Як один приклад змотивував ще трьох донорів стовбурових клітин у Бахмуті

Семаковська Тетяна 09:35, 25 Лютого 2021

153616987 3025235064378729 6381968419619744291 n 78c66Про донорство клітин кісткового мозку сьогодні знають небагато, проте така процедура рятує життя багатьох хворих на рак крові людей. У нашому проєкті по висвітленню медреформи ми писали про те, що бути донором це не лише про порятунок життів хворих, а й турбота про власне здоров’я. За наведеним прикладом до донорства кісткового мозку долучилося декілька мешканок Бахмута. Про їх мотиви та нагальні потреби Українського реєстру донорів кісткового мозку – читайте в матеріалі.

Героїня статті Аліна Мироненко розказала, чому стала доноркою стовбурових клітин. Надихнувшись прикладом Аліни, ще дві дівчини подали документи до реєстру донорів стовбурових клітин і стали потенційними донорками. Якщо їх ДНК співпаде з ДНК людини, що потребує лікування, вони зможуть врятувати життя онкохворого.

Кістковий мозок «вимивають», а не дроблять кістки

Існуючі упередження щодо пересадки стовбурових клітин стримують людей, каже Аліна Плахтій. Але, насправді, для донора процедура є безпечною, хворому ж рятує життя, адже ці клітини володіють унікальною властивістю – відновлювати нормальне кровотворення.

«Люди часто думають що це страшно, що дробитимуть кістки, чи щось накшталт того. Насправді – це не так. Є кілька варіантів, один із найбільш поширених, до якого вдаються у 80% здачі стовбурових клітин – кістковий мозок «вимивають»:  близько тижня донор перебуває під крапельницями, спеціалізовані ліки збільшують об’єм кісткового мозку у крові, потім фільтрують кров, «відсіюючи» кістковий мозок, кров закачують назад донору», – пояснює донорка.

153616987 3025235064378729 6381968419619744291 n adc92

Бахмутянка Аліна Плахтій нещодавно дізналась про потребу у донорах стовбурових клітин, сама стала доноркою і через соцмережі розказує про необхідність долучитися до корисної справи.

Дівчина каже, що на сьогодні онкологія крові зустрічається доволі часто і людям не дуже треба пояснювати сенс у такому виді донорства:

«Нажаль, зараз багато хто стикався з такими страшними хворобами, у когось знайомі чи рідні хворіли. За мною підтягнулися ще кілька дівчат. Писала також у соцмережах, люди часто відгукуються. Головне – пояснити, наскільки це просто. Це дійсно працює».

Потрібні десятки, сотні тисяч потенційних донорів

Станом на сьогодні в Українському реєстрі донорів кісткового мозку зареєстровано 2609 донорів. Через складність та багатогранність комбінацій генів для того, щоб забезпечити реальний збіг пацієнт-донор, у реєстрі потрібно мати данні десятків, сотен тисяч потенційних донорів.

149652123 1523654901358732 8386163876941209993 n 24676П’ята трансплантація кісткового мозку від неродинного донора в Україні, та перша у 2021році відбулася у лютому. Стовбурові клітини привезли для маленького пацієнта з лікарні ОХМАДИТ від донорки з Польщі. Більше новин на сторінці реєстру.

«У 2020 році в Україні було виконано чотири неродинні трансплантації, до 2020 року їх узагалі не проводили. Це пов’язано було з багатьма факторами. Загалом потреба в неродинних трансплантаціях тільки для дітей десь в межах 50-80 трансплантацій в рік.  Знову ж, є також брак лікарень які можуть виконувати таке лікування», – розказує Роман Куць, керівник Українського реєстру донорів кісткового мозку.

Якщо з Бахмута комусь повезе і він буде мати шанс врятувати життя, для цього потрібно буде їхати у Київ в ОХМАТДИТ або Черкаси до Обласного онкологічного диспансеру. Ці два трансплантологічні центри, Роман Куць називає оптимальними для обстеження донора та виконання донації. 

Щоби стати донором необхідно заповнити анкету на сайті Українського реєстру донорів кісткового мозку, вони надсилають стартовий набір, щоб можна було здати свою ДНК та вносять її до бази. І коли людина має захворювання крові чи кісткового мозку, спеціалісти реєстру порівнюють ДНК, і якщо воно співпадає з ДНК людини, що хворіє, то можна їхати до лікарні здавати кістковий мозок.

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]