Приватизація ДП «Артемсіль»: екологічні ризики та очікування колективу

Семаковська Тетяна 14:37, 10 Березня 2020

23 58d2bПісля заяви колишнього Уряду про приватизацію Державного підприємства «Артемсіль», профсоюз створений на підприємстві, оговорив новину в малих колективах кожного руднику. На підприємстві вже провели мітинг проти приватизації, записали звернення до Президента. Керівництво профсоюзу також наголошує на ризиках, що можуть негативно вплинути на екологію регіону у разі приватизації ДП «Артемсіль» частинами. Ми попросили експертів прокоментувати побоювання щодо екологічних наслідків.

Як повідомили нам в прес-службі «Артемсолі», зараз на підприємстві працює 2786 осіб. Підприємство залишається головним наповнювачем бюджету Соледарської громади.

Після того, як Уряд передав Фонду державного майна України 100% акцій ДП “Артемсіль” , у своїй заяві колишній прем’єр міністр Олексій Гончарук пояснив рішення таким чином:

«Монополія “Артемсіль” не просто штучна – підприємство маніпулювало ціною на сіль в Україні. За це отримало штраф у 3,14 млн гривень від Антимонопольного комітету. Керівництво держпідприємства є фігурантами справ про хабарі у 800 тисяч гривень. Ми ставимо крапку в цій історії — “Артемсіль” буде приватизована на чесному та прозорому аукціоні».

Голова профспілки ДП «Пртемсіль» Андрій Попов каже, що працівники категорично проти приватизації, не довіряють заяві Гончарука про те що, процес буде прозорим. На підприємстві провели мітинг.

На державному підприємстві було декілька спроб приватизації, одну з них висвітлювали журналісти нашого сайту.

До того ж у своєму зверненні до Президента України Володимира Зеленського колектив наголошує на тому, що профільне Міністерство фактично не виконувало контрольних функцій і не слідкувало за розслідуванням корупційних справ, а тільки змінювало керівництво на підприємстві.

Попов також повідомив журналістам «Бахмут IN.UA», про те, що існують екологічні ризики, пов’язані з розділом підприємства на частини у випадку приватизації.

Ми попросили прокоментувати цю думку в.о. директора Українського науково-дослідного інституту соляної промисловості Ларису Босевську.

На її погляд, термінове рішення Кабміну від 3 березня щодо термінової приватизації ДП ˮАРТЕМСІЛЬˮ з передачею 100% акцій до Фонду держмайна, ухвалене в останні дні і часи роботи вже екс-прем’єра, залишає багато питань.  Рішення ставить під сумнів, що наміри вже колишнього Кабміну спрямовані на чесну і прозору приватизацію. Також такий шлях приватизації не виключає розділення підприємства-гіганта на частки.

«Приватизація такого промислового гіганта може відбуватися лише за ретельно підготовленою схемою з урахуванням законодавства про охорону надр та соляних ресурсів, які передбачають виконання численних природоохоронних заходів», – наголошує в.о. директора Українського науково-дослідного інституту соляної промисловості Лариса Босевська.

За інформацією Українського науково-дослідного інституту соляної промисловості, що має 80-річний досвід наукового супроводження роботи підприємств соляної галузі, на підприємстві має місце низка проблем, пов’язаних із забезпеченням геоекологічної безпеки в регіоні.

«Є великі сумніви,  що приватні власники будуть мати наміри вирішити ці проблеми, особливо при вибірковій приватизації окремих рудників. На теперішній час пустотний відпрацьований простір складає понад 170 млн. куб. м, і стан вже відпрацьованих виробок підлягає постійному ретельному науковому контролю. Серед відпрацьованих ділянок є дійсно проблемні, в межах яких термін запасу міцності ціликів вичерпується, після чого процеси деформацій поверхні суттєво активізуються. Більшість таких ділянок знаходиться безпосередньо під містом Соледар. Це стосується, насамперед, найстарішого руднику підприємства – руднику № 1 (колишній рудник «Брянцівська копь»), який відпрацьовується з 1881 р. На час початку роботи рудника, звісно, не використовувались сучасні методологічні підходи для забезпечення тривалого безпечного стану виробок, що призвело до того, що певні ділянки руднику знаходяться в складному геомеханічному стані, деякі ділянки у різні часи були визнані аварійними щодо стійкості підтримуючих ціликів. На теперішній час рудник завершує відпрацювання запасів і підлягає виключно сухій консервації за спеціальним проектом. Хто візьме  на себе відповідальність за безпечний  стан земної поверхні над виробками руднику?», – пояснює кандидат геологічних наук Лариса Босевська.

«Соляне середовище деформується після перерозподілу напруги внаслідок вилучення кам’яної солі протягом тривалого часу – сотні років, а земна поверхня над відпрацьованим простором постійно зсувається. Державне підприємство постійно вкладало значні кошти у виконання природоохоронних заходів і забезпечення перманентного моніторингу стану гірничих виробок, включаючи старі затоплені виробки, і земної поверхні над ними», – довідка Українського науково-дослідного інституту соляної промисловості.

На думку Босевської, передача 100% акцій у приватний сектор призведе до вибіркового відпрацювання родовища і залишення дуже складних проблем напризволяще. Особливу небезпеку складає розділення підприємства на окремі структурні фрагменти з наступною розрізненою приватизацією. За цим сценарієм приватний капітал залишить за межами свого інтересу найбільш вразливі ділянки родовища (так звані проблемні або менш рентабельні), які згодом у безконтрольному стані будуть становити загрозу і іншим рудникам, оскільки шахтні поля прилягають одне до одного впритул. Цілком ймовірно, що колишній гігант піде шляхом калійних рудників Передкарпаття із створенням екологічних проблем державного рівня (прим. – саме внаслідок припинення виконання природоохоронних заходів на калійних рудниках Стебника та Калуша почалися процеси руйнування земної поверхні з утворенням величезних провалів земної поверхні).

Найкращим варіантом для «Артемсолі» Босевська бачить залишення долі держави з функцією контролю.

«Якщо вже йдеться про приватизацію, то єдиним виправданим шляхом приватизації для такого підприємства-гіганта є створення акціонерної компанії з контрольним пакетом акцій держави і певною часткою приватного капіталу. Така приватизація передбачає збереження цілісного майнового комплексу, який включає усі діючі рудники і передбачає відповідальність за території відпрацьованих рудників, в тому числі затоплених, з якими вже тривалий час пов’язані серйозні екологічні ризики».

Трудовий колектив ДП «Артемсіль» також зареєстрував Петицію на сайті Президента щодо відміни рішення Кабіну про приватизацію. Його вже підписали 260 осіб.

 

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]