Навчання на заводах та волонтерство: як працюють профліцеї та Донеччини

Семаковська Тетяна 09:47, 4 Жовтня 2022

швачки 67850До вторгнення росії на території Донецької області працювали сотні коледжів, ліцеїв та професійних освітніх курсів, які нині вимушено евакуювалися. Однак значна частина професій передбачає безпосередній контакт зі складним, рідкісним і дорогим обладнанням. Журналісти «Бахмут IN.UA» поспілкувалися з директором Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти Донеччини Едуардом Гончаровим, який розказав як профліцеї та коледжі в евакуації знаходять обладнання та аудиторії для практичних занять. 

 

Чим займається методичний центр профтехосвіти

Навчально-методичні центри професійно-технічної освіти є у кожній області. З початку 2000-х років училища, коледжі та технікуми Донбасу отримують методичний супровід, з них у Бахмуті – Центр професійної технічної освіти та Аграрний професійний ліцей.

«Ми займаємося супроводом: допомагаємо організувати освітній процес у закладах. Простою мовою, вчимо вчителів вчити дітей», – розповів Едуард Гончаров.

Едуард Гончаров і методисти 00a66

Робота колективу Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти Донеччини в режимі офлайн. Фото з архиву центру.

301013313 3217079151941246 3791977284491744273 n 8f44aРобота колективу в режимі онлан. Фото Фейсбук установи.

Перша евакуація з Донецька в Краматорськ

До 2014 року центр базувався у Донецьку, після окупації частини Донеччини переїхав до Краматорська і знаходився там аж до початку квітня цього року. Коли знаходитись в місті стало вкрай небезпечно, евакуюватися у Волинську область. Виїхати методистам допомагали колеги з інших областей, сусідніх міст – так знайшли житло та нове приміщення центру. 

«Ми з родиною поїхали на Волинь, нас запросили колеги. Наші методисти працюють у різних містах. У мене є колеги, які працюють в Анталії (Туреччина) та Словаччині. Решта співробітників знаходиться на території України в різних областях: Київській, Львівській, Дніпропетровській. Усі мають обладнання для дистанційної роботи», – розповів він.

Допомагали виїжджати з Маріуполя

Всю весну та літо методисти консультували керівників різних навчальних закладів. Зокрема, допомагали ухвалити рішення про евакуацію. Коли Маріуполь потрапив в окупацію, ті, кому вдалося вирватися, зверталися до Гончарова по допомогу. Методисти могли запропонувати евакуйованим житло, робочу базу, допомогу в організації робочого процесу. Також методичний центр продовжував консультувати педагогів про те, як краще закінчити навчальний рік у воєнних умовах, як проводити атестацію студентів та випускників, як присвоювати розряди та видавати дипломи.

Відомство виступало посередником між МОН і директорами училищ. Також Гончаров та його колеги допомагали безпосередньо студентам, які опинилися у складній ситуації: від проблем із документами до консультацій з евакуації. Ті, кого окупаційні війська вивезли до росії, радилися з методистами про найбільш сприятливий спосіб евакуації через треті країни. Таким чином студенти з Маріуполя їхали через Туреччину, країни Балтії. Деякі потім поверталися до України, інші хотіли якнайшвидше потрапити у безпечне місце та залишалися в Європі.

Едуард Гончаров dd899

Едуард Гончаров. Фото з архіву героя.

Примітно, що Гончаров далеко не одразу погодився на інтерв’ю та вимагав надати доказ журналістської діяльності нашої редакції. Він пояснив це тим, що останнім часом з побоюванням ставиться до дзвінків з невідомих номерів та повідомлень з нових акаунтів. Методист відкрито демонструє свою думку щодо цієї війни і навіть був змушений припинити спілкування з родичами, які дотримуються протилежних поглядів.

«У мене зараз недовіра до чужих, різні люди із різних джерел намагаються зі мною зв’язатися. Я не відповідаю на підозрілі дзвінки та не питаю, чого вони від мене хотіли. Але надсилають до різних месенджерів різні повідомлення, сумнівні посилання, на які не варто заходити. Поводжуся обережно. Часто додаються до друзів без аватарки. Річ у тім, що я відкрито підтримую Україну, нашу перемогу, не боюся висловлювати свою думку. Мабуть, комусь це заважає», – сказав Едуард.

 

Бахмутський профліцей облаштовується на Рівненщині

Найскладніша частина навчання у дистанційному форматі – практичні заняття. Якщо йдеться про професію кухаря, кондитера чи бармена, проконтролювати правильність нарізки овочів викладач може й віддалено. Ніж та кухонна дошка є у кожній квартирі, а купівля необхідних продуктів – посильна інвестиція. Але навіть у такій професії виникають труднощі. Наприклад, не всі мають кавоварку, турку, розноси. Ще гірша ситуація з робочими спеціальностями.

майстерні з Бахмута в Гощі1 9ee5f

Барну стойку для тренування офіціантів також перевезли на нове місце. Фото Фейсбук центру.

274290156 1161276204640208 8237358074313451954 n 24c3b

Кулінарний майстер-клас з японської кухні, який відбувся для студентів центру 17 лютого 2022 року. В новому обладнанному під потреби кухарів класі. Фото Фейсбук центру.

За словами Гончарова, Бахмутський центр професійно-технічної освіти (колишнє 53-тє училище) переїхав до селища міського типу Гоща, що на Рівненщині. Викладачі цієї установи стали одними з небагатьох, кому вдалося перевезти обладнання для практичних занять з виробничих професій.

Бахмутський коледж проїхав понад тисячу кілометрів, зараз колектив обладнує свої нові майстерні: майстерні барменів, швачок, автослюсарів. Зараз потрібно поставити, зібрати та підключити це обладнання до комп’ютерів. Нині у більшості заходів практичної підготовки не проводиться. Обладнання майстерень відбудеться орієнтовно у жовтні-листопаді.

