Це один з кроків, які Центр громадського здоров’я МОЗ України хоче впровадити для збереження ефективності антибіотиків. Також можливо введення відповідного тестування при призначенні, можливість повернути ліки в аптеку, підвищення контролю за рецептурою. Правила поки, що не закріплені постановами, але це напрямок, який представники 16 країн напрацювали на Міжнародній конференції. Що про це думають в Бахмуті?
Більшість випадків з призначенням атибіотиків не ефективно для здоров’я пацієнта і небезпечно для суспільства. За даними Європейського регіонального бюро ВООЗ 90% усіх антибіотиків, призначених на первинному рівні меддопомоги, використовують для лікування інфекцій дихальних шляхів, 90% яких спричинено вірусами. Таким чином бактерії, для яких атибіотики мають бути ліками, трансформуються в нові форми і виникає антибіотикоризистентність. Чим погрожує така ситуація для суспільства?
Із 30 жовтня до 1 листопада в Алматі відбувалися Міжпрограмні консультації щодо ролі первинної медико-санітарної допомоги в належному застосуванні лікарських препаратів і зниженні стійкості до протимікробних препаратів. Були напрацьовані основні кроки для врегулювання ситуації щодо антибіотиків:
впровадження експрес-тестування, щоб надати можливість лікарям призначати антибіотики вузького спектра дії;
запровадження технологічних інновацій для удосконалення епіднагляду, схем призначення медикаментозної терапії та покращення обізнаності населення;
повна заборона безрецептурного продажу антибіотиків та впровадження зобов’язання зберігати рецепт у аптеці протягом шести місяців або перехід на електронний рецепт;
продаж точної кількості протимікробних таблеток або запровадження системи, яка дає змогу повертати антибіотики, що залишилися після завершення курсу лікування;
упровадження відтермінованого рецепта;
організація комунікаційних кампаній для лікарів та населення стосовно шляхів розв’язання проблеми стійкості до протимікробних засобів.
Центр громадського здоров’я має намір поетапно адвокатувати доцільність реалізації цих кроків в країні. В Бахмутському центрі медичної допомоги позитивно ставляться до таких мір.
«Ми можемо опинитися в ситуації, коли антибіотики перестануть лікувати найпростіші бактеріальні інфекції», – каже головний лікар Центру первинної медичної допомоги Бахмута Світлана Шабаліна.
Відповідальність за такі наслідки несе як лікар, який може перестрахуватися і призначити антибіотик, так і пацієнт, який не виконує рецептури і кидає пити препарат, як тільки відчув полегшення.
Найчастіше питання “Приймати антибіотики чи ні?” виникає у матерів. Чи виконують вони призначення лікаря?
«Я в таких випадках завжди оцінюю стан дитини, як каже лікар Комаровський: «Лікарю завжди простіше призначити антибіотик”. Якщо висока температура тримається декілька днів і немає полегшення, то по призначенню лікаря можу погодитись на антибіотик», – каже мама Кіри Ольга Казимірова.
Мама трьох малюків Ольга Доценко каже, що з кожною дитиною виходить по різному. Нещодавно був випадок, коли лікар призначив антибіотик з підозрою на запалення легенів і той же самий лікар на другому прийомі, дивлячись на знімок, не знайшов причини приймати такі важкі ліки, забувши, що сам їх призначив. Якщо зі старшою дитиною від антибіотиків відмовлялася, то третя донька Ольги – Мілана важко переносе захворювання дихальних шляхів – починає задихатися, для того, щоб не допустити важкого стану, вони виконують призначення лікаря і приймають антибіотики.
Заступник головного лікаря Центру первинної допомоги Олена Сологуб каже, що не призначає антибіотики своїм пацієнтам при вірусних інфекціях, відповідно до протоколів вони обов’язково призначаються, при пневмоніях та ускладненні гострих респіраторних захворювань.
«Бактеріологічний посів допоможе точно визначити групу антибіотиків, але цей спосіб тривалий потрібно чекати тиждень, і вартість лабораторного дослідження теж висока. Зазвичай такий спосіб використовують, коли попередня група антибіотика не дала належний результат. Пацієнти ризикують, коли призначають собі препарат самостійно, чи керуються порадою провізора в аптеці, тому що перед призначенням лікар має вивчити історію пацієнта за рік. Якщо у попередніх призначеннях були антибіотики, треба змінити групу, це має зробити спеціаліст. Існує окрема група атибіотиків, які ми призначаємо у крайньому випадку, вони призначені для фтізіатрів, бо якщо їх використовувати часто, то вони не будуть ефективними при лікуванні туберкульозу. А ці препарати мають доступну ціну і пацієнти можуть купити їх в аптеці самі», – пояснює Сологуб.