Кліматичні зміни можна розглядати не лише як загальну загрозу для планети, а й з точки зору впливу на окремі категорії її жителів. Групи, які найбільше страждають важливо залучати до формування екологічних програм.
Про це на тренінгу в Соледарі розказувала екологиня Наталія Ярошенко.
У світі існує поняття соціально незахищених груп, до яких належать літні люди, безхатченки, бідні люди, люди з інвалідністю, люди з хронічними захворюваннями, діти до 14 років. Згідно з підрахунками, 70% з вищенаведених категорій представляють жінки, оскільки мають додаткове соціальне навантаження, менш мобільні та мають менше можливостей доступу до ресурсів.
«Говорячи про зміни клімату, варто перш за все ставити питання “Хто впливає найбільше?” та “Хто найбільше страждає?” При формуванні екологічної політики для оптимізованого вирішення питань на локальному та регіональному рівнях необхідно залучати стейкхолдерів, не лише запитуючи їхню думку щодо питань порядку денного, а і безпосередньо долучати до розробки та реалізації екологічних програм та проєктів», – підкреслює Ярошенко.
Питання гендерного підходу в екології було зафіксовано у 2016 р. в рамках Рамкової конвенції ООН, що передбачає аналіз дискримінації у формуванні політичних рішень екологічного спрямування, рівноцінне залучення до етапів планування бюджету, розробки плану дій тощо обох статей.
«Сфера екології, з наукової точки зору, лояльна до представників будь-якої статі, проте наука загалом здебільшого вважається “чоловічим осередком”. Власним прикладом продовжую руйнувати стереотипи», – відповідає на питання про власну мотивацію, випускниця програми SUSI від Державного департаменту США (“Екологічні студії”, Університет Орегону), аспірантка Сумського НАУ спеціальності “Екологія”Наталя Ярошенко.
Організатором заходу у Соледарі став фонд ІЗОЛЯЦІЯ. Фонд намагається поєднати світові тенденції сучасного мистецтва та локальний контекст. На найближчі місяці запланована серія освітніх подій, першою з яких став тренінг “Зміни клімату: хто страждає найбільше?”
«Саме тому темою короткострокової резиденції для українських митців «Заземлення» стала тема людського впливу на планету та зокрема дослідження результатів людської діяльності в Соледарі та околицях. Геологічні особливості цієї місцини та розвиток промисловості протягом ХХ століття дають багато цікавого матеріалу для подібних розвідок. Нам здається важливим поговорити про актуальний стан речей, звернути увагу громади на способи подолання негативного впливу людства на природне середовище та поділитися знаннями про різні аспекти сучасного екологічного руху», – каже кураторка фонду ІЗОЛЯЦІЯ Катерина Філюк.
Тренерка розповіла, що після тренінгу, створилося враження, що проблема існує, про неї говорять і досить багато знають. Підлітки зокрема згадували про важливість переважання справедливості над рівністю у різних сферах, а в екології – панування “зелених цінностей”. Під час тренінгу ми намагалися максимально комунікувати з учасниками та учасницями, аби поступово руйнувати уставлені стереотипи. За словами учасниці, отримана незаангажована інформація сприятиме аргументуванню ролі жінки у їхній шкільній громаді для реалізації проєктів екологічного спрямування.