Бахмутська міська рада ініціювала проєкт “Бахмутська варта пам’яті”. Його мета — вшанувати героїв Бахмута, які віддали життя за захист Батьківщини.
Про проєкт редакції розповіла начальниця відділу пресслужби Бахмутської міської ради Наталя Кисиличина.
Бахмут: вшанування пам’яті героїв
Проєкт “Бахмутська варта пам’яті” стартував 29 серпня — в День пам’яті загиблих захисників України. Цей проєкт має дві мети. Перша — вшанування бахмутських героїв під час загальнонаціональної хвилини мовчання. Кожного дня о 09:00 на ресурсах Бахмутської міськради з’являється матеріал про одного героя, який загинув на війні.
Публікація у хвилину пам’яті / фото Бахмутська міська рада
“29 серпня до Дня пам’яті загиблих захисників ми розпочали серію публікацій “Бахмутська варта пам’яті” про наших героїв-бахмутян. Вони створені на основі матеріалів, підготовлених Бахмутським краєзнавчим музеєм і віртуальним музеєм Бахмута “Ті, хто тримає небо”, — розповідає Наталя Кисиличина.
Також історії про всіх бахмутських героїв зберуть в єдиний віртуальний проєкт.
“Всі ці історії зберігатимуться в одному місці — на сайті міськради. Там будуть розгорнуті історії про життя і військовий шлях героїв-бахмутян. Щоб всі охочі могли зайти туди і дізнатися про наших захисників”, — каже Наталя Кисиличина.
Разом будуть зібрані історії всіх військових, які загинули на війні з 2014 року. Щоб зібрати якомога більше даних про героїв, міськрада ініціювала збір інформації про полеглих захисників. Поділитися історіями тих, кого забрала війна, можна за посиланням.
Верховна Рада підтримала законопроєкт №15111-д, який змінює правила оподаткування доходів від здачі нерухомості в оренду. Документ передбачає зниження податкової ставки понад удвічі та запроваджує автоматичну передачу даних про доходи орендодавців із цифрових сервісів безпосередньо до податкової служби.
Детальніше — в матеріалі Бахмут IN.UA.
Податок на доходи від оренди житла: нові положення
Зараз власники нерухомості, які здають житло легально, сплачують 23% податку від свого прибутку. Ця сума складається з 18% податку на доходи фізичних осіб та 5% військового збору. Нові правила почнуть діяти з 1 січня 2027 року. Загальне податкове навантаження знизиться до 10%. Ставка податку на доходи фізичних осіб становитиме 5%, а військовий збір залишиться на рівні 5%.
Під час переходу на офіційну здачу житла власники втратять пільги на нерухомість. Наразі вони діють на площу до 60 квадратних метрів для квартир та до 120 квадратних метрів для приватних будинків.
Окремим кроком реформи є зміна підходу до контролю за фінансовими операціями. Цифрові платформи та сервіси, через які користувачі здають житло, будуть зобов’язані автоматично передавати інформацію про доходи орендодавців до податкової. Механізм запроваджують для унеможливлення приховування прибутків та виведення ринку з тіні.
Легалізація ринку нерухомості
Офіційна статистика за 2024 рік показує, що доходи від оренди задекларували лише близько 900 осіб. Більшість власників не оформлюють договори та уникають сплати податків через високе фінансове навантаження. Зниження ставки має стимулювати громадян переходити в легальне поле самостійно.
Голова профільного парламентського комітету Олена Шуляк вказує, що ключова мета реформи — легалізувати ринок оренди і зробити його зрозумілим для людей. Також ці зміни є частиною переходу держави до європейської системи житлової політики, де ринок оренди та соціального житла функціонує прозоро.
Бахмутська школа №10 до війни / фото Facebook-сторінка навчального закладу
Діти з бахмутських родин, які перебувають за кордоном, мають повний доступ до української освіти. Це забезпечують бахмутські школи, які продовжують навчати дітей та приймати нових учнів. Щоб кожен бахмутянин мав доступ до української освіти, педагоги створюють гнучкі графіки навчання і реалізують нові освітні ініціативи. Це дозволяє дітям не втрачати зв’язок з Україною та отримувати якісну освіту в евакуації. На сьогодні майже половина учнів бахмутських шкіл — це діти, які перебувають за кордоном. Право на вступ до бахмутських шкіл мають і діти з інших громад.
Які можливості пропонують бахмутські школи українським учням з-за кордону, редакції Бахмут IN.UA розповіла Анна Артюхіна — заступниця начальниці Управління освіти.
Які бахмутські школи приймають дітей, що перебувають за кордоном
Бахмутські школи продовжують роботу в евакуації та дистанційне навчання. Станом на кінець навчального року в школах Бахмута навчались понад 2 000 учнів. Майже половина з них — це діти, які перебувають за кордоном.
“Коли починався воєнний стан, у нас приблизно 25, до 30% дітей були за кордоном. А зараз ця цифра збільшується. Сьогодні у нас за кордоном перебувають 1 014 школярів, тоді як в Україні — 1 123 дітей. Тобто майже в кожному класі є діти, які перебувають за кордоном”, — зазначила Анна Артюхіна.
За словами Анни Артюхіної, попит на навчання в бахмутських закладах освіти пояснюється кількома причинами. По-перше, діти хочуть отримати документи про освіту українського зразка, що дозволяє вступати в українські ВНЗ. По-друге, діти мають проблеми із засвоєнням програми в закордонних школах та документами, через що вони мають труднощі під час повернення в українські школи.
