Без води в Бахмуті та спустошене Опитне: ситуація за 30 серпня

Семаковська Тетяна 20:26, 30 Серпня 2022

photo 5219925144015847162 x 9c4cbЖурналісти «Бахмут.IN.UA» дізналися про ситуацію на південних околицях нашого міста, вивчивши офіційну позицію Генштабу ЗСУ, українських аналітиків та місцевих мешканців. Окрім лінії фронту, ми дізналися і про те, як виживають цивільні. Про це – у нашому матеріалі.

За даними Генерального штабу ЗСУ, окупанти продовжують активно обстрілювати село Опитне, що на південних околицях Бахмута. Зараз ворог розпочав і розвідувальні дії в районі населеного пункту.

«Продовжуються артилерійські обстріли в районах населених пунктів Опитне, Першотравневе, Авдіївка, Мар’їнка, Новоолександрівка, Водяне та Новомихайлівка. Противник вів наступальні бої у напрямках Мар’їнки та Новомихайлівки, успіху не мав, відійшов. Вів розвідку у напрямку Опитного», – зазначено у повідомленні.

photo 5219925144015847159 y f750bСвоєю чергою військовий кореспондент Андрій Цаплієнко розповів про ситуацію у самому селищі. Посилаючись на власні джерела, він запевнив, що околиці Бахмута все ще перебувають під контролем ЗСУ, як і Піски. Про воєнні дії у цьому населеному пункті ми згадували у попередніх матеріалах.

«Медіа сфокусовані на півдні, але не варто забувати про Донбас. Лінія фронту на Донеччині за добу не змінилася. З Пісків наших рашисти не вибили й Опитне не взяли. Але ситуація, як кажуть лікарі, є критично стабільною. Тобто тяжка і без покращень», – написав журналіст.

За словами Цаплієнка, росія вже доставила до окупованого Донецька «купу» військової техніки. При цьому вранці фіксували масовані обстріли українських позицій по лінії фронту від Мар’їнки до Авдіївки, а також біля траси М04 (на ділянці від Пісків до Карлівки). За останню добу противник близько десяти разів атакував ЗСУ за допомогою авіації.

photo 5219925144015847241 x 23ed8

Фото: Андрій Цаплієнко

«Про що це може говорити. На тлі невдач на півдні російське командування, можливо, хоче локальної, навіть символічної перемоги. Тому нагнало техніку на цей напрямок і може спробувати прорвати нашу оборону десь у районі траси М04 чи поряд. Але хороша новина у тому, що наші військові навчилися читати та переписувати російські сценарії», – резюмував він.

Щодо умов виживання цивільних ми поцікавились у комунальному підприємстві «Бахмут-Вода». Так, 29 серпня підприємство анонсувало чергове відключення комунікацій. Цього разу збої торкнулися й Опитного.

«Були пошкоджені мережі електропостачання, які живлять Артемівську станцію фільтрування. Тому зупинено централізоване водопостачання. Відсутність води відноситься переважно до Східної частини міста, частково до Центральних районів, смт. Червона Гора, селища Ступки, Ягідне та Хромове 3 (в районі м’ясокомбінату)», – розповіли комунальники.

photo 5219925144015847161 x 80730

Крім того, ремонтникам не вдалося відновити системи електропостачання на Красносільському, Кліщіївському водозаборах та на Західному резервуарі. Цим пояснюють відсутність води у Бахмуті, Опитному, Кліщіївці, Андріївці та Іванграді. Коли вдасться усунути аварію, невідомо.

Також ми запитали про ситуацію в селищі на околиці Бахмута Олену Костюченкову – колишню заступницю голови Опитненської сільради, а зараз спеціаліста Опитненського старостинського округу у Бахмутській міській раді.

photo 5219925144015847157 x 73dfb

Олена Костюченкова. Фото: Інтернет-приймальня Бахмутської міської ради

«Ситуація складна, як і на всій лінії фронту. Електропостачання та водопостачання, на жаль, зараз відсутнє. Вже зачинився останній магазин. Інформацію про кількість місцевих жителів, що залишилися, я не можу вам розкривати з міркувань безпеки», – поділилася вона.

