Чи виникають в українського уряду проблеми із фінансуванням соціальних виплат? Як працює система Пенсійного фонду, якщо одержати виплати потрібно під обстрілами чи на окупованій території? Куди звертатись за допомогою, якщо портал Пенсійного фонду не працює? На ці та інші питання журналістам «Бахмут.IN.UA» відповіла начальниця відділу організаційно-інформаційної роботи Донецького відділення Пенсійного фонду України Дар’я Христенко.
«Пенсії пенсійним фондом виплачуються всім без винятку. Жодної дискримінації немає. Це стосується як окупованих територій, так і районів, де зараз йдуть активні бойові дії. Але отримати їх на окупованих територіях не так просто. Якщо спосіб отримання пенсії – поштове відділення, то, звісно, Укрпошта не працює в захоплених районах», – розповіла Христенко.
За її словами, оскільки доступу української влади на тимчасово окуповану територію немає, закінчуються й повноваження. Це очевидно. Проте тим пенсіонерам, які з якихось причин не захотіли евакуюватися до безпечніших регіонів, продовжують нараховувати виплати. Інше питання, що зняти ці кошти в російських банкоматах неможливо. Те саме і з отриманням через «Укрпошту»: працюючих відділень в окупованих регіонах просто не залишається.
Щоб отримати пенсію, доведеться щомісяця їхати до найближчого населеного пункту, де є працююче поштове відділення, та реєструватись там. Або ж дістатися найближчого відкритого українського банку.
«По області наразі з’являється все більше послуг із підвезення людей до населених пунктів, де є пошта чи банківське відділення. У Бахмутському районі, наскільки мені відомо, такі пропозиції зараз є лише від приватних осіб за окрему плату. В Ощадбанку гроші можна отримати навіть без відкриття рахунку – потрібно надати лише паспорт та ідентифікаційний код», – додала вона.
За словами Христенко, оформити отримання пенсії можна на банківську картку навіть, перебуваючи закордоном – така функція з’явилася нещодавно.
На цей час у Бахмуті працює три відділення Укрпошти, в яких можна отримати пенсію; у Костянтинівці – 8; у Сіверську – 2; у Часів Ярі – 2; у Торецьку – 2; у Краматорську – 10; у Слов’янську – 4; у Дружківці – 3. Детальніше з номерами відділень та працюючими офісами компанії у невеликих населених пунктах можна ознайомитись тут.
Крім того, зараз у Бахмуті працює «Прозорий соціальний офіс», який виконує одразу кілька завдань щодо допомоги населенню. Зокрема, фахівці відділу ведуть обслуговування громадян з питань соціальної допомоги, дають інструкції щодо отримання пенсії в умовах війни та багато іншого. Отримати всю необхідну інформацію можна за телефонами гарячої лінії: 0951479008; 095 3283056; 066 0677604. Графік роботи: з понеділка по п’ятницю з 09:00 до 12:00.
Серед питань, якими офіс займається вже зараз: прийом документів на оформлення допомоги для поховання; прийом заяв на зміну способу виплати пенсії (вибір між поштою чи банком); видача довідок ОК-5 (сформовані індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб); видача пенсійних посвідчень; допомога на порталі Пенсійного фонду з питань подання заяв на призначення чи перерахунок пенсії.
Якщо ж можливості проконсультуватися з фахівцем особисто немає, в Пенсійному фонді розробили окремий FAQ – перелік відповідей на питання, що найчастіше задаються. Отримати або подати необхідні документи можна і самостійно, проте часто пенсіонерам буває складно зорієнтуватися в інформаційному просторі.
На найпоширеніші питання донеччан з початку повномасштабного вторгнення співробітники Пенсійного фонду України вже відповіли. Серед них «Як авторизуватися на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України», «Як завантажити сканкопії трудової книги для оцифрування», «Що робити у разі закінчення терміну дії банківської картки» та інше. Знайти відповіді можна за посиланням.
Серед тих тем, що хвилюють наших читачів опинилась й два питання, на які в Пенсійному фонді вже дали відповідь. Зокрема, як відбувається виплата пенсії на території Донецької області у різних випадках. Пройшовши за посиланням, можна побачити, що виплати нараховуються в тому ж режимі, що й раніше, окрім окупованих регіонів та тих населених пунктів, біля яких йдуть активні бойові дії – там отримати виплати можна виключно на банківську картку.
Крім того, одне із важливих питань – як оформити отримання пенсії на банківську картку, якщо до цього пенсіонер забирав виплати особисто у відділенні Укрпошти. Для цього є два шляхи: – обрати спосіб отримання виплат через Ощадбанк без відкриття банківського рахунку; або ж переказ коштів «Укрпоштою» на поштове відділення за новим місцем перебування.
Головне фото: Євген Ткачов