Випускниця Артемівського музучилища розшифрувала і записала більше півтори тисячі народних пісень

Семаковська Тетяна 13:10, 2 Грудня 2019

68 b9a78Свій творчий шлях Людмила Єфремова починала в Артемівську, закінчила консерваторію в Одесі, і вже багато років працює і живе в Києві. Продовжує подорожувати Україною, збирає і записує народний фольклор, видає збірки народних пісень. За сорок років плідної праці Людмилою Єфремовою зібрано та розшифровано особисто більше півтори тисячі пісень, ще стільки ж дослідниця розшифрувала з фондів Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського. Тепер її творчу діяльнсть вивчають студенти Бахмутського коледжу мистецтв.

Про це в своїй доповіді на Другій конференції молодих дослідників народної музики у Львові розказувала студентка відділення «Теорія музики» Бахмутського коледжу мистецтв Вікторія Голубова. Доречи науковим керівником Голубової  була науковий керівник викладач-методист коледжу Людмила Шекіта, яка у свій час навчалась з Ефремовою в Бахмуті і Одесі.

З дозволу студентки і викладача, ми публікуємо частину доповіді Вікторії, для тогоЮ щоб познайомити бахмутян з діяльністю цієї видатної людини.

«…Ми пишаємося, що Людмила Єфремова (дівоче прізвище Тестова) – випускниця Артемівського державного музичного училища (Бахмутський коледж мистецтв ім. І. Карабиця). Після закінчення училища Людмила поступила до лав Одеської державної консерваторії ім. А.В. Нежданової. У 1976 році на другому курсі разом з трьома студентами-музикознавцями вона перший раз побувала у фольклорній експедиції, яку очолив її викладач з фаху Г.В. Вірановський. Краса та поезія української народної пісні відкрилася їй саме у спілкуванні з носіями фольклору – простими мешканцями сіл Балтського району Одеської області. Автентичне виконання народної пісні, обстава сільської хати, гостинність господарів та мальовнича українська природа на довгі роки закохали молоду дівчину у народну пісню та народний обряд (Людмила, за її спогадами, була присутня тоді на обряді Івана Купала).

76907114 944830892563958 7314299489425031168 n 070fb

“Дуже зворушливою була коротка зустріч–знайомство з іменитою фольклористкою у Києві на залізничному вокзалі – студенти коледжу подарували вченій шовкову стрічку з написом «Берегині української народної пісні». Коли Вікторія заспівала купальську пісню «Кругом Мариноньки», Людмила зразу ж її підхопила – це було незабутнє єднання поколінь через народну пісню”, – пише на своїй сторінці у Фейсбуці директор Бахмутського коледжу мистецтв Вячеслав Паржицький.

Ця подія юності перевернула не тільки світогляд студентки, бо Людмила досі жила у світі лише класичної музики, але й стала долею, роботою, сенсом її подальшого життя. Навчаючись в аспірантурі ІМФЕ ім. М.Т. Рильського (науковий керівник – доктор мистецтвознавства О.А. Правдюк),  Єфремова у 1982 році захищає кандидатську дисертацію  на тему «Генетична єдність та регіональна специфіка мелодики українських весільних пісень». В ці роки Людмила почала активно, незважаючи на фізичний стан (вона інвалід дитинства), здійснювати фольклорні експедиції до Житомирської, Харківської, Донецької, Одеської областей. Ці подорожі продовжуються десятки років, їх географія постійно розширюється, фольклористка побувала у чотирнадцяти областях України. Остання за часом експедиція була здійснена у серпні 2019 року у село Студенок Глухівського району Сумської області, звідки вчена привезла сорок три пісні.

За сорок років плідної праці Єфремовою зібрано та розшифровано особисто більше півтори тисячі пісень, ще стільки ж Людмила Олександрівна розшифрувала з фондів ІМФЕ ім. М.Т. Рильського.

Відомо, що Микола Віталійович Лисенко зібрав майже півтори тисячі народних мелодій, половина з яких досі була не опублікована, зберігаючись у рукописному архіві композитора у різних куточках Києва. Людмила Єфремова опрацювала архів М.В. Лисенка і в 1990 році вийшла друком перша частина збірки «Українські пісні в записах М.В. Лисенка».

78134856 944830895897291 4789213526625353728 n ea660

Викладач Бахмутського коледжу мистецтв Людмила Шекіта та Людмила Єфремова разом закінчували Артемівске музичне училище, потім навчались в консерваторії в Одесі. Шекіта повернулась викладати “Теорію музики” в Бахмут, а Єфремова почала досліджувати народну музику. 

У 2011 році вона захищає докторську дисертацію на тему «Теоретичні засади систематизації українського пісенного фольклору. Частотний каталог» (науковий консультант доктор мистецтвознавства А.І. Іваницький). При підготовки дисертації Єфремовою було опрацьовано понад тридцяти тисяч пісенних творів з фондів ІМФЕ ім. М.Т. Рильського, у тому числі – рукописних, створена їх картотека. Ця унікальна робота по систематизації українських пісень є першою в Україні і в світі.

Починаючи з 2012 року, Людмила Єфремова започаткувала видавництво унікальної серії народних пісень різних областей України з колекцій збирачів фольклору. Вже вийшло сім томів цього наукового видання Національної академії наук України та Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського: «Народні пісні Житомирщини» (2012 р.), «Народні пісні Хмельниччини» (2014 р.), «Народні пісні Чернігівщини» (2015 р.), «Народні пісні Полтавщини» (2016 р.), «Народні пісні Київщини» (2017 р.), «Народні пісні Волині» (2018 р.), «Народні пісні Вінниччини» (2019 р.).

На прикладі книги «Народні пісні Чернігівщини» познайомимося з цією фундаментальною працею. …Більше ста народних пісень особисто записала саме Людмила Єфремова, також вона є транскриптором понад ста тридцяти пісень цієї збірки. Якщо додати, що Людмила Олександрівна є не тільки упорядником, ініціатором цього видання, але й здійснила комп’ютерний набір, верстку та ще й надрукувала кожне видання по сто примірників за особисті кошти, то можна тільки вклонитися великому ентузіазму нашій сучасній вченій фольклористці.

З метою популяризації та збереження народних пісень Людмила Єфремова готує до видання українські народні пісні для різних груп населення України: пісні для дітей (видання «Щедрий вечір», збірка «Ой, на Івана та Купала» та інші), пісні для широкого кола любителів фольклору («Народні пісні. Записи Людмили Єфремової», сім випусків української народної пісні різних областей України), збірники науково-спеціалізованих видань.

Людмила Єфремова займається не тільки науково-дослідницькою роботою, але й передає свій досвід молодшому поколінню дослідників. В кінці 2019 року на здобуття ступеня кандидата мистецтвознавства готуються її аспірантки, що працюють над темами «Стильові особливості рекрутських та солдатських пісень» та «Традиційний фольклор Слобожанської України».

…У своїй роботі ми були раді доторкнутися до творчості сучасного дослідника та збирача українського фольклору Людмили Єфремової, яка є, на наш погляд, справжньою берегинею української народної пісні і своєю плідною  працею продовжує її життя».

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]