Бурхливі обговорення, таємний герой та мітки для окупантів: як Бахмут розфарбовували у жовто-синій

Семаковська Тетяна 10:37, 22 Липня 2022

photo 5390809682131663574 y 38899Група активних мешканців Бахмута за ініціативи місцевої влади вирішила втілити багатоцільовий, але бюджетний проєкт: прикрасити місто кольорами українського прапора, урізноманітнивши малюнки різними національними мотивами. Голова громадської організації «Бахмут український» Віктор Зіпір розповів редакції «Бахмут.IN.UA», як з’явилася ідея, з якими складнощами зіткнулися організатори, і на якому етапі проєкт перебуває зараз. Спойлер: приєднатися досі може будь-хто.

За словами Зіпіра, ця ініціатива народилася після відповідної пропозиції першого заступника мера міста Максима Суткового. Свій внесок також зробили представники апарату Цивільно-військового співробітництва, ЗСУ та військова адміністрація Бахмута.

Від імені Суткового до волонтерів звернулися представники Civil-military cooperation (CIMIC) – Цивільно-військового співробітництва, та попросили організувати акцію на підтримку українських воїнів, а також висловити таким чином позицію мешканців Бахмута щодо подальшої долі міста. Було вирішено зібрати волонтерів та прикрасити Бахмут жовто-синіми кольорами. Зокрема, спільними силами створити щонайменше один стріт-арт патріотичного характеру. Примітно, що спочатку представники CIMIC відмовилися розміщувати свій номер телефону в публікації, яка мала залучити до заходу якнайбільше активних жителів міста.

Щодо місця проведення акції, організатори також ще не зійшлися в єдиній думці. Віктор Зіпір наполягає на тому, що стінопис повинен розташовуватися в одному з найбільш відвідуваних городянами місць. В якості підтримки починання представник міської ради від імені міської адміністрації зазначив, що може надати чотири балончики фарби різних кольорів.

photo 5391180333514341865 w 93651

Фото: Віктор Зіпір

За словами Зіпіра, однією з головних цілей усієї акції є підтримка захисників України, які ось уже п’ять місяців стоять на варті нашої безпеки та свободи. Ще один примітний момент полягає в тому, що спікери CIMIC попросили у волонтера надати контактні дані всіх активістів, які погодяться приєднатися до заходу.

Пізніше Віктор Зіпір зазначив, що сторони за підсумком дійшли консенсусу щодо доцільності вказання номерів волонтерів, а також домовились про фінансування заходу. Зокрема, щодо купівлі фарби.

«Я з ними вже поспілкувався, вони запевнили, що не збирають базу волонтерів, просто хотіли зберегти номери активних городян для подальшої співпраці у таких проєктах. Я так гадаю, що їм можна довіряти. Та й вони не заперечували, що це прохання на початку виглядало дивно».

За словами Зіпіра, робота вже вирує: волонтери малюють трафарети, зараз вирішується питання з фарбою. Така скромна пропозиція у чотири балончики фарби, звичайно, викликала питання. Не виключено, що на для втілення ініціативи просто не надали достатнього фінансування. Проте активні городяни знайдуть спосіб подолати і цю перешкоду.

«Якщо ми побачимо відгук населення і місцева влада піде назустріч у тому, щоб це був не один паркан якийсь, а справді прикрасити місто патріотичними зображеннями, якщо це справді буде правильно організовано, то вже ми підключимося та назбираємо на ці балончики».

photo 5391180333514341866 w 58c06

Фото чужої роботи зі сторінки волонтера у Facebook

Зіпір розповів, що відразу після публікації оголошення він не розраховував, що хтось взагалі зверне увагу на захід. Активність у коментарях була мінімальною. Згодом відгукнувся один житель Бахмута. Після того як заклик потрапив до місцевих чатів у Viber, тема розбурхала бахмутян. Щоправда, не в тому сенсі, в якому хотілося б – мешканці почали активно сперечатися про доцільність такого заходу у воєнний час.

Наступного дня у місті з’явилися «таємні герої» – невідомі нанесли на безлічі будівель, МАФів та огорож проукраїнські висловлювання, герб тощо. Зображення явно нанесені за допомогою трафарету та розпилювача для фарби. У Цивільно-військовому співробітництві та міській адміністрації припустили, що ініціатором мистецтва може бути Зіпір чи хтось із його активістів, але це не так. Цей загадковий інцидент Зіпір пояснює для себе так:

«Вони, напевно, не тільки до нас звернулися. Може, вони знайшли ще охочих прикрасити місто, але не про все домовилися. А може це й самі військові чи з власної ініціативи місцевих мешканців, просто так збіглося. Я їм на той момент не надав навіть людину, яка погодилася б допомогти. І мені почали писати (ред. – інші організатори та місцеві жителі), мовляв, «Хто дав дозвіл?», «А хто потім зафарбовуватиме?».

За словами Зіпіра, люди сприймають малюнки як позначки проукраїнськи налаштованих громадян перед можливою окупацією. За аналогією з тим, як зіркою позначали будинки радянських партизанів за часів Другої світової війни.

«Може, якраз для нашого суспільства, для тих, хто залишився, і не вистачає такого заклику: «А давайте зберемо справжніх українців». Хто потім коктейлі молотова готуватиме, якщо буде потрібно? (сміється)».

Яна синицаjpg 2da3b

Фото: Яна Синиця у Facebook

Реалізацію планів розпочнуть одразу після того, як остаточно визначаться з місцем та концепцією арту. Також для початку необхідно зібрати певну кількість учасників, тому що активно висловлювати свою любов до України у прифронтовому місті погодяться не всі. З цієї причини локація створення стінопису до завершення процесу буде відома лише волонтерам.

Активісти сподіваються, що співгромадяни в інших містах продовжать цей імпровізований флешмоб. Таким чином можна не тільки підтримати наших бійців і висловити свою активну життєву позицію, але також згуртувати наш народ у цей нелегкий час. Адже, якщо люди в Бахмуті, попри щоденні обстріли, не бояться заявити про себе світові – цьому варто повчитися й іншим містам.

Головне фото: realnilubny

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]