Цифрове прибирання і каліфорнійські хробаки-біженці: як трансформувався еко-активізм під час війни

Семаковська Тетяна 14:10, 5 Липня 2022

49586648233 2b1fbcb6fd o 1 1536x1024 f97d7Криниці відновлені еко-активістами зі Слов’янська за два роки до війни, зараз спасають мешканців від зневоднення. Хробаки, що мирно працювали на благо свіжого повітря мають тікати від ворожих бомб. Студентський актив двічі переміщеного вишу продовжує дбати про довкілля, коли у інших опускаються руки. Едуард Пшеничний з Слов’янська та Ірма Берідзе з Сєвєродонецька розповідають про те, як екологічні проекти Донеччини живуть в умовах війни.

Супергерой у брезонтовому плащі

До війни Едуард отримав 50 тисяч гривень від ЮНІСЕФ та уряду Японії на будівництво компостерів і відтоді став супергероєм, який носить замість плаща брезентову накидку. Компостер – це спеціальна яма, куди заселяють особливий вид каліфорнійських хробаків, які вміють безпечно для природи переробляти опале листя і скошену траву на цінні добрива для сільського господарства. 

«Справа не у заробітку грошей на добривах, а в чистому повітрі для наших містян. Восени Слов’янськ димить вогнищами зі спаленим листям. Дихати взагалі неможливо, від диму набрякають очі та ніс», – пояснює Едуард. 

Він разом з командою збудував одинадцять компостних ям, кожна яма по чотири тонни. За рік можна було видобувати 50 тонн органічного добрива у комерційних цілях, але перший сезон активної роботи проекту випав на весну 2022, коли почалось повномасштабне вторгнення.

«Ми розраховували після перших прибутків закупити спеціальне обладнання для того, щоб контролювати якість добрива. Процес дуже складний, але цікавий, бо добриво це не все. З компостера можна викачувати природний газ і продавати. Біопаливо – це дуже прогресивний вид енергії у Європі», – каже еко-активіст.

За рік роботи компостної ділянки, можна отримувати 50 тонн добрива, які коштують 15-20 тисяч гривень за одну тонну. Тобто на рік можна було продати добрива на майже на мільйон гривень.

На фото Андрій Киркач, член команди Едуарда, працює на ділянці.

Фото від Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ).

Війна розкидала команду Слов’янських активістів по різним куточкам України і на плечі Едуарда випала відповідальність вирішувати те, що буде далі. Кілька ворожих снарядів впало біля ділянки з компостерами. Виробництво постраждало і Едуард вирішив переміщати процес до міста Виноградів на Закарпатті.  Вдалося частково евакуювати документацію проекту і декілька ящіків каліфорнійських хробаків, яких погрузили у сплячку.

Наразі Едуард веде перемовини про початок будівництва компостних ям у  місті Виноградів, а хробаки сплять у спеціальних контейнерах і чекають моменту.

Мішки з хробаками, які знаходяться у сплячці.

Фото Едуарда Пшеничного.

«Те, що евакуйовано не так багато – це не проблема. За сезон хробаки розмножуються з десяти ящиків до п’ятидесяти. Головне, щоб люди розуміли те, що через війну повітря сильно забруднюється і необхідно щось з цим робити. Моя мрія у популяризації таких проектів», – каже Едуард.

Відновили криниці питної води, що зараз дарують життя

Команда Едуарда реалізувала проект реконструкції занедбаних криниць питної води, які стали у нагоді після повномастабного вторгнення. 

У мікрорайоні Черевківка було відновлено шість криниць і збудовано одну альтанку з сонячною батареєю на даху. В альтанці встановлена розетка для зарядки телефонів.

Криниця, яку відновила команда Едуарда.

Фото Едуарда Пшеничного.

Через постійні обстріли, у Слов’янську виключають водопостачання. Люди приходять до криниць і набирать воду, в альтанці підзаряджають телефони. Приліт поблизу був, але поки що всі криниці у робочому стані.  

«Ми ніколи не могли подумати, що наш проект стане настільки актуальним. Люди добами сидять без води поки водоканал справляється з наслідками чергових обстрілів, а криниця дозволяє хоч якось забезпечити себе питною водою. Вдячні люди, вже не раз, передавали вітання і слова подяки через знайомих», – зазначає Едуард.

Проект реалізовувався у 2019 році, але став суперактуальним після 24 лютого.

«Задовго до початку проекту ми знали про те, що є криниці завалені сміттям і з’явилася ідея їх відновити. Ми звернулися до водоканалу і запросили інформацію про те, чи тече там зараз вода. Після розчистки носили воду на експертизи, щоб підтвердити придатність до вживання», – каже Едуард.

Едуард з іноземним партнером у мирний час.

Фото Едуарда Пшеничного.

 

 

«Всеукраїнське цифрове прибирання»

Студенти університету імені В. Даля, що знаходився у Сєвєродонецьку,  активно займаються збереженням навколишнього середовища. З початком повномасштабного вторгнення ВНЗ було переміщено до Кам’янця-Подільського. Більшість студентів евакуювались разом з університетом і продовжують захищати довкілля.   

«Наш юрфак відзначив свій ювілей толокою та висадкою дерев у сквері Васильєва, що у Кам’янець-Подільському. Висадили п’ятнадцять сакур, які символізують вже друге зростання коренів нашого універу», – зазначає Ірма Берідзе, голова студентського активу.

Висадка дерев студентами університету імені В.Даля у Кам’янці-Подільському.

Фото Ірми Берідзе.

Студентський актив здійснює реальні заходи захисту довкілля, але і розробляє альтернативні проекти «медіа чистоти».

У перші місяці війни люди добами сиділи у телефоні і у команди народився проект, який отримав назву «Всеукраїнське цифрове прибирання». Задумка студентів полягає у боротьбі з непотрібною інформацією у смартфоні, яка є цифровим брудом, що засмічує середовище людини. Зайві фотографії, непотрібні записи, купа листів на електронній пошті психологічно створюють безлад у свідомості. 

«Еко-активізм під час війни став занепадати, як не зовсім потрібне явище. Прибравши свій телефон, сподіваюся, люди задумаються над тим, що необхідно прибрати своє місто», – посміхаючись каже Ірма. 

Дивлячись на жахи війни ми стали забувати про те, що існує така проблема, як екологія і нам її необхідно вирішувати, бо через війну ситуація тільки погіршується. Завдяки таким альтруїстам, як наші герої ми не забуваємо про нагальну проблему довкілля.

Матеріал підготував Микита Безмен.

Матеріал підготовлено в межах програми «Сильні медіа – сильне суспільство», що реалізується ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні». Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору авторів.

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]