відновленню, нарахування плати за комуналку припиняється з дати руйнування. Якщо ж житло можна відновити, але воно тимчасово є непридатним для життя або становить загрозу здоров’ю, оплата послуг не здійснюється на весь період ремонту чи відновлення.

Як людей можуть звільнити від сплати за утримання будинку

Законопроєктом пропонується звільняти власників пошкодженого і зруйнованого житла від сплати за комунальні послуги на основі акту комісійного обстеження. У ньому мають бути зафіксовані дати руйнування чи пошкодження, а також відновлення житла. Цей документи може бути підставою для:

  • зупинення сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки до прийняття рішення щодо такої пільги.
  • зупинення/поновлення нарахування плати за комунальні послуги та абонентське обслуговування;
  • зупинення/поновлення нарахування або перерахунку/коригування плати за житлову послугу.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Життя йде, а ми сидимо?”: як троє бахмутянок на Полтавщині будують усе з нуля

Семаковська Тетяна 17:15, 13 Травня 2025
Бахмутянка Олена з саджанцями / фото Instagram

Три жінки, три долі, один зруйнований дім Бахмут — і однакове рішення: не зламатися. Вони були змушені залишити рідне місто. Але Олена, Оксана та Євгенія — мами, переселенки, жінки з руками, які не опускаються — обрали починати з нуля. Вони виграли грант у проєкті “Ніжна” від БО “Світло Надії”, і тепер будують нове, жінок не спиняють труднощі. У когось вітер зірвав теплицю, а у когось бджоли не зібрали першого меду, — та всі троє обрали рух. Обрали дію.

Головне не боятись щось робити, бо коли ти сидиш на місце — нічого не відбудеться. Життя йде вперед, й нам треба йти. Подаватися на гранти я б радила всім. Вийде чи не вийде — ви нічого не втрачаєте, а ось досвід отримуєте,

Євгенія // бахмутянка

Історії трьох жінок — сьогодні в матеріалі Бахмут IN.UA

Пасіка бахмутянки в Кременчуці

Оксана з міста Бахмут евакуювалась на Полтавщину, у місто Кременчук. Чоловік жінки служить на фронті, а вона виховує їх 4 дітей та починає власну справу: бджільництво. Пані Оксана виграла грант, який дозволив їй розвинути свою ідею.

Пані Оксана / фото надане героїнею

“В Бахмуті я теж займалась бджільництвом, але це було більше як хобі. У нас з чоловіком була будівельна фірма, все наше обладнання, що було в Бахмуті, знищено. Чоловік пішов на фронт, а я приїхала з 4 дітьми сама у Кременчук. Крутилась, крутилась і зрозуміла, що так себе з 4 дітьми не зможу забезпечити, держава мені теж такі гроші не дає, бо оренда житла, комунальні, речі для дітей, їжа — це все гроші”, — пояснює бахмутянка.

Тож вона вирішила діяти — спочатку придбала у дачному кооперативі ділянку на 12 соток, між полями лаванди та акації біля Кременчука. Вирішила, що тут буде облаштовувати пасіку, і така робота виявилась для матері прийнятною: звичайний графік з 8 до 5 вечора для жінки не підходить, бо діти мають свої потреби, й за ними потрібно доглядати, каже пані Оксана.

“Я планую продавати мед та продукти бджільництва. Ідей в мене багато: наприклад створити безбар’єрну пасіку для екскурсій, можливо переробляти мед”, – ділиться жінка.

Перший грант жінка побачила в соцмережах від благодійного фонду “СОС Дитячі містечка”, куди вона сама склала та заповнила заявку і пройшла відбір. Завдяки цьому пані Оксана виграла кошти, за які закупила обладнання для облаштування пасіки. А другий грант від БО “Світло Надії” мав невелике фінансування, але був націлений на навчання. 

Сподобався матеріал — підтримай нашу редакцію за посиланням. Бахмут живе тут!

Жінка облаштувала пасіку / фото надане героїнею

Й це для пані Оксани стало відкриттям, бо їй, як мамі 4 дітей, не раз доводилося стикатися зі стереотипами, що багатодітна дорівнює неблагополучна. А на курсі працювали з психоемоційною підтримкою, вчили жінок усвідомлювати, що вони насамперед особистості.

“Мені дали зрозуміти, що я можу діяти сама як жінка, мені не потрібно ні на кого чекати. Ми всі потроху починаємо рухатися вперед — ми були застопорені, думали, що ми повернемось. Але починаєш розуміти, що повертатися немає куди й потрібно щось робити”.

Збувати продукти бджільництва бахмутянка планує як онлайн, так і офлайн в Кременчуці.

Органічні овочі

Теплицю, яка була пошкоджена, залатують / фото Instagram

Бахмутянка Євгенія в місті мала приватну ділянку, де разом з родиною вирощували на продаж розсаду та овочі. Також для збуту тримали перепілок, кролів, курей та качок. У березі 2022 року через вторгнення росіян жінці довелося виїхати: всього родині довелося переїжджати три рази, а зупинилися вони на Полтавщині у Кременчуці. Родина вирішила придбати земельну ділянку.

“Я побоялась, звісно, бо невідомо, що завтра, але чоловік та діти мене підтримали. Кажуть: “Життя йде, а ми сидимо та чекаємо чогось”, — каже бахмутянка.