“Якщо діти залишаються з нами і працюють не перший рік, я думаю, що вони зацікавлені в отриманні документа державного зразка. Також ми маємо приклади, коли діти повертаються з-за кордону, а там вони різні документи отримують, і не завжди співпадає рівень освіти за кордоном з рівнем української освіти. Через це дітям дуже складно надолужувати програму. Бо, по-перше, оскільки вони не знають мови за кордоном, можуть або навчатися на рік назад, або по кілька років в одному класі бути. Тому, коли повертаються в Україну, вони не відповідають за рівнем знань своїм одноліткам, і їм знову доводиться повертатися назад і надолужувати матеріал. А коли відбувається синхронне навчання, то таких проблем не виникає”, — зауважила Анна Артюхіна.
Сьогодні всі шість шкіл Бахмута, які працюють онлайн, приймають учнів з-за кордону. Для того, щоб віддати дитину на навчання, батьки мають звертатися до адміністрацій шкіл. Там їх проконсультують щодо вступу і запропонують зручну схему навчання для дитини.
Приймають на навчання і дітей з інших громад. Місце реєстрації чи проживання не є перепоною для вступу.
Як навчаються діти, які перебувають за кордоном
За словами Анни Артюхіної, у бахмутських школах немає чіткої схеми навчання для дітей, які перебувають за кордоном. Кожна ситуація розглядається окремо, і пропонують комфортні умови для кожного учня. Завдяки онлайн-навчанню є можливість створити гнучкий графік для школярів.
На сьогодні школи пропонують кілька схем для навчання. По-перше, це класи з українознавчим компонентом. Це нова ініціатива Управління освіти, запроваджена у 2025-2026 навчальному році у двох навчальних закладах — Бахмутському НВК №11 та Бахмутській школі №18. Ці класи передбачають скорочений навчальний план. З більшості предметів передбачене перезарахування оцінок із закордонних шкіл, в яких навчаються діти. А в класах з українознавчим компонентом вивчають предмети, яких немає за кордоном, наприклад українська мова, українська література, історія України. Перелік предметів залежить від класу. Також передбачені кілька годин предметів на вибір, які можуть обрати діти разом з батьками.
Цьогоріч у п’яти класах з українознавчим компонентом навчалися 93 дітей. Якщо буде більший попит на ці класи, то наступного навчального року їх кількість збільшать.
Для тих, у кого немає можливості навчатися в класах з українознавчим компонентом, передбачений гнучкий графік навчання. Він обговорюється і затверджується разом із вчителями. Також у бахмутських школах є практика поділу класів на групи. Коли діти, які перебувають в Україні, та ті, хто може долучатися з-за кордону, навчаються за звичайним графіком вранці, а всі інші — у вечірній час.
“У різних країнах різні умови. Є діти, які за кордоном і там не навчаються, то вони виходять на звичайні уроки. Є діти, які частково залучені до закордонного навчання, або в недільних школах. Є діти, які навчаються у школах повного дня. Тому якоїсь сталої схеми навчання для дітей за кордоном у нас немає. З кожною дитиною, з родиною ми спілкуємося і розробляємо індивідуальний освітній маршрут. У нас часто практикується, коли великі класи ми ділимо на групи на вивчення окремих предметів, що дозволяється законодавством. І ми ці групи розводимо по часу навчання. Тобто, одна група вранці навчається, а інша група у вечірній час, коли в дітей є можливість”, — розповідає Анна Артюхіна.
Немає обмежень і щодо участі дітей в українських освітніх конкурсах чи олімпіадах. Діти, які навчаються з-за кордону, можуть вільно брати участь у всіх заходах. Є приклади, коли такі учні здобували перемоги і показували гарні результати.
За словами посадовиці, вчителі мають додаткове навантаження, але готові приймати на навчання всіх дітей.
“На вчителів колосальне додаткове безкоштовне навантаження, у вечірній час вони працюють на волонтерських засадах. Тому що законодавством, на жаль, не визначено якихось додаткових годин саме для дітей, які перебувають за кордоном. Але ми зацікавлені, щоб діти у нас навчалися, тому вчителі йдуть на поступки на школярам”, — зауважила Анна Артюхіна.
Верховна Рада підтримала законопроєкт №15111-д, який змінює правила оподаткування доходів від здачі нерухомості в оренду. Документ передбачає зниження податкової ставки понад удвічі та запроваджує автоматичну […]
Діти з бахмутських родин, які перебувають за кордоном, мають повний доступ до української освіти. Це забезпечують бахмутські школи, які продовжують навчати дітей та приймати нових […]
Щороку тисячі абітурієнтів обирають львівські університети через їхню сильну академічну базу і широкий вибір спеціальностей. Якщо ви плануєте вступ до Львова у 2026 році, варто […]
Аналітичний проєкт DeepState повідомляє, що ситуація навколо Костянтинівки розвивається за найбільш складним сценарієм. Російські війська вийшли на околиці міста з різних боків, здійснюють активний тиск […]
Так званий “уряд днр” ухвалив постанову, яка передбачає формування опорних населених пунктів і прилеглої сільської місцевості. У цих опорних формуваннях впроваджуватимуть плани з соціально-економічного розвитку […]