Призов та мобілізація: що варто очікувати жінкам після 1 жовтня

Семаковська Тетяна 14:43, 5 Серпня 2022

296889048 1009810869688963 3294542827000294351 n 37066На сьогодні загальна кількість жінок-військовослужбовців у ЗСУ становить 32 569 осіб, згідно з даними Кадрового центру Збройних Сил України. Всі вони пішли на це добровільно або ж обрали професію військової за контрактом. Що зміниться після 1 жовтня та чи можливий призов жінок до армії.

17 грудня набув чинності наказ Міноборони, яким затвердили перелік професій, представниць яких будуть брати на облік військовозобов’язаних. Військові додали, що з 2023 року за невиконання цієї норми можуть штрафувати.

Що відомо про призов жінок на сьогодні? 

Через два місяці у дію вступає нова система взяття на військовий облік жінок в Україні. Жінок-представниць певного переліку професій віком від 18 до 60 років будуть брати на облік військовозобов’язаних. Важливо розуміти, що між поняттям обліку та призову не варто ставити знак “дорівнює”.

До вступу нового закону в силу з початком мобілізації до військоматів запрошували жінок медичних професій. Так до лав захисників і захисниць потрапила Аліна Мироненко, студетка медичного інституту. ЇЇ запросили, але залишили рішення за нею.

«Війна почалася, коли мені було 14. За цей час я закінчила школу, училище, вступила до університету. Моїх знань на сьогодні достатньо, щоб я могла допомогти. В мені вогнем горить почуття несправедливості, мою Україну ґвалтують! Я можу наблизити годину перемоги. Деякі “доброзичливці” писали мені в особисті повідомлення, що я маленька і самостійно не могла ухвалити таке рішення. У мене довго зріло бажання. І коли мені зателефонували з військкомату, я прийняла це як поштовх до ухвалення рішення. Мені 22, я знаю, як надати першу долікарську допомогу в умовах бойових дій. Я потрібна тут і зараз. Рішення свідоме. Я не маю бажання загинути. У мене є бажання та можливість допомогти іншим. І ці “доброзичливці” відразу пішли в бан. Війна показує, хто тебе оточує», – писала нам для проєкту #ПеремогаУкраїни Аліна.

Через чотири місяці військової служби Аліна Мироненко написала:

«Мої справи – як на війні) Товариші гинуть. Мене вже теж встигли відправити на той світ, значить довго житиму!»

275689961 252017227143881 8419237709562054734 n 4ab5c

Аліна Мироненко після мобілізації.

Фото Аліна Мироненко.

Кого можуть призивати? Що каже закон

Аби розібратись, беремо до уваги закон “Про військовий обов’язок та військову службу”. Тут немає чіткого пояснення, кого можуть призивати, а йдеться винятково про військовозобов’язаних осіб. Тобто жінки, які перебувають на обліку, на рівні з чоловіками можуть бути викликані на службу або ж залучені “до виконання робіт із забезпечення держави у воєнний час”. Різниця полягає у переліку спеціальностей: для жінок він значно менший.

Як це роз’яснюють посадовці

Ситуацію із можливою примусовою мобілізацією жінок прокоментувала на початку липня заступниця міністра оборони Ганна Маляр. Вона пояснила, що у цьому поки немає потреби. На той час, згідно з указом президента, вже була передбачена планова кількість людей, яких необхідно мобілізувати. Вона також пояснила, що жодних додаткових обмежень для перетину кордону щодо жінок не планується.

З 24 лютого було мобілізовано близько 1000 жінок. Про це заявила заступниця Міністра оборони Ганна Маляр в етері телемарафону. Всі ці жінки добровільно прийшли і заявили про бажання мобілізуватися.

В РНБО роз‘яснили, що мобілізація жінок наразі є добровільною та виключно за місцем проживання. А після 1 жовтня можуть мобілізувати лише за найдефіцитнішими військовими спеціальностями. Також там підтвердили заяву Муляр про залучення жінок до виконання робіт із забезпечення оборони держави.

У Центрі протидії дезінформації зазначили, що жінки з неповнолітніми дітьми до 18 років не підлягають призову на військову службу через мобілізацію.

Вимоги до жінок, які стають на військовий облік

  • Військовозобов’язані жінки повинні перебувати на військовому обліку за місцем проживання, а за кордоном — за місцем консульського обліку у дипломатичних установах України;
  • з’являтись у військкомати у зазначені терміни;
  • не змінювати місце проживання без дозволу військового комісара, керівників СБУ або Служби зовнішньої розвідки після оголошення мобілізації та у воєнний час;
  • проходити медичне обстеження та лікування;
  • готуватись до військової служби, проходити її, виконувати військовий обов’язок у запасі;
  • вчасно повідомляти органам про зміну сімейного стану, стану здоров’я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади та про втрату військово-облікового документа.

Фото на головній Генеральний штаб ЗСУ.

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]