Усі роботи та спілкування проводяться онлайн, використовуються електронні розклади занять, журнали. Є можливість коригувати розклад, контролювати відвідування уроків, оцінки, є навіть допуск батьків та учнів до оцінок. А самі уроки проводяться на платформах Viber, WhatsApp, Zoom тощо.

відеоурок 17064

Наразі проводиться теоретична підготовка з загальноосвітніх шкільних предметів та спецпредметів. Фото Фейсбук центру.

відеоурок кухар b7682

Відеоурок для кухарів відбувається під наглідом педагогів. Фото Фейсбук центру.

Як працювати, якщо не вивезли навчальне обладнання?

Деякі заклади, які не мали такої можливості, уклали угоди з установами тих областей та міст, де їх прийняли. Наприклад, у Кам’янському, Дніпрі, Києві, Вінницькій та Запорізькій областях заклади надали можливість працювати на їх базах: надали кабінети, майстерні. Це передбачено положенням, затвердженим Кабінетом Міністрів, – «Положення про внутрішню академічну мобільність».

Якщо поблизу місця проживання студента немає навчальних закладів з необхідним обладнанням, педагоги можуть укласти угоду і з місцевим виробництвом. Роботодавці дозволяють учням користуватися верстатами, локомотивами, зварювальними апаратами, тракторами тощо. Це відбувається під наглядом співробітника підприємства чи педагога, у кожному разі – індивідуально.

До того ж, за словами Гончарова, найчастіше практичні заняття тривають лише один-два тижні. Якщо спеціальність передбачає роботу з обладнанням, розглядається ще один варіант: доки триває практика, студенти з батьками переїдуть до міста, куди евакуювався технікум. Відбувається це виключно за згодою всіх сторін. Попередньо методисти хочуть запропонувати такий варіант, оскільки успіх практичних занять частково залежить від налагодженого контакту з викладачем.

майстерні з Бахмута в Гощі3 8ecdc

майстерні з Бахмута в Гощі deb29

Майстерні, які перевезли з Бахмута на Рівненщину при евакуації Бахмутского центру професійно-технічної освіти. Фото центру.

У такому разі студентів поселять на нетривалий термін до місцевого гуртожитку та забезпечать харчуванням. Чи буде така ж послуга для батьків, поки що незрозуміло. Не виключено, що сім’ї доведеться орендувати квартиру на два тижні, всім разом жити у студентському гуртожитку або відправляти дітей у самостійну подорож через половину країни. За словами Гончарова, швидше за все директори кожного коледжу домовлятимуться з сім’ями студентів індивідуально.

«Були й такі батьки, які питали нас і ухвалювали рішення на основі нашого. Людям було байдуже, куди їхати. Орендували квартири, а іноді й заклади надавали нашим учням гуртожитки. Але таких випадків було не надто багато», – ділиться методист.

Виробнича практика та працевлаштування випускників

Кожен студент після закінчення навчання має пройти виробничу практику, яка зазвичай триває від двох до трьох місяців. Особливо це стосується зварювальників, перукарів тощо. Цього року більшість навчальних закладів не мали можливості допомогти учням з тимчасовим чи постійним працевлаштуванням.

«У деяких районах Донецької області – Покровську, Кураховому, Олександрівці, серед тих, хто не евакуювався одразу, студенти могли ходити на практику. Наприклад, учні Білицького професійного ліцею проходили практику на шахті «Покровська». Робота проходила нормально і наприкінці минулого навчального року, і навіть зараз», – продовжив він.

Часто педагоги допомагали дітям влаштуватися працювати з допомогою особистих зв’язків, оскільки у нинішньому становищі додаткове джерело доходу сім’ї може дуже допомогти у виживанні. Деякі студенти пройшли мультимедійний тест та вступили до вищих навчальних закладів. Хтось поїхав за кордон з батьками та влаштовує своє життя там. Точних даних про кількість таких учнів немає й вести моніторинг практично неможливо.

«Загалом колективи у закладах допомагають працевлаштовуватися, і це нормальна практика. До війни у ​​нас близько 80% випускників влаштовувалися в такий спосіб», – резюмував Гончаров.

Волонтерські ініціативи і взаємодопомога

Директор центру розповідає, що в якості допомоги як переміщена особа отримує дві тисячі гривень щомісяця, які держава виплачує переселенцям. Деякі його колеги отримують також допомогу від «Червоного хреста», місцевої влади, ОНН та інших міжнародних організацій. У тому числі можна одержати одяг, продуктові набори, побутові предмети.

Колеги Гончарова не лише користуються, а й самі беруть участь у різних волонтерських ініціативах. Одна з методисток, яка евакуювалася до Дрогобича Львівської області, долучилася до плетіння маскувальних сіток для ЗСУ. Ця діяльність організована всім гуртожитком, тому поділу на учнів та викладачів у такі моменти немає.

«Коли ми жили у Краматорську, ще у березні цього року, до мене зверталися колеги з різних областей України з проханням знайти підрозділи, переказати інформацію чи передати посилки військовим. Передавали від шкарпеток та одягу до приладів нічного бачення. Дуже великий попит був на теплі речі, подушки, ковдри – було досить холодно», – розповів він.

Своєю чергою, директор Бахмутського центру професійно-технічної освіти Ігор Гайовий з колективом на території коледжу в Бахмуті організовував проживання евакуйованим мешканцям Луганщини. Понад тисячу переселенців скористалися цією допомогою. Паралельно допомагали їжею, медикаментами, одягом. 

Матеріал підготовлено в межах програми «Сильні медіа – сильне суспільство», що реалізується ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні». Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору авторів.

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]