Чи можливо врятувати врожай зернових на Донеччині?

Семаковська Тетяна 18:14, 7 Липня 2022

290703654 742383113631301 5513306094325708858 n 4de42Фермери Бахмутського району, які збирають врожай під обстрілами, стикнулися з низкою проблем і кажуть, що відчувають себе покинутими й не потрібними державі. Ми розбирались, яка допомога потрібна і що вже роблять у військових адміністраціях. Зібрали корисні контакти та групи для аграріїв Донеччини. 

Один з фермерів Бахмутського району, який попросив не розкривати його ім’я, стикнувся з проблемами збору, транспортування та продажу врожаю зернових. Зараз аграрій намагається знайти підтримки у влади, але виявилось, що проблема носить масовий характер. 

«Відсутність грошей, палива, вартість пшениці нижча за собівартість. Перевізники до нас не їдуть, а якщо їдуть, то ціни втричі завищені від економічно обґрунтованих. Держава кидає фермерів біля лінії бойових дій на самовиживання. Хоч би зерно купили по 5-6 гривень із місця», – поділився фермер.

Аграрій розповів, що одна з головних проблем – відсутність дизельного палива. АЗС завищують ціни, окремих поставок на потреби фермерів немає як таких. Це призвело до того, що на даний момент кількість палива, яке можуть купити постачальники зернових культур, становлять менше половини від необхідного.

2 0b69c

Фото Департамент агропромислового розвитку та земельних відносин Донецької ОДА

Крім того, працювати заважають перекопані поля та жорстка комендантська година. У зв’язку з цим фермер за підтримки колег просить тимчасово розблокувати проїзд техніки на полях там, де це зараз не відіграє стратегічного значення.

Фермери просять пропускати сільськогосподарську техніку через блокпости без затримок, щоби заощадити час на збирання врожаю. не зводити опорні пункти на полях. Не менше турбує небезпека пожежі на полях під час артилерійського вогню. 

Внаслідок російської військово-морської блокади в країні сталася вкрай критична ситуація з експортом, що стало причиною стрімкого падіння цін на сільськогосподарську продукцію. 

«Перевізники, користуючись безвихідною ситуацією фермерів, в три рази підвищили вартість перевезення. Фермери вимушені продавати свою продукцію нижче собівартості. Ми маємо високі ціни на пальне, добрива, запчастини, засоби захисту рослин та перевезення і водночас вкрай низьку ціна на нашу продукцію», – додав він. 

Ще один з місцевих фермерів, Вадим Капля, котрий очолює Селянське фермерське господарство «Династія», розповів, що через війну не можуть вивезти врожай взагалі.

«Поля горять, от сьогодні була пожежа, згоріло 100 гектар пшениці. Про допомогу фермерам від влади нічого не знаю. Кампаній по збору врожаю взагалі не проходить. Нема нікого, окрім охорони техніки та складів. Обстріли, розруха, пожежі. Врожай є, а зібрати не можемо. Ми наче нікому не потрібні. Наче державі це не треба, а треба тільки нам», – розповів Капля у коментарі «Бахмут IN.UA».

291635122 718626886132962 7674370856395161290 n a9774

Вадим Капля у Facebook

Щоб не допустити знищення або захоплення врожаю ворогом, фермери Донеччини просять військові адміністрації допомогти у вивезенні зерна з території Донецької області у безпечніші регіони країни або хоча б організувати державні закупівлі у господарств з прифронтових регіонів. Зробити це треба якомога скоріше – під час збору врожаю або одразу після завершення жнив. 

Чи готові реагувати владні структури ми запитали Департаменту агропромислового розвитку та земельних відносин Донецької ОДА Артем Чаган. У розмові з редакцією «Бахмут IN.UA» Чаган розповів про заходи з забезпечення допомоги аграріям, про нові державні та волонтерські проєкти для фермерів, та дав поради працівникам агропромислових комплексів. 

291891884 739211117388559 5175205972172688659 n 5e072

Артем Чаган у Facebook

«Це проблема по всій Україні, це ж не тільки по Донецькій області. Зараз рекомендація така: зерно краще зберігати. Але в області небезпечно, ми довели до кожного аграрія про елеватори в Дніпропетровскій та Хмельницькій областях», – наполягає Артем Чаган. 

Він наголошує, що держава намагається розподілити зерносховища між місцевими фермерами в регіонах, що не постраждали від окупації, та аграріями Донеччини. Але нинішня ситуація начебто не дозволяє швидко кооперувати між собою всіх фермерів та відповідальних за елеватори. 

«Наступного місяця, дай Бог, розблокують порти, і можна буде працювати далі. Зараз будуються перевалочні пункти для зерна, люди поступово пристосовуються. Тому десь за місяць-два все повинно налагодитись. Звісно, що в нас дорожче коштує логістика через вартість палива, але ми робимо все, що можемо, роз’яснюємо аграріям, домовляємось про збільшення конкуренції серед постачальників палива, щоб зменшилась ціна. Навіть у своїх групах поширюємо, що доставкою розвозять пальне», – запевнив він.

291903399 1729946317344302 509805875263932880 n ec74b

Фото Департамент агропромислового розвитку та земельних відносин Донецької ОДА

Наразі новини про спеціальні пропозиції для фермерів Донеччини передають через місцеві громади. Чаган розповів, що зараз немає можливості сповіщати кожного представника професії особисто. Натомість допомога надається тим, хто звернеться напряму до Департаменту агропромислового розвитку та земельних відносин Донецької обласної державної адміністрації. Всі проєкти, пропозиції та поради публікують у Facebook. Детальніше про це можна дізнатись на офіційному сайті державного органу. Крім того, Артем Чаган залучає кожного фермера до групи «Донбас аграрний» у месенджері Viber. Щоб додатись у чат, достатньо через будь-який канал зв’язку звернутись до представників державного органу: через номери телефонів, вказані на сайті, електронну пошту, написати напряму у Facebook-групу або особисто Артему Чагану. Наразі чат виглядає так:

292378426 608956714001681 16799386235364604 n 7a6fe

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]