На земельній ділянці родина встановила теплицю, щоб вирощувати овочі, а потім через погану погоду теплиця перевернулась та порвалась. Бахмутяни самотужки її і залатали. Коли жінка думала, що робити далі, знайома сказала, що побачила грант, на який та може податися.

“Чоловік та діти мене підтримали, бо від спроби ми ж нічого не втрачаємо. Ми всією родиною писали цей грант, це перший раз в житті я робила. І скажу, що коли ти це робиш не один, а з такою підтримкою, як у мене — це не складно”, — ділиться жінка. 

Заявка бахмутянки пройшла, а після цього свій проєкт довелося ще захищати. Це вже був складніший етап: кожній учасниці випадав номерок, під яким вона виступала. Євгенія витягла 29 номер та зрозуміла — це знак, бо 29 день народження у її молодшого сина.

“Нервувалась трохи перед виступом, але розказала все, як є: що я сама з Бахмута, що займалася вирощуванням овочів, що на балконі висадила близько 200 кущів, хоча потім чоловік нагадав, що їх більше”, — згадує бахмутянка.

Проєкт потрапив до переліку переможців, й тепер пані Євгенія планує продавати вирощені без хімікатів овочі. Жінка веде свій Інстаграм, де ділиться буднями, як працює з рослинами. Крім цього, вона ще працює на двох роботах, але все одно знаходить час на свою справу.

Саджанці від бахмутянки в Харкові

Саджанці бахмутянки / фото Instagram

Бахмутянка Олена в рідному місті близько 10 років займалась рослинами. Це була родина справа її чоловіка, разом з ним вирощували саджанці. Це були декоративні рослини: туї, ялівці, ялинки, сосни тощо. Раніше бахмутянка працювала у банку й агробізнесом не цікавилась, але несподівано для себе відкрила — саме робота з вирощування рослин приносить задоволення.

Саджанці продавали у Харкові, а також на нічному ринку в Ступках, де раз на тиждень бахмутяни могли придбати рослини. Основні продажі були в Харкові, а сам павільйон уцілів й тут досі можна купити саджанці від бахмутян.

У квітні 2022 року, — після того, як почалася повномасштабна війна, — Олена евакуювалася до Кременчука. 

“Ми не встигли вивезти нічого: ні обладнання, ні рослини, все залишилося там. Поки це було можливо за нашою ділянкою в Бахмуті доглядали сусіди”, — каже бахмутянка.

Згодом жінка дізналася, що весь їх родинний бізнес в Бахмуті зруйнований. Пані Олена пішла працювати касиркою, але зрозуміла, що хоче повертатися до садівництва. Родина вирішила не здаватись, а пробувати з нуля створювати справу на Полтавщині: закупили посадковий матеріал та висадили рослини. Перші продажі розпочалися в 2024 році.

Саджанці бахмутянки можна придбати в Харкові / фото Instagram

“Я почала цікавитися грантами, перший мій досвід подачі на грант був від програми Карітас у 2024 році. Сестра мені порадила подаватися й в мене вийшло — ми виграли грант, за котрий придбали культиватор та інше обладнання. Це допомогло нам стартувати, бо нам потрібні були фінансові вкладання. А другий грант був від благодійної організації “Світло Надії”, — каже бахмутянка.

Тут жінок навчали азам маркетингу, також була психологічна підтримка. А по завершенню навчання учасниці отримають виплати на обладнання для бізнесу.

“Нас навчили бути більш відкритими до світу, вести соцмережі та показувати свою роботу. І я вже бачу результати. Цей сезон для нас пройшов добре, рослини розібрали, звісно не в нуль, але це гарний результат”, — каже бахмутянка.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Законопроєкт 13155: хто з ВПО більше не платитиме за комунальні послуги

Рада підтримала у першому читанні законопроєкт 13155 про скасування комунальних послуг за зруйноване житло. Про це повідомив Павло Фролов, голова Спеціальної комісії з питань захисту […]

“Життя йде, а ми сидимо?”: як троє бахмутянок на Полтавщині будують усе з нуля

Три жінки, три долі, один зруйнований дім Бахмут — і однакове рішення: не зламатися. Вони були змушені залишити рідне місто. Але Олена, Оксана та Євгенія […]

NRC відкриває нову реєстрацію на виплати: хто отримає грошову допомогу

Норвезька рада у справах біженців (NRC) оголосила про відкриття нової реєстрації на отримання грошової допомоги в Україні. Подати заявку можна буде вже з 19 травня. […]

16:00, 13.05.2025 Скопіч Дмитро

Євробачення 2025: де дивитися півфінал і хто має найбільші шанси на перемогу

Сьогодні, 13 травня 2025 року, в арені Санкт-Якобсгалле у швейцарському місті Базель стартує пісенний конкурс “Євробачення-2025”. У першому півфіналі на сцену вийдуть представники 15 країн, […]

15:15, 13.05.2025 Скопіч Дмитро
забіг

У Києві відбудеться забіг на підтримку ВПО: як долучитися

25 травня в Києві відбудеться благодійний забіг “Пульс Києва”. Його мета — підтримати дітей із вразливих родин, переселенців і постараждалі громади. Про це повідомляє благодійний […]