«Можемо не повернутися». Як волонтери вивозять під обстрілами, заселяють та дбають про переселенців з інвалідністю

Семаковська Тетяна 12:40, 11 Липня 2022

1 b8cecЗ початку повномасштабної війни з росією змінилося життя абсолютно кожного українця. Багатьох накрила закономірна паніка: частина поїхала якомога ближче до західних кордонів нашої країни, інші перебралися до підвалів та бомбосховищ. Однак людям, які не можуть повною мірою потурбуватися про себе, такі різкі зміни далися ще складніше. Труднощі з евакуацією маломобільних людей, їх потреба у допомозі під час спуску до підвалу, особливі умови життя та транспортування, включаючи доступні входи, туалети та спеціальний транспорт. Ось, з чим зіткнулися сотні волонтерів з бажанням допомогти.

Редакція «Бахмут IN.UA» поцікавилася в активістів нашого міста, з якими основними проблемами вони стикаються під час надання допомоги людям з інвалідністю, як їм вдалося організувати процес евакуації, та яким чином бахмутян з особливими потребами розміщують на новому місці. На запит відповів волонтер Руслан Куркай з благодійної організації «Руки милості», котра співпрацює зі Спілкою Церков України.

290424168 603103117794421 7884431475576729622 n ab1c4

Руслан Куркай під час евакуації.

«До нас зверталися і жінки, інваліди та діти. Були й сидячі та лежачі, і ми їх вивозили. Держава нам зовсім не допомагала, вивозили спочатку на власному транспорті. Потім Бог благословив і брати з Європи допомогли, змогли купити автобус Mercedes Sprinter. Вони робили величезний акцент на тому, щоб ця машина служила людям. Потім ще й ще, і ми вже мали два-три автобуси. Приблизно двічі на тиждень моталися туди-сюди. Туди везли гуманітарку назад – під зав’язку людей», – розповів він.

Всього з початку повномасштабного вторгнення Руслан перевіз близько півтори тисячі мешканців Бахмута та прилеглих населених пунктів. Зокрема, з Попасної та Сіверська. З них близько сотні – люди з інвалідністю. 

Оскільки у кожного з особливих пасажирів є сім’я чи опікун, весь процес потрібно планувати завчасно.

«Зарплату ми за це не отримуємо, всі гроші на перевезення, їжу, бензин, розміщення тощо – це все пожертвування парафіян і наших європейських партнерів. Ми в це не вникаємо, наша справа, волонтерів, завантажити пакети з гуманітаркою, людей та привезти. Знайти куди. До цього в нас був узагалі автобус, який дзвенів і кректав. Божою милістю доїжджали аж до Чернівців і назад», – розповідає він.

290716756 826499218376505 8606096116305388004 n f2fd1

290498993 1022168121751064 4350700291414271148 n c21d8

Вже потім, коли стало зрозуміло, що «бліцкриг» росії не вдався, представники церкви почали вивозити також чоловіків, молодь та невеликі групи охочих із селищ Бахмутського району і не тільки. Однак у лютому-березні брали лише жінок та дітей. За словами волонтера, попит на перевезення був просто космічний: ще до покупки автобуса в невеликий автомобіль для перевезень вантажу вдавалося посадити до 22 осіб, заздалегідь застеливши підлогу матрацами.

«Це, звичайно, за законами дорожньо-транспортного руху ми порушуємо, але ми розуміли, що ну не можемо ми по-іншому вчинити. Коли люди зверталися, ми розуміли, що рахунок іде на хвилини. Забитою дорогою вивозили людей усіх поспіль. Там у цей час усі напевно були. Дуже багато було бажаючих, особливо ми завжди акцентували на дітей, матусь та інвалідів. Потім уже почали брати чоловіків, і кожен боявся, питав: «А можна?»; «А нас не висадять на блокпосту?»; «А нас не заберуть служити на фронт?». Жодного не забрали, жодного не затримали. Ми вивозили навіть без документів і хлопці на блокпостах завжди з розумінням ставилися до цього», – зізнався активіст.

Щоби розмістити евакуйованих, колеги волонтера ведуть постійні переговори з представниками інших церков, усіляких громадських організацій, господарями приміщень. Поки що знайти місце вдавалося кожному. Частково в цьому допоміг і той факт, що близько половини пасажирів уже знають, куди їдуть: хтось до родичів, хтось до друзів, а хтось і зовсім має намір перетнути кордон, та рухатись далі на Захід.

«Через Олександрію постійно їздили, людям завжди пояснювали, що дорога далека. Було багато запитань: «А ми доїдемо?»; «А де ми будемо жити?»; «А що нам робити далі?». Спочатку вивозили всіх до Чернівецької області, розміщували у церкві наших братів, які першими відчинили двері. Потім, коли в них закінчилися можливості, ми почали шукати інші місця, куди всіх прилаштувати, нам допомогли п’ятдесятники (ред. – євангелісти). І до цього дня вони допомагають нам знаходити новий дім для переселенців. Якщо це інваліди, потрібно ще придумати, куди їх поселити, щоб про них подбали. Годуємо їх двічі на день, перев’язки, помити бабусю без ноги. Таке неодноразово було: вимивали, міняли підгузки», – додав Руслан.

Він розповів, що з зими процес допомоги жителям Східних областей України систематизувався: визначилися учасники різних напрямків, відповідальні за постачання продуктів з інших регіонів та з-за кордону, постачання одягу, перевезення людей Україною та іншими країнами, допомогу людям з інвалідністю на місцях.

«Ще ми маємо знайомих, які спеціально придбали пару «швидких», щоб вивозити конкретно людей з інвалідністю. Там місткість уже не така, як у нас, звісно. Сьогодні він поїхав до Дружківківки спеціально за однією бабусею», – ділиться волонтер.

287048422 3195534964047522 6817174785457281757 n 3aa0a

290698470 367562178855016 6177440488463218992 n ca5d6

Крім Руслана, ці чотири місяці евакуацією займалися також практично всі його знайомі, які мають транспорт чи права. Усі парафіяни їх церкви, віруючі з інших церков у регіоні та інших областях. За його словами, підрахувати навіть приблизну кількість евакуйованих всією братією просто неможливо.

«Дехто під час перевезень потрапляв під обстріл, ризикував своїм життям. Але все одно знаходиться ті, хто взагалі не хоче евакуюватися. Це окрема історія. Бувало таке, що ми їздили, у нас була якась кількість вільних місць та час дозволяв. Просто заїжджали у Сіверську на подвір’я будинку, де люди купкувались по підвалах. Підбігають до машини та питають: «Ви привезли гуманітарку?». Я говорю: «Ні, я приїхав за вами. Сідайте, поїхали. Він запитує: «А скільки коштує?». Я говорю, безкоштовно. Не захотіли. Це цілий світ, у який ми поринули за ці чотири місяці й, дякувати Богу, зробили дуже багато роботи. Сьогодні ми теж мали виїжджати до Бахмута, але не виїхали. Нас попередили, що можуть звідти просто не випустити, якщо ми зараз поїдемо», – з досадою визнає Руслан.

Успіх подальших перевезень залежить від того, яка ситуація буде на фронті, адже щодня лінія розмежування наближається до Бахмута. Через це все більше водіїв відмовляються продовжувати евакуацію, і шансів потрапити на безпечну територію у людей, які не наважилися зробити цього раніше, дедалі менше.

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]