Бахмут відзначив восьму річницю звільнення від російської окупації. Нажаль, цього року свято проходить у схожих з 2014 роком умовах: постійні обстріли, значні шанси знову опинитись ізольованими від решти України. Редакція «Бахмут IN.UA» дослідила, що про цей день кажуть представники місцевої влади та волонтери, та згадала, що призвело до такої пам’ятної дати.
«Бахмут (на той час – Артемівськ) був стратегічно важливим пунктом через наявність там складу центру забезпечення бронетанковим озброєнням і технікою, а також бази зберігання стрілецької зброї неподалік у селі Парасковіївка. Російські військові не змогли захопити склади зі зброєю. Починаючи з 24 квітня, терористи 5 разів атакували склади, застосовуючи танки та міномети. Усі спроби заволодіти військовим майном були відбиті українськими військовими», – вказано у повідомленні Донецької обласної державної адміністрації.
За даними держадміністрації, 4 липня 2014 року бійці батальйону МВС «Артемівськ» та 95-ї окремої аеромобільної бригади прибули на штурм штабу російських окупантів, які розташувались у будівлі міської Прокуратури Бахмута.
Після успішного захоплення Прокуратури ЗСУ, російські війська почали відходити від міста у бік Попасної. А за два дні, 6 липня 2014 року, бійці батальйону спеціального призначення увійшли в місто та підняли Державний Прапор України.
Бахмутська міська рада у Facebook
«13 лютого 2015 року російська армія обстріляла мікрорайон «Східний» у місті Бахмуті. З початком повномасштабного вторгнення росії на територію України армія рф здійснює постійні ракетні обстріли міста Бахмут. Лінія бойових зіткнень щодня стає ближче до міста. Місто згуртоване й готове надати відсіч російському агресору”, – наполягають у пресслужбі відомства.
Павло Жебрівський у Facebook
Про подію висловився і колишній голова Донецької обласної військово-цивільної адміністрації та екс-нардеп Павло Жебрівський. За його словами, гора Карачун, що розташована між Слов’янськом та Краматорськом, символізує боротьбу українського народу за свободу.
«Саме ця гора була осередком утримання позицій української армії упродовж періоду окупації територій. Відтоді щороку 5 липня жителі визволених міст, а з ними й вся Україна, відзначають день, коли українські воїни врятували Слов’янськ і Краматорськ від варварського «руского міра»» – розповів він.
Окупанти багато разів намагались захопити розташовану на горі телевізійну вишку, яка передає сигнал на північ Донеччини. Таким чином росіяни планували зупинити трансляцію українського телебачення і радіомовлення. Проте воїни ЗСУ на чолі з генералом Сергієм Кульчицьким захистили гору Карачун, поклавши заради цього життя екіпажів кількох гелікоптерів. У липні 2014 року, окрім Бахмута, Слов’янська та Краматорська, українські військові визволили від також Костянтинівку та Дружківку.
Своєю чергою, мер Бахмута Олексій Рева розповів про наслідки панування окупантів у Бахмуті 2014 року. Політик привів аналогію тих подій з сучасною ситуацією у регіоні, та пригадав, якою була реакція містян.
«За 2,5 місяці свого «хазяйнування» озброєні бойовики залишили після себе понівечені підприємства, магазини, приватні житлові будинки. Але залякати та примусити бахмутчан стати прихильниками «руського миру» їм так і не вдалося. Мужні українські воїни, активні та патріотично налаштовані громадяни зробили все, щоб окупанти залишили місто. На жаль, у той час, коли ми разом розбудовували громаду та мріяли про мирне життя, ворог не полишав свої підступні плани щодо захоплення нашої рідної землі», – наполіг Рева.
Як у Бахмуті в 2017 році відзначали річницю звільненя дивіться на відео з архіву БахмутIN.UA.
Мер додав, що наразі довкола Бахмута знову точаться потужні бої, руйнуючи «все, що ми так старанно відбудовували для себе та майбутніх поколінь». Своїми спогадами про події восьмирічної давнини з редакцією «Бахмут IN.UA» поділився й голова громадської організації «Бахмут український», волонтер, підприємець Віктор Зіпір.
За словами волонтера, під час окупації з будівлі міської ради у терміновому порядку вивозили бланки протоколів та списки виборців.
«Це було на очах усього виконкому. Більш того, здається, було створено умови, щоб можна було вивезти всі бланки протоколів та списки виборців. У той момент, коли озброєні люди грабували будівлю виконкома, представники влади стояли осторонь, курили та спостерігали за цим», – додав
Йдеться про події 12 квітня 2014 року, коли самопроголошена влада «ДНР» все ж таки захопила Бахмут. Вибори на решті території України відбулися 25 травня, а вже 6 липня у місто зайшли українські добровольчі батальони “Артемівськ”, “Донбас” і батальон “Закарпаття”.