«Я за мир»: як російські наративи просочуються в український інформпростір

Семаковська Тетяна 10:14, 29 Листопада 2022

311687708 545452674255611 3668516558118845312 n 3 95d9dРосійська пропаганда підступна — часом її можна зустріти навіть там, де, начебто, її не мало б бути. Від 24 лютого чимало профілів з пропагандистськими наративами було заблоковано, проте все одно подібних, на перший погляд, невинних акаунтів повно.

Сьогодні на прикладі одного ютуб-каналу ми покажемо, як може працювати тиха пропаганда.

«НСП Артёмовск Светлана» — під такою назвою в Ютубі створений канал, на якому розповсюджують російські наративи, однак це майстерно приховано. Можливо, автор й сам не усвідомлює, що несе в маси, через свою сумнівну позицію. Канал було створено ще 13 серпня 2017 року, коли війна на Донбасі вже тривала. 

Однак, починалося все безневинно: привітання, на кшталт тих, які люблять надсилати далекі родичі у Viber, рецепти та інший контент. Згодом, у 2022 році на каналі починають з’являтися ролики зі зруйнованим Бахмутом, але є важливий нюанс — відео не несуть жодної інформаційної цінності. Радше вони мають зворотну дію — шкодять. Розповідаємо, чому

Чотири причини, чому канал є сумнівним джерелом для інформації про Бахмут

Screenshot 167 beb40Коментарі з ютуб-каналу. Фото: скріншот 

  1. Позиція «Я за мир» — автор не називає речі своїми іменами. Навіть в останньому відео, де транслюють руїни Бахмута, незрозуміло хто на кого напав. Натомість складається враження, що ракетні удари завдає невідома сторона, хоча ми знаємо, що саме росія обстрілює українська міста.
  2. «Війну в Україні проти росії почала Америка»  — дуже відомий російський наратив, який автор вочевидь підтримує, адже не вважає за потрібним заблокувати коментар, у якому заявляють, що «Америка знищить Україну», якщо вона не буде воювати проти росії.
  3. Підписники — авдиторія каналу «НСП Артёмовск Светлана» має проросійські погляди, якщо Ви переглянете коментарі під відео — то знайдете десятки думок, які виправдовують росіян: “братські народи”, прості люди, яких відправили воювати, або ж те, що ЗСУ потрібно здатися, щоб росіяни зайшли в місто, адже так за їхньою логікою, завершиться війна. 
  4. «Це війна політиків» — теж дуже поширений наратив, який люблять використовувати у росії. Він зручний для тих, хто прагне виправдати свою бездіяльність, адже якщо воюють політики, прості люди не можуть на це вплинути.

Screenshot 166 3f0ac

Коментарі з ютуб-каналу. Фото: скріншот 

Ми нагадаємо, що надлюдськими зусиллями саме прості люди, зокрема й бахмутяни, боронять Бахмут від російських окупантів. Ці прості люди щодня сплять в окопах, не мають часу, щоб нормально поїсти чи помитися і все це заради того, щоб Бахмут залишався українським.

Screenshot 164 78dc1

Коментарі з ютуб-каналу. Фото: скріншот 

Чим загрожує розповсюдження відео з платформи та перегляд таких каналів?

1. Дискредитація ЗСУ в інформпросторі – автор каналу нівелює всі зусилля, які ЗСУ докладають, щоб оберігати місто від окупантів. Військові щодня ризикують життя, щоб бахмутяни могли повернутися у своє рідне місто, а не бачити його окупованим.

2. Введення в оману широку аудиторію — автор каналу не є офіційним представником Генштабу, військовим аналітиком чи військовослужбовцем, а отже не має компетентності коментувати військові операції ЗСУ чи ставити їх під сумнів.

3. Монетизація – Ютуб дозволяє користувачам отримувати кошти за перегляд відео, отже дивлячись подібні відео ви допомагаєте автору заробляти. Невідомо, на що він витрачає ці кошти, і чи не йдуть вони на підтримку окупантів.

Фото: світлина ілюстративна, Олексій Рева

Читайте також: Як розганяють зраду про Бахмут у фейсбуці: російська ІПСО працює на повну

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

“Еней”: як в Бахмуті з’явилася єдина книгарня

Семаковська Тетяна 10:00, 8 Червня 2025
Книгарня “Еней” у Бахмуті / фото Бахмут IN.UA

У 2015 році в Бахмуті відкрилася єдина книгарня в місті “Еней”, яка стала справжнім культурним осередком для місцевих мешканців. Тут бахмутяни не просто купували книги — вони знаходили простір для спілкування, нових ідей та живого зв’язку з українською літературою.

Детальніше про те, як саме з’явилася єдина книгарня в Бахмуті — в матеріалі Бахмут IN.UA

Книгарня “Еней”: історія

У 2015 році колишній боєць батальйону “Донбас” Володимир Дериведмідь, після звільнення Бахмута від сепаратистів, вирішив, що боротьба за Україну триває не лише на полі бою. На його думку, окупація відбувалася не лише територіально — важливою була й інформаційно-культурна складова. Саме тому Володимир продовжив свою боротьбу вже на культурному фронті, створивши книгарю в Бахмуті.

Назву для книгарні вигадувати не довелося. Ідея поширення української книги була натхненна одним із його побратимів — Антоном Цедиком з псевдонімом “Еней”. Чоловік був родом із Полтави, захоплювався історією, сповідував рідновір’я. Він загинув під час виходу з Іловайського котла. За словами Володимира, в останній бій добровольцям наказали брати лише зброю, але Антон узяв із собою ще й книжку — бо вважав її не менш потужною зброєю, ніж автомат.

Після відкриття книгарні, яку Володимир присвятив пам’яті Антона “Енея” Цедика, на фасаді з’явилося гасло: “Книги важливіші за танки”.

Особливості книгарні

Стенд з різною україномовною літературою для дітей / фото Бахмут IN.UA

Щоб привернути увагу до книгарні, на фасаді Володимир розмістив українські прапори. Згодом на фасаді з’явилися й портрети загиблих побратимів — як пам’ять про тих, хто не повернувся, і як нагадування, що війна ще не закінчилася.

У книгарні робився акцент на дитячій та історичній літературі — аби привчати дітей до читання українською мовою та спонукати дорослих краще пізнати власну історію. Також у магазині мали попит вишиванки, які охоче купували містяни.

Сервіс надавався виключно державною мовою. Її, на жаль, спочатку сприймали неоднозначно, проте, часом і містяни, і переселенці з тимчасово окупованих територій таки переходили з власником на українську.

Паралельно з реалізацією книг та вишиванок Володимир Дериведмідь влаштовував для дітей читання українських віршів напам’ять, натомість діти отримували подарунки. 

Закриття книгарні

Перший власник Володимир Дериведмідь вимушений був поїхати з міста у 2020 році, хоча закривати книгарню він не хотів. Саме тому він вирішив знайти людину, яка б могла продовжити його справу. Приблизно у той же час розпочався карантин, який сильно позначився на фінансовому становищі, адже виник через низький попит на книги. Вже у листопаді 2021 року єдина книгарня Бахмута зачинилася, а більшість книг з неї передали різним сільським бібліотекам.

Примітка. Матеріал створено з архівних спогадів журналістки Марії Лященко.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

258850190 993441414568005 1502640504527379887 n 5c199

“Еней”: як в Бахмуті з’явилася єдина книгарня

У 2015 році в Бахмуті відкрилася єдина книгарня в місті “Еней”, яка стала справжнім культурним осередком для місцевих мешканців. Тут бахмутяни не просто купували книги […]

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих.