Як іноземні волонтери змінювали громадянське суспільство в Артемівську-Бахмуті?

Семаковська Тетяна 20:32, 22 Серпня 2021

153502372 10221768043884688 196132348125560924 n 43099Досліджуючи фактори та події, що впливали на розвиток громадянського суспільства в Артемівську-Бахмуті за часів незалежності, ми зустріли думку про те, що волонтерство позитивно впливало на розвиток нашої громади задовго до подій 2014 року. Авторка цієї думки краєзнавиця, журналістка і громадська діячка Наталя Жукова, пояснює її у своєму блозі.

Багато зробили для розвитку громадянського суспільства та громадського руху в Бахмуті іноземні волонтери. У 1999-му у місто на два роки приїхала волонтерка Корпусу Миру США в Україні Наташа Ванчек. Її запросив еколого-культурний центр “Бахмат”. Це було сенсаційною можливістю для молоді: діти та юнацтво могли приходити в палац культури “Машинобудівник” (де тоді знаходився офіс “Бахмата”), безкоштовно практикувати англ мову з носієм, брати участь в різних цікавих заходах. Вона започаткувала проєкт “Еко-школа” (заняття з екології англ мовою для школярів), англійський розмовний клуб у міській бібліотеці, відвідала більшість шкіл міста. Вона просто говорила зі школярами, наприклад, про стереотипи щодо американців та українців, про хоббі, подорожі – більшість дітей вперше у житті спілкувалась з іноземцем.  

Після цього спілкування віч-на-віч Наташа придумала започаткувати партнерство громад “Омаха-Артемівськ” (з містом-побратимом у Небрасці, США). Написала проєкт, знайшла кошти. Тоді її 2-річний термін перебування тут сплив, і вона повернулась додому в США. А в Артемівську почалося кількарічне співробітництво з Омахою — туди їздили діти звідси, а сюди приїздили американці з вчителями, представники освіти, співробітники Артемівської міськради. Сподіваюсь, побачене тоді у США (особливо відношення до людей, до громади, до влади) дещо змінило на краще у чиновників, дещо “демократизувало” їх. 

омаха 497df

омаха 3 655a2

Публікації газети “Вперед” по результатам партнерства громад “Омаха-Артемівськ”.

20616833 1930748460539549 8677601838195900631 o 1ea04

Ілюстрація з буклету “Дива та жахи Донбасу” – Фото Наталі Жукової

Ми їздили до дітей у Парасковіївську школу-інтернат на Новий рік, Хелловін. Для школярів міста Наташа зробила проєкт “Дива та жахи Донбасу”  —  це був автобусний тур з молоддю для еко-журналістики. Ми відвідали 7 екологічно “жахливих” місць в регіоні та 7 “перлин” (наприклад, Донецький ботанічний сад, сосни на березі Юр’ївки у Приазов’ї, заповідник Кам’яні Могили, Артемсіль, Микитівський ртутний комбінат, Зуївка (в районі підземного ядерного вибуху на шахті “Юнком”)  —  про все це діти писали репортажі, тексти, знімали на камеру короткі відео, робили фото, брали участь в акціях протесту. Це було у 2000-му році! Вже тоді ми тут популяризували місцевий туризм, участь у грантових програмах, волонтерство (за 14 років до того, коли решта області, країні дізналась широко про таке слово  —  “волонтер”, камон гайз!)

Після Ванчек була Джудіт Мендел  —  тоді їй було 66 років, вона була банківським співробітником на пенсії. З фінансовими знаннями. Її вже запросила Артемівська міськрада, і вона мала “розвивати сектор підприємства, малого бізнесу”. Але з того у міськради мало що вийшло, на мою думку. Джудіт міськрада не змогла ефективно задіяти, і Джудіт поїхала звідси достроково. 

10828085 10206296360382270 4147937516805760757 o 7e247

Кріс Міллер з колективом Іванівської школи у свій візит в 2015 році. Фото з Фейсбуку Кріса Міллера. 

Третій волонтер Корпусу Миру США  —  Кріс Міллер (2009-2011). Він спочатку працював у школі у селищі Красному, а потім перевівся у 11-ту школу Артемівська. Він теж проводив англійський клуб, спілкувався зі школярами. Він теж міг би робити більше, гадаю. Після закінчення волонтерського терміну Кріс (професійний журналіст) працював журналістом у Kyiv Post, висвітлював весь Майдан та війну на Донбасі. Тільки нещодавно він назавжди повернувся в США.

Потім були волонтери європейські  —  Ясмін Зоннер, Віра Юст, Фелікс (забула його прізвище) з Німеччини та ще багато інших звідти, Лоренцо Тенконі з Італії. Їх запрошувала громадська організація СВІТ (теж підрозділ Бахмата). СВІТ проводив також міжнародні літні табори. Вони всі проводили Еко-школу, іноземні клуби в бібліотеці. Фелікс та Лоренцо майже рік їздили в Часовоярський інтернат та Парасковіївську школу інтернат  —  таке людське спілкування дуже дороге для дітей без батьків. Вони просто грали з дітьми та якісь там проєкти робили, розфарбовували сірі паркани, кудись їздили разом електричками.

Всі вони (в першу чергу через свої активності та ставлення до людей, та й просто на побутовому рівні) щось змінювали в нас на краще наближали нас до Світу  —  ширшого, цікавішого, відкритішого, вільнішого. Показували, що можна ходити без “шпильок”, що прозорий одяг  —  неприйнятний в американському суспільстві, можна не краситися кожного ранку, можна присісти на асфальт (коли нема лавок навколо, наприклад на міському якомусь концерті  —  і нічого тут такого немає)  —  якісь такі речі… Дуже їм всім вдячна. Вони всі повертаються періодично  —  щось в них залишилося, їх сюди до нас теж тягне. З Наташею Ванчек ми листуємося вже 20 років, і з Ясмін теж. 

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]