Як у бахмутських школах виховують майбутніх вчених та інженерів?

Семаковська Тетяна 11:25, 2 Грудня 2021

262001520 487148009266529 7660206505657949109 n 011f6Завдяки STEM-освіті теоретичні знання з фізики, математики, інформатики, біології діти реалізують на практиці – відтворюють процеси чи створюють нові предмети. Таким чином перед учнем вже не буде вставати питання, як шкільна програма допоможе у житті і навіщо вивчати всі ці безкінечні параграфи і виконувати лабораторні домашні завдання. STEM-лабораторію вже має 5-та школа і поступово створює УВК №11. Як це працює і які освітні можливості відкриваються учням – читайте у матеріалі.

У ЗОШ №5 STEM-лабораторію отримали у рамках освітньої субвенції Міністерства освіти України, на яку подавалися ще два роки тому.

Школа профільна: допрофільні групи формуються у 8-му та 9-му класі. У 10-11 класах відбувається навчання за трьома профілями: фізико-математичний, біолого-хімічний, та інформаційно-технологічний профілі.

Набори, що отримали в рамках програми, призначені для дітей з 3 по 11 класи та надають безмежні можливості у сфері STEM-освіти.

Хоч лабораторію ще й не відкрили, на уроках інформатики вже використовують робото набори: програмують, конструюють та моделюють за їх допомогою. На уроках фізики активно використовують інтерактивну дошку, її також отримали в рамках програми.

Що таке STEM освіта?

STEM (Science Technology Engine Math) –  це вид інтегрованої освіти й полягає у тому, щоб вивчати об’єкти, природні явища, формули, процеси через чотири предмети: наука (тобто біологія, фізика, хімія, астрономія), технології, інженерія (трудове навчання, конструювання) та математика. 

Суть такої освіти полягає у співпраці вчителів природничих дисциплін та інформаційної галузі: математика, технології,  інформатика та природничі науки: фізика, біологія, хімія. І тільки у співпраці вчителів цих дисциплін в межах цих предметів реалізується STEM-освіта.

Це може стосуватися будь-якої сфери людської діяльності, від «розумного міста» до роботів, які супроводжують людей з інвалідністю.

«Зараз діти збирають роботів, які можуть обходити перешкоди, які трапляються їм на шляху. Також їх можна програмувати видавати світлові та звукові сигнали тощо», – пояснює заступниця директора Бахмутської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 з профільним навчанням Ірина Коваленко.

260807918 891949104830224 7026292288187315841 n 4e5c3

Практичне застосування

У рамках STEM-освіти почали розробку електричного світильника у формі небесного сузір’я. У проєкті залучені астрономія, інформатика, фізика та технології. На уроках астрономії є тема «небесні світила» та «небесна сфера», де роблять малюнки цих сузір’їв та позначають назви зірок. В інформатиці є тема «моделювання, креативне програмування», де  роблять 3D модель цього світильника.  У фізиці є тема «електричний струм», тобто складають найпростішу електричну схему майбутнього світильника.  На уроках технології є тема «створення композиції з простих геометричних фігур» де за допомогою потрібного матеріалу створюють цей електричний світильник, вже є схема, модель. Вчителі домовляються  і реалізують цей світильник на своїх уроках.  Це широкі можливості для практики молодих вчених.

260752242 1285346565265093 5830477369098985814 n 20487

Обладнання

Щоб обладнати повноцінну лабораторію необхідні: 3D принтер, 3D сканер, 3D проєктор, програмовані електронні модулі, навчальні роботи комплекти для моделювання та конструювання з різними способами з’єднання деталей, програмне забезпечення, 8 ноутбуків, рухомий мобільний блок для підзарядки. Наразі для STEM лабораторії у школі виділили кімнату та розробляють дизайн майбутньої лабораторії.

Паралельно вчителі проходять вебінари та відвідують  онлайн-заходи, майстер-класи, де навчаються використовувати це обладнання, активно опановують це оснащення до того, як офіційно відкрити цю лабораторію. Вчителі й раніше опановували цей напрямок освіти, але більше в теорії, зараз же мають можливість застосувати ці знання на практиці та використовувати можливості STEM-освіти повністю.

260807569 3248766558684133 1743321975758393518 n 863b8

До роботі у STEM-освіті хочуть залучити старшокласників

Колектив НВК №11 подався на конкурс «Бюджету участі 2021», щоб обладнати лабораторію для проведення факультативних занять. 5 наборів робототехніки для STEM-лабораторії отримали цієї осені. На заняттях наразі займатися 10 учнів, проте, за словами Галини Жукової, заступниці директора Бахмутського навчально-виховного комплексу “Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №11 – багатопрофільний ліцей”, найближчим часом планують розширити можливості для учнів, бо охочих опанувати цей напрямок все більше.

Тепер подаватимуть проєкт під назвою STEM-ментор: учні, починаючи з 9 го класу будуть навчати молодших створювати проєкти.

«Також у планах почати працювати з 3D-технікою: придбати принтер, комплектуючі та створити гурток у в цьому напрямку.  Тому що за час роботи гуртка робототехніки побачили зацікавленість і дітей, і батьків у STEM-освіті. Будемо подаватися на всі можливі проєкти та програми» – говорить Галина Жукова.

«Наприклад, ми хочемо зробити ремонт у кімнаті. Які предмети приєднуються сюди? Інформатика – ми збираємо інформацію про різновиди, напрямки сучасного дизайну, використовуємо програми, щоб зробити інтер’єр кімнати. Також технології, де можна щось самим виготовити. Приєднується математика: треба обчислити скільки матеріалів необхідно. Економіка – розрахувати вартість, зрозуміти, що вигідніше купувати», – пояснює вчителька алгоритм роботи інтегрованої освіти.

Чому так важливо розвивати STEM освіту?

За словами Галини Жукової, така форма навчання найбільш корисна дятям з розвиненим інженерним мисленням.

«Зазвичай, таких спеціалістів важко виростити – необхідна техніка й устаткування, бо просто словесно і в теорії діти не зовсім це сприймають. Їм потрібно розібрати, склеїти, щоб воно почало рухатися, запрацювало. Тоді з’являється інтерес та мотивація до подальшого навчання», – пояснює заступниця директора.

Фото з архіву Бахмутського навчально-виховного комплексу “Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №11 – багатопрофільний ліцей” та Бахмутської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 з профільним навчанням.

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]