«Завдяки чоловіку багато хлопців залишились живими»: історія дружини військового, який боронить Бахмутський напрямок

Семаковська Тетяна 14:29, 1 Грудня 2022

photo 2022 11 29 15 06 41 98ae5Олена Петренко — бахмутянка, до повномасштабної війни жінка була підприємицею та волонтеркою, а також захоплювалася макіяжем. Зараз пані Олена разом з донькою евакуювалася до Запоріжжя, а її чоловік Руслан пішов захищати країну. Ми дізналися у героїні про труднощі переїзду, адаптацію на новому місці та власні міркування пані Олени про цю війну.

Олена Петренко разом з чоловіком ще у 2015 році, коли війна на Донбасі вже тривала, почала допомагати хлопцям із забезпеченням нагальних потреб. Коли чоловік пані Олени почав волонтерити, вона долучилася до нього.

«Їздила з чоловіком, мені було цікаво побачити, чим займається він, я все побачила на свої очі, як це небезпечно й ризиковано», — згадує ті події пані Олена.

Служба коханого в АТО та ТРО

photo 2022 11 29 15 07 32 31b5c

Руслан, чоловік пані Олени. Фото: особистий архів героїні

Зараз чоловік героїні несе службу в місцевому ТРО, це не перший його досвід, розповідає жінка, ще у 2015 році чоловік служив в АТО. Ці дві служби відрізняються, зазначає Олена — зараз більш інтенсивні обстріли і більш напружена ситуація. Амуніцію для Руслана купляла родина, допомагали волонтери, зараз ситуація дещо краща, щось військовим видають, але на початку вторгнення ситуація була зовсім інша.

«Коли він був в АТО (ред.чоловік) теж було небезпечно, але не було таких інтенсивних боїв, як зараз тривають, не було такої агресії, як зараз маємо. Чоловік пройшов гарячі точки в 2015 році, Майорськ пройшов і під Торецьком вони там стояли, Дебальцеве…Я думаю, що завдяки моєму чоловіку, його досвіду військовому, багато хлопців зараз залишилось живими, тому що були різні й за віком і за досвідом з ним. Були можна сказати й навіть діти по 20 років, взагалі без військового досвіду. Він віддавав накази, тому, що офіцерів не було на позиціях, це 2022 рік був», — розповідає героїня.

З коханим героїня тримає зв’язок, в день нашої розмови, пані Олені вдалося побачити чоловіка, жінка каже, що намагається приїхати до Руслана хоча б раз на тиждень. В інший час спілкуються телефоном, пара старається завжди підтримувати контакт, з тривогою допомагає боротися внутрішня віра, каже героїня:

«Десь всередині вірю, що все буде добре, дуже сподіваюся на наших хлопців,  вони у нас без перебільшення — титани, особливо на Бахмутському напрямку. Це зараз про Бахмут почали трохи говорити, але він тримається вже довгий час. Дуже мало інформації було за цей напрямок. Чоловіки, які тут стоять — це просто герої…»

Упередження місцевих та «міфічні проблеми»

photo 2022 04 22 12 49 39 dbf40

Пані Олена з донькою. Фото: особистий архів героїні

Олена зазначає, що в місті є певна частка людей, які мають проросійські погляди, ці люди зайняли позицію так званих «ждунів». Родина Петренків має чітку громадянську позицію та проукраїнські погляди, про осуд з боку місцевих, Олена відповідає так:

«Вони зараз відкрито не кажуть, хто ти, що ти. Але я знаю, що кожен про мене думає. Мені байдуже на осуд, я через це пройшла це, ще коли чоловік був в АТО, теж не дуже добре були люди налаштовані,  тому що в них були інші погляди, яких наша сім’я не поділяла. У 2014 році як можна було чекати росії, якщо ти живеш в Україні, це мене просто гнівало. Не розуміла навіщо захищати російську мову, якщо у нас була своя. Це печально, що багато людей повелися на якісь такі міфічні дурниці, на проблеми, яких взагалі не існувало»

На думку героїні, потрібно було більше популяризувати в місті українську культуру, особливо на Донбасі. Зокрема, каже пані Олена, слід було надавати у вільний доступ українське мовлення по телебаченню. Увагу мали б приділяти і в навчальних закладах, виховуючи молоде покоління, слід було розповідати про насильну русифікацію та її наслідки, вважає героїня.

«Немає такої позиції, де ти хочеш бути й там й там. Або ти з росією або з Україною», — розмірковує жінка.

Проблеми, з якими зіштовхуються ВПО

photo 2022 11 29 15 05 55 3d9c1

Собака родини Лулуша. Фото: особистий архів героїні

Через повномасштабну війну в Україні тисячі людей стали вимушеним переселенцями. Евакуювалася разом з донькою й пані Олена, проте сам переїзд виявився дуже важким, розповідає жінка. Зараз родина зупинилася в Запоріжжі, до цього були на Київщині. Не всі мають змогу виїхати, наголошує героїня, адже не завжди вдається знайти житло, а через брак коштів більшість людей боїться виїжджати.

«Я була шокована відношенням до тих людей, які виїжджають,  тобто це ще один спосіб заробітку. Я сама з цим зіштовхнулася, ми довгий час не могли орендувати житло, якщо ти кажеш, що ти з Донецької області — це як якесь клеймо, з тобою переставали балакати. Казали, мабуть, ні. Так працює сарафанне радіо, один не знайшов житло, другий не знайшов, й в людей закарбувалася така думка», — розповідає Олена.

На додаток, багато власників квартир не хотіли брати людей з тваринами, на жаль, це доволі часта проблема. У Олени є дві собаки, вони дуже комунікабельні та виховані, але люди не хотіли слухати, згадує Олена про труднощі пошуку житла.

Важка ситуація і з роботою, її практично неможливо знайти переселенцям. Місцеві бізнесмени пропонують вакансії з низькою зарплатою та поганими умовами праці.

«Багато хто не хоче брати, бо кажуть ну Ви переселенці, Ви сьогодні тут, а завтра там», — каже жінка.

У своєму рідному місті Олена та Руслан мали власний магазин із кормами для тварин та товарами для садівництва. Однак, через війну бізнес довелося закрити, варіант релокації магазину спочатку розглядали, але цей варіант був не рентабельним.

Закінчуємо розмову на позитивній ноті, ми розпитали героїню про те, що вона може робити у вільний час. Пані Олена каже, що любить гуляти з собаками, також із задоволенням читає книги.

Фото: особистий архів героїні

Читайте також: «Я беру зброю в руки, щоб її не брав мій син»: історія білоруського бійця полку імені Кастуся Калиновського

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]