За словами Костюченкової, селище зараз спорожніло. Люди виживають виключно завдяки взаємодопомозі та підтримці з гуманітарними поставками. Однак, незважаючи на умови, багато хто досі відмовляється евакуюватися.

«Можу сказати, що у рамках підготовки до можливої ​​окупації деякі люди евакуюються, інші залишаються. І на лінії фронту виживають, допомагають один одному, волонтери надають різну допомогу. Раніше підвозили продукти й добровольці, але зараз це надто небезпечно. Наразі забезпечує лише виконавчий комітет Бахмутської міської ради. Сподіваємось на краще», – додала Костюченкова.

photo 5219925144015847224 w d0b05

Зруйнований Дитсадок в Опитному. Фото з соцмереж

Головне фото: Генштаб ЗСУ

“Еней”: як в Бахмуті з’явилася єдина книгарня

Семаковська Тетяна 10:00, 8 Червня 2025
Книгарня “Еней” у Бахмуті / фото Бахмут IN.UA

У 2015 році в Бахмуті відкрилася єдина книгарня в місті “Еней”, яка стала справжнім культурним осередком для місцевих мешканців. Тут бахмутяни не просто купували книги — вони знаходили простір для спілкування, нових ідей та живого зв’язку з українською літературою.

Детальніше про те, як саме з’явилася єдина книгарня в Бахмуті — в матеріалі Бахмут IN.UA

Книгарня “Еней”: історія

У 2015 році колишній боєць батальйону “Донбас” Володимир Дериведмідь, після звільнення Бахмута від сепаратистів, вирішив, що боротьба за Україну триває не лише на полі бою. На його думку, окупація відбувалася не лише територіально — важливою була й інформаційно-культурна складова. Саме тому Володимир продовжив свою боротьбу вже на культурному фронті, створивши книгарю в Бахмуті.

Назву для книгарні вигадувати не довелося. Ідея поширення української книги була натхненна одним із його побратимів — Антоном Цедиком з псевдонімом “Еней”. Чоловік був родом із Полтави, захоплювався історією, сповідував рідновір’я. Він загинув під час виходу з Іловайського котла. За словами Володимира, в останній бій добровольцям наказали брати лише зброю, але Антон узяв із собою ще й книжку — бо вважав її не менш потужною зброєю, ніж автомат.

Після відкриття книгарні, яку Володимир присвятив пам’яті Антона “Енея” Цедика, на фасаді з’явилося гасло: “Книги важливіші за танки”.

Особливості книгарні

Стенд з різною україномовною літературою для дітей / фото Бахмут IN.UA

Щоб привернути увагу до книгарні, на фасаді Володимир розмістив українські прапори. Згодом на фасаді з’явилися й портрети загиблих побратимів — як пам’ять про тих, хто не повернувся, і як нагадування, що війна ще не закінчилася.

У книгарні робився акцент на дитячій та історичній літературі — аби привчати дітей до читання українською мовою та спонукати дорослих краще пізнати власну історію. Також у магазині мали попит вишиванки, які охоче купували містяни.

Сервіс надавався виключно державною мовою. Її, на жаль, спочатку сприймали неоднозначно, проте, часом і містяни, і переселенці з тимчасово окупованих територій таки переходили з власником на українську.

Паралельно з реалізацією книг та вишиванок Володимир Дериведмідь влаштовував для дітей читання українських віршів напам’ять, натомість діти отримували подарунки. 

Закриття книгарні

Перший власник Володимир Дериведмідь вимушений був поїхати з міста у 2020 році, хоча закривати книгарню він не хотів. Саме тому він вирішив знайти людину, яка б могла продовжити його справу. Приблизно у той же час розпочався карантин, який сильно позначився на фінансовому становищі, адже виник через низький попит на книги. Вже у листопаді 2021 року єдина книгарня Бахмута зачинилася, а більшість книг з неї передали різним сільським бібліотекам.

Примітка. Матеріал створено з архівних спогадів журналістки Марії Лященко.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

258850190 993441414568005 1502640504527379887 n 5c199

“Еней”: як в Бахмуті з’явилася єдина книгарня

У 2015 році в Бахмуті відкрилася єдина книгарня в місті “Еней”, яка стала справжнім культурним осередком для місцевих мешканців. Тут бахмутяни не просто купували книги […]

